Günün Tarihi:21 Mayıs 2019

Minikler okula başladı !


Türkiye genelinde başlatılan okul öncesi oryantasyon eğitimi Sakarya'da da anaokulu, ilkokul ve ortaokullarda başladı. Okullarına aileleriyle birlikte gelen ana sınıfı ve birinci sınıf öğrencilerinin heyecanları gözlerinden okunurken, kimi öğrenciler ise

Okulu sevdirmek

Okula uyum haftası, Milli Eğitim Bakanlığınca öğrencilerin okul kaygılarını gidermek ve onlara okul ortamını sevdirmek, öğrenme ortamını, öğretmenleri ve arkadaşlarını tanımalarına yardımcı olmak için 2006-2007 eğitim-öğretim yılından bu yana uygulanıyor. Son yıllarda beşinci sınıf öğrencilerini de kapsayacak şekilde genişletilen uygulamaya bu yıl dokuzuncu sınıf öğrencileri de eklendi.

Renkli görüntüler

Türkiye genelinde olduğu gibi Sakarya'da da 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı, oryantasyon süreci ile başladı. Yeni öğrencilerin okula alışması, uyumu ve okul kurallarını öğrenmesi için yürütülen program çerçevesinde velilerin de öğrencilere eşlik ettiği oryantasyon eğitimi renkli görüntülerin yaşanmasına sebep oldu.

Arkadaşla tanışma

Sabahın erken saatlerinde aileleri ile birlikte okullarına gelen minik öğrenciler için ilk zil çaldı. Minik öğrenciler, öğretmenleri ve arkadaşları ile tanışıp sınıflarını gezdi. Bazı öğrenciler okula gelmenin heyecanını yaşarken, anne ve babalarından ayrılmak istemeyen bazı öğrenciler ise sınıf sıralarında gözyaşı döktü.

Çok heyecanlıyım

Adapazarı 21 Haziran İlkokulu’nda da ana sınıfı ve 1. Sınıflar için ders zili çaldı. İlk ders zilini heyecan içerisinde bekleyen 6 yaşındaki Elifsu Ürdüç, “Çok heyecanlıyım. Yeni arkadaşlarım ve öğretmeni tanışmaktan çok mutlu oldum” derken, bir başka 6 yaşındaki öğrenci Ahmet Furkan Çolak, “Heyecanlıyım, okul zilinin çalması iççin sabırsızlanıyorum” dedi.

En iyi eğitim için

21 Haziran İlkokulu Müdürü İskender Keskin, “Uzun bir yaz tatilinin ardından yeni eğitim öğretim sezonuna başlamanın heyecanını yaşıyoruz. Yavrularımızın en iyi eğitimi alması için tüm hazırlıklarımızı yaptım. Öğretmen arkadaşlarımızla birlikte çocuklarımıza en iyi eğitim vermek, yeni arkadaşlar edinmelerini sağlamak ve topluma yararlı bireyler olarak yetişmesini sağlam için çalışacağız” dedi.

Oyun haftası

Okul Öğretmenlerinden Candan Bilgin’de öğrenciler kadar heyecanlı olduklarını belirterek, “Tüm hazırlıklarımızı tamladık. Çocuklarımız gibi bizde ilk zil heyecanını yaşıyoruz. Bu hafta oyunlar oynayacağız, yeni arkadaşlar tanıyacağız. Biz iyi eğitim verme imkanı sağlayan İl ve ilçe milli eğitim müdürlüklerimize ve okul yönetimimize teşekkür ediyoruz” dedi.

Okul heyecanı

Adapazarı Atatürk İlkokulu 1. sınıfına başlayan 6 yaşındaki Kaan Kaya, okula başlamanın heyecanlı ve güzel olduğunu dile getirerek, annesinden ayrılmanın biraz sıkıntılı olduğunu söyledi.

Annesinden ayrılmak

6 yaşındaki diğer bir öğrenci Yusuf Şen ise, "Çok güzel hissediyorum, arkadaşlarım olduğu için çok mutluyum. Okula gelerek yeni arkadaşlar edindim, ailemden ayrıldığım için üzgün değilim. Yeni arkadaşlar edindiğim için mutluyum" derken, diğer bir öğrenci ise ailesinden ayrıldığı için gözyaşlarına hakim olamadı. 1. sınıfa başlayacak olan Zeynep Erva Çimtay, annesinden ayrıldığı için üzgün olduğunu ve annesini istediğini söyledi.

Zorluk çekiyorlar

1. sınıfa başlayacak olan torununu okula getiren İbrahim Bozkurt, "Bu eğitim çocuklarımız için faydalı. Hem alıştırma yönünden, eğitim yönünden çocuklara fayda sunan bir aktivite. Memnunuz öğretmenlerimiz, müdürlerimiz sağolsun büyük çaba sarf ediyorlar. Bizde aile bireyleri olarak bu durumdan memnunuz. Tabi çocuklarımız ailelerinden ayrıldıkları için bazen zorluk çekiyorlar, biraz yabancılık çekiyorlar ilk başladıkları gün olduğu için. Ama sonra yavaş yavaş öğretmenlerimizin de yardımıyla bu aşamayı atlatacaklar" dedi.

Bizlerde heyecanlıyız

Çocuklar kadar kendilerinin de heyecanlı olduğunu dile getiren öğretmen Sevim Tuncer, "Atatürk İlkokulunda öğretmenim. 34 yıllık öğretmenim, bu yıl öğrencilerimle birlikte 1. sınıfa başladık. Çocuklarla birlikte bizler de heyecanlıyız. İlk oryantasyon eğitiminde çocukları tanıdığımız için de mutlu oluyoruz. İlk hafta çok kalabalık olmadan çocuklar okula gelip arkadaşlarını tanıması ve okulu tanımasını çok yararlı buluyorum. Bugün de böyle telaşlı, heyecanlı ve güzel bir gün oldu" diye konuştu.

Oryantanasyon eğitimi

Atatürk İlkokulu Müdürü Müdür Turan ise, "2017-2018 eğitim-öğretim yılının bugün ilk günü, yoğun bir şekilde öğrenciler ve velilerimiz ile birlikte. Oryantasyon eğitimi okulu tanımak, çevreyi, idareyi tanımak için yapılmış bir program. Aslında bakanlığımızın birkaç yıldır düşünmüş olduğu ve hayata geçirdiği güzel projelerden bir tanesi. Yani en azından okullar daha fazla kalabalıklaşmadan, sadece ana sınıfı, birinci ve beşinci sınıfların önceden gidip okullarını tanımaları, okula alışmaları bakımından daha güzel” dedi.  

Ağlayan öğrenciler

Turan, “Şuanda oryantasyon eğitiminde 1. sınıflardan 370 öğrencimiz, 150 tane de ana sınıfı öğrencimiz var. 1 hafta boyunca eğitim görecekler. Diğer hafta okullar açıldığında ise toplam öğrenci sayımız bin 800 olacak. Bugün pek ağlayan, sızlayan kimse de olmadı. Ben ağlayan öğrenciler daha fazla olur diye beklerken, böyle bir sıkıntı ile karşılaşmadık. Sağ olsun öğretmen arkadaşlarımızın da ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini gördüm, bu da beni memnun etti" şeklinde konuştu.

Çocuk-aile-öğretmen

İlk zilin çaldığı bir değer okul olan Büyükgazi İlkokulunda da renkli görüntüler yaşandı. Hafta boyunca öğrencilerin okula daha kolay uyum sağlamaları amacıyla "çocuk-aile-öğretmen tanışma programları", "okul ve eğitim ortamını tanıma", "arkadaşlarla oyun oynayarak kaynaşma" gibi etkinlikler düzenlenecek.  Dün başlayan uyum haftası 15 Eylül Cuma sona erecek.

12 Eylül 2017 , Salı Bu haber toplam 937 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama