Günün Tarihi:26 Haziran 2019

Pamukova’da sönük kongre


AK Parti Sakarya İl Teşkilatı’nın ilçe kongreleri dün Pamukova ile başladı. Fatih Akın’ın tek aday olarak çıktığı kongreye çok az sayıda delegenin katılması kongrenin sönük geçmesine neden oldu.

Kongreye katılım

Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşen kongrede AK Parti MKYK Üyesi Recep Uncuoğlu, İl Koordinatörü Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, AK Parti Sakarya Milletvekilleri Prof. Dr. Mustafa İsen ve Ayhan Sefer Üstün, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Pamukova Belediye Başkanı Cevat Keser, AK Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç, AK Parti ilçe başkanları, ilçe belediye başkanları ve çok sayıda teşkilat mensubu katıldı.

 

Çok az sayıda katılım

Bilindiği gibi daha önce mevcut Başkan Akın’ın karşısına Mühendis İbrahim Çakır ve Mali Müşavir Bilal Çuhallar’ın rakip olarak çıkması bekleniyordu. Genel Merkez kararı gereğince kongreye tek adaylı gidilmesi için geçtiğimiz günlerde Koordinatör Milletvekili Ayşe Keşir’in katılımıyla yapılan toplantıda partililerin görüşleri alınmıştı. Dün gerçekleşen kongre de Fatih Akın’ın tek aday olarak gösterildiği 421 delegeye kongreye çok az sayıda katılım oldu.

 

İlk kongre

Delegeden çok davetlilerin çoğunlukta olduğu salonda konuşan Başkan Fatih Akın, “Programın açılış konuşmasını yapan AK Parti Pamukova İlçe Başkanı Fatih Akın, “Sakarya’daki ilk kongreyi yapmanın heyecanı ve mutluluğunu yaşıyoruz. Kongreler bizim için bayram yeridir. Mutluluğun pekiştiği yerlerdir. İnşallah Sakarya’mızın tüm ilçelerinde seçilecek teşkilatlar hayırlı hizmetler yapmaya devam eder” dedi.

 

Eksiklikler var

AK Parti’nin yenilenme sürecine Pamukova’dan başladıklarını belirten Başkan Toçoğlu, “Kongrelerimiz ilimize, ülkemize ve gönül coğrafyamıza hayırlı olsun. İnşallah bu kongrelerden sonra yenilenmiş kadrolarımıza hizmetlerimize devam edeceğiz. Sakarya’da gerek Büyükşehir gerekse ilçe belediye başkanlarımızın gayretli çalışmaları sonucunda kronik bir sorun bırakmadık. Hizmetlerin sonu yok. Eksiklikler elbette var. Onlar için gerekli çalışmaları yapıyoruz. Ama gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki yaptığımız ziyaretlerde hiçbir zaman hizmetlerimizle ilgili çok büyük şikâyetler almıyoruz. 2014 yılından sonra Sakarya’nın tüm coğrafyası Büyükşehir hizmet alanına girdi. Bizlerde belediye başkanlarımızla tüm ilçelerde köklü çalışmalara imza attık” diye konuştu.

 

Başkan Keser’e teşekkür

Başkan Toçoğlu, “Geyve, Pamukova ve Alifuatpaşa bölgelerimizin kirli suları Sakarya Nehri üzerinden Karadeniz’e ulaşıyordu. Kısa süre içerisinde bu bölgelere altyapı hizmetlerini götürdük ve arıtma tesislerimizi kurduk. Artık sular arıtılarak nehre bırakılıyor. Pamukova Belediye Başkanımıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bizlerle uyumlu çalışarak Pamukova’ya çok güzel şeyler kazandırdı. Altyapısıyla, üst yapısıyla, doğalgazıyla, yollarıyla pırıl pırıl bir Pamukova ile karşı karşıyayız” dedi.

 

Pamukova’ya hizmet

Başkan Toçoğlu, “Bundan sonra da bu çalışmalara beraberce devam edeceğiz. Pamukova’ya bölgenin en güzel tesisi olan Esentepe Park’ı kazandırdık. Pamukova Belediyesi’nin Gölpark Tesisi, meydan düzenlemesi gibi çalışmalarını beraberce götürdük, götüreceğiz. İnşallah Pamukova’mıza hizmet sunmaya devam edeceğiz. Kongremiz hayırlı olsun. İnşallah yenilenmiş bir enerji ile yeni bir sinerji ile yolumuza devam edeceğiz.”

 

Kongrelerimiz bayram

Milletvekili Üstün, “Kongreler bizim için bayram günüdür. İlk adımı Pamukova’da atıyoruz. Bu süreç başka bir sürecin kapısını aralıyor. Kongrelerden sonra artık durmak yok 2019’un hemen başında yerel seçimlerimiz var. Yine nefes almadan kendi oylarımızla değiştirdiğimiz Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin seçimleri var. Bu kongre süreçleri bu manada çok önemli. Pamukova bizleri her zaman heyecanlandıran bir ilçemiz” dedi.  

 

Kendine yeten ilçe

Üstün, “Pamukova denince aklımıza AK Parti’nin gelmesi lazım. Çünkü Pamukova beldeden yaşanabilir bir şehre AK Parti döneminde dönüştü. Şu anda kendine yeten bir ilçe haline geldi. AK Parti geçtiğimiz 15 yılda çok büyük hizmetler yaptı. Ama asıl bundan sonra yapacağımız hizmetleri hayal bile edemiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

İlçeye fakülte müjdesi

Pamukova’ya Gıda üzerine faaliyet gösterecek Fakülte kurulacağının müjdesini veren Milletvekili İsen, “Bir şölen havası içinde yeni bir sürecin ilk adımını atıyoruz. Burada büyük bir olgunluk, coşku ve meselelerine sahip çıkan bir anlayışla yola çıktığımız süreç aynı şekilde devam edecektir. Kalkınma uzmanlarının şöyle bir değerlendirmesi vardır. Toplumu yönetenler ve yönetilenler arasında bir bütünlük varsa yönetenlerin ufak hataları yönetilenler tarafından hoş görülür ve böylece hızlı bir kalkınma sağlanır” dedi.

 

Çok iyi noktaya

İsen, “Ben bu sözde AK Parti’yi görüyorum. 1970’li yıllardan itibaren Pamukova’nın küçük bir kasabadan nasıl bir şehre evirildiğini en iyi görenlerdenim. Pamukova sahip olduğu imkânları çok iyi kullanarak iyi bir noktaya geldi. Yeni görev alacak arkadaşlara başarılar diliyorum” diyerek

 

25 puan fark var

AK Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç, “Bir takım sahaya çıkana kadar haftada 4-5 antrenman yapar sonra maça çıkar. Mesele 2019’da sahaya çıktığımızda rakiplerimizle yapacağımız mücadele. AK Parti 2002’de Sakarya’da yüzde 43,84 oy aldı. Aradan 15 yıl geçti referandumda yüzde 68,1 oy aldık. Arada 25 puan fark var. Hükümetimiz 15 yılda çok güzel hizmetler yaptı. Belediye Başkanlarımız insanımızın yaşamını kolaylaştırmak için çok güzel hizmetler yaptılar. Teşkilatlarımız çok güzel çalışarak milletin gönlüne girdi. AK Parti sadece Sakarya’nın, Türkiye’nin değil dünyadaki tüm mazlumların umududur” şeklinde konuştu.

 

Türkiye ekonomisi

İl Koordinatörü AK Parti Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, “2013 Mayıs ayında IMF’ye son taksiti ödediğimiz ay.  Bağımlılıkların en büyüğü ekonomik bağımlılıktır. IMF’nin bir ülkeye kredi vermesi demek paranı nereye harcayacaksın ben karar vereceğim demek. Cumhurbaşkanımız bunu gördüğü için bu yönde adımlar attı. O Mayıs ayında ayrıca 3. havalimanının sözleşmesi imzalandı. Bu havalimanının Türkiye ekonomisine getirisi günümüzdeki ekonomik verilerle hesaplanamıyor” dedi.  

 

Sakarya’nın şahlanması

Keşir, “Yine o Mayıs’ta 3. köprünün sözleşmesi imzalandı. 2013 Mayıs ayının sonunda ise gezi olayları ortaya çıktı. Ne zaman şahlanmaya başlasak bu ülkeye engel olunmaya çalışılıyor. Biz gezi olaylarını, 17/25 Aralık sürecini ve en hain kalkışma olan 15 Temmuz’u atlattık. Sakarya’nın şahlanması önemli. Sakarya ayağa kalkamazsa Türkiye ayağa kalkamaz. Teşkilatlar bizi dimdik ayakta tutan ana damarlarımız. Allah bu kongre sürecinde bizi, Sakarya’yı ve Pamukova’yı mahcup etmesin. 2019’da çok önemli bir siyasi döneme gireceğiz. 2019 seçimlerinde de inşallah kendi çitamızı yükselteceğiz” dedi.

 

Milletin adamı

AK Parti’nin ilk günkü aşkla millete hizmet için ‘Bu yolda bende varım’ diyenleri de arasına katarak yoluna devam edeceğini söyleyen MKYK Üyesi Recep Uncuoğlu, “Düşmana karşı milletin partisi olduğumuzu, milletimizle omuz omuza olduğumuzu her daim gösterdik. Kadın kollarımız her kapıyı çaldı. Gençlik kollarımız tüm mahallelerde sokaklarda elimiz ayağımız oldu. Milletin adamı Recep Tayyip Erdoğan’ın azminden ve duruşundan örnek aldık. Elhamdülillah 16. senemizde hiçbir heyecan kaybı olmadan yolumuza devam ediyoruz. Çok iyi biliyoruz ki Türkiye’nin kaderi AK Parti’nin kaderiyle ilintilidir. Yaptığımız Anayasa değişikliği ile bundan sonra topal hükümetler kurulmayacak. Ülkeyi yüzde 50 artı bir oy alan milletin adamları yönetecek” dedi.

 

Teşkilatçılık nasıl olmalı

Uncuoğlu, “2019’u mutlaka başarı ile sonuçlandırmalıyız. Başarısızlığa tahammülümüz yok. İnşallah yine kapı kapı dolaşacak, milletimizin yanında olacağız. Her şeyin doğrusunu ilk elden anlatan bizler olacağız. Biz çok büyük bir aile, çok büyük bir tecrübeyiz. Bu kurumsal çatıyı kurabilmek için, bir ilçe teşkilatı açmak için kiralık yer arayan, cebinden artırarak bir bayrak asmaya çalışan tüm kurucu teşkilat mensuplarımız için, tüm milletimiz için, dünyada zulüm gören tüm mazlum ve Müslümanlar için bu davanın güçlü bir şekilde yoluna devam etmesi şart. Teşkilatçılık her zaman yüz yüze olmalı, gönüllere dokunmalı, farklılıkları kucaklamalı, her bir ferdin emeğine değer vermeli, herkesin bu davaya katabilecek bir şeyleri olduğunu her zaman göz önünde bulundurabilmelidir. Türkiye’yi daha da büyütecek, aydınlık yarınlara ulaştıracak yegâne adres AK Parti’dir” dedi.

 

Cevat Keser konuşmadı

Delegelerin katılım sağlamadığı, coşkunun olmadığı ve sönük geçtiği kongrede Fatih Akın yeniden başkan seçilirken, konuşma yapanlar arasında Pamukova Belediye Başkanı Cevat Keser’in olmaması ise dikkatlerden kaçmadı. 

‘AK Partiye yakışmadı’

 

Pamukova İlçe Kongresinin sönük geçmesine tepki gösteren bazı partililer, metal yorgunu olan eki yönetimin yeniden göreve gelmesini eleştirdi.

 

Dikkate almayan

Partililer, “Aylardır tabandan gelen değişim taleplerine kulak tıkayan, masa başı delege seçimi yaparak kongreye giden, ilçe başkanlığına aday olmak isteyen kişilerin adaylık müracaatlarını geri çeviren, partiye kurulduğu günden bugüne omuz veren delegenin kongreye ilişkin görüş ve önerilerini dikkate almayan ve herhangi bir konsensüs sağlamadan kongreye giden Ak Parti Pamukova’da gerçekleşen kongre bize yakışmadı Çok büyük bir oranda delegenin kongreye iştirak etmemesine, ruhsuz ve sönük bir kongre yaşanmasına sebep oldu” dediler.

 

CHP’li destekleyeler

Delegenin az sayıda katılmasına tepkili olan partililer, “AK Parti’nin hayli önem verdiği yerel yöneticilerden olan mahalle muhtarlarının ve sivil toplum kuruluşlarının ilgi göstermediği kongrede, daha evvel belediye seçimlerinde CHP adayına desten veren eski belediye başkanı adı FETÖ terör örgütü ile bir anılan bazı isimlerin kongre salonunda yer alması da ne oluyor?” diye sordular.

 

Metal yorgunluğu

Partililer, “Cumhurbaşkanımızın teşkilatlara yönelik son dönemde üzerinde sürekli durduğu metal yorgunluğu olan, teşkilat çalışmalarından çok ticaretin ve rantın peşinde koşanlar biraz dinlensin, geri çekilsin demesine rağmen Pamukova’da aynı ekiple yola devam edilmesi bize şaşırttı. Teşkilat içinde yaşanan bu huzursuzluğun nasıl ve ne şekilde giderileceği, giderilmediği  takdirde partide ne gibi sorunlara yol açacağını merak ediyoruz” dediler.

27 Ağustos 2017 , Pazar Bu haber toplam 602 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama