Günün Tarihi:14 Aralık 2018

 

 

TÜVASAŞ’ta inceleme


Türkiye Vagon Sanayi AŞ'ye (TÜVASAŞ) ziyaret eden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, vagon üretim hattında ve vagonlarda incelemelerde bulunarak yetkililerden brifing aldı.

"Anadolu" isimli vagonu inceledikten sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Arslan, özellikle 1950'lerden sonra ihmal edilmiş demir yollarının AK Parti ile devlet politikası haline getirildiğini söyledi. Hükümet olarak Türkiye'nin her yerinde gerek mevcut hatların yenilenmesi gerekse dünyanın 8'inci, Avrupa'nın 6'ncı yüksek hızlı tren işletmecisi ülke haline gelme konusunda çok ciddi mesafeler katedildiğini anlatan Arslan, "Şu an bin 213 kilometre yüksek hızlı tren hattında işletmemiz devam ediyor ve yaklaşık 4 bin kilometrede de yüksek hızlı tren ve hızlı tren inşaatı devam ediyor. Bunun yanı sıra 5 bin kilometreye yakın da yüksek hızlı tren ve hızlı tren hatları etüdü, proje hazırlanması çalışması demir yolu seferberliği kapsamında devam ediyor." şeklinde konuştu. 

Ciddi üretimler

Arslan, ülkenin geldiği noktanın gurur verici ancak alınması gereken çok mesafe olduğunu ifade ederek, "Dolayısıyla bu demir yolu seferberliği kapsamında ülkenin her yerini demir ağlarla birbirine bağlarken ve ülkenin demir yolu taşımacılığına çok daha fazla pay alması adına çalışmalar yaparken, aynı zamanda demir yolu araçlarının da hem modernize edilmesi hem günümüz teknolojisine uygun gerek Türkiye gerek de Türkiye dışı için demir yolu araçları imal etmekle ilgili Sakarya, Sivas ve Eskişehir'deki fabrikalarımızda çok ciddi üretimler yapıyoruz." diye konuştu.

Her hafta set bitiyor 

Bakan Arslan, bölgesel taşımacılığa hizmet edecek, 4 ve 3'lü setler halindeki demir yolu araçlarını incelediklerini belirterek, "Arkadaşlar işe başladıktan yaklaşık 1 ay sonra bir seti bitirmiş oluyorlar ve her hafta bir seti bitiriyorlar. Şu ana kadar 35 set, 4'lü araç olarak düşünürseniz 140 aracı TCDD taşımacılığa teslim etmiş durumdalar. Önümüzdeki yıl sonu itibariyle bu üretimi tamamlayacaklar. Şu ana kadar yüzde 30 olan yerli katkı payı, önümüzdeki yıl sonu itibariyle lisansını da almak şartıyla artık tamamen Türkiye'de yapılabilir hale gelecek. Buradan yurt dışına zaman zaman ihraçlarımız oldu ama daha fazla ihracat yapabilir hale geleceğiz." ifadesini kullandı. Arslan ayrıca milli trenin yapılması için çalışmaların sürdüğünü söyledi.  İncelemelerde Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, Milletvekilleri Recep Uncuoğlu, Ayhan Sefer Üstün, Mustafa İsen, Ali İhsan Yavuz, AK Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç ile bakanlık kurum müdürleri ve amirleri de yer aldı.

https://youtu.be/V0Ys7Tnj8pk

 

 

 

12 Eylül 2017 , Salı Bu haber toplam 648 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın