Günün Tarihi:17 Ocak 2019

 

 

Bereket bal ormanlarında


Orman Bölge Müdürlüğünce yürütülen "Melen Bal Suyu Projesi" çalışmalarına son halini vermek üzere ilgili birimlerle değerlendirme toplantısı yapıldı.

Toplantıya katılım

Orman Bölge Müdürlüğünce görev alanında kalan ve Sakarya ile Kocaeli ili sınırları içerisinden geçmekte olan yaklaşık 95 km uzunluğundaki Melen Suyu İsale Hattı Güzergahında; "Melen Bal Suyu Projesi" kapsamında bal ormanı kurulması, sahanın kullanımı ve işletiminin planlanması amacıyla Bölge Müdürlüğüyerleşkesinde bir toplantı düzenlendi.  Orman Bölge Müdürü Okan Kurşun Başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Bölge Müdür Yardımcıları Halil Karademir, Adil Şencan, Ağaçlandırma ve Silvikültür Şube Müdürü Ziya Karagüzel, ODÜH Şube Müdürü İhsan Köse ve Fidanlık Müdürü Hacer Dilaver katıldı.

Bal ormanları kuruluyor  

Toplantıda birçok konu değerlendirilirken arıcılıktan da söz edildi. Arıcılık biyolojik çeşitliliğin korunması, ülke ekonomisinin geliştirilmesi, gıda güvenliğinin sağlanması ve tozlaşmayı artırarak toprağı koruyan otsu ve odunsu bitkilerin yayılmasını sağlaması ile erozyonun önlenmesi bakımından desteklenmesi gereken stratejik bir sektördür. Arıcılığı desteklemek amacıyla; Bakanlık ve Orman Genel Müdürlüğü ile Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliği arasında 2010 yılında "Arıcılığın Geliştirilmesi ve Bal Üretim Ormanlarının Kurulmasına İlişkin İşbirliği Protokolü" yapılmış ve akabinde Orman Genel Müdürlüğü tarafından "Arıcılığın Desteklenmesi" amacıyla "Bal Ormanı Eylem Planı" hazırlanarak ülke genelinde bal ormanları kuruluyor.

Büyük hizmet

Sakarya Bölge Müdürü Okan Kurşun, proje ile ilgili yaptığı değerlendirmede; “Melen Bal Suyu Projesi şeklinde yapılması planlanan bal ormanı projesi, servis yolu dışında kalan her iki sınır güzergâhındaki şevlerde Akasya ve Defne, kalan güzergâh boyunca ise su isale hattına zarar vermeyecek nitelikte ve yayvan kök yapan Biberiye, Lavanta, Adaçayı ve Kekik cinsinde, polen ve nektar açısından zengin ağaç, ağaççık, çalımsı ve otsu nitelikteki ballı bitkiler dikilmesi suretiyle yapılacaktır. Projenin tesisi amacıyla yapılacak arazi hazırlığı sonucunda güzergâh boyunca organik bal üretimine katkı sağlayacak olan yaklaşık 10-12 milyon fidan dikilecektir. Doğa turizmi canlandıracak bitkilendirme çalışmaları sonucunda Melen Suyu güzergâhının güvenliğine de katkı sağlanacaktır. “Melen Bal Suyu Projesi” aynı zamanda bölge halkının rekreasyon ihtiyacının karşılanmasına hizmet edecektir” dedi.

 

27 Ağustos 2017 , Pazar Bu haber toplam 428 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın