Günün Tarihi:17 Temmuz 2019

‘İntihar önlenebilir’


Sakarya İl Halk Sağlığı Müdürlüğü’nce, ‘10 Eylül Dünya İntiharı Önleme Günü’ kapsamında yapılan toplantıda intihar sebepleri, intiharı önlemek için nelerin yapılabileceği ve basının da bu konuya nasıl yaklaşması gerektiği ayrıntılarıyla anlatılırken, inti

İl müdürü

Sakarya İl Halk Sağlığı Müdürlüğü’nce Orman Park’ta dün sabah basının da katılımıyla gerçekleşen toplantıda, İl Sağlık ve Halk Sağlığı Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, Müdür Yardımcısı Mümtaz Seyda ve Psikiyatrist Dr. Barış Işıloğlu katıldı. İntihar sebeplerinin ve duyarlı vatandaşların neler yapması gerektiğine değinilen toplantıda, Sakarya İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü açıklamalarda bulundu.

Rakamlar ciddi

Öğütlü, ‘Dünya İntihar Önleme Günü’ dolayısıyla yapılan etkinliğe katılım için teşekkür ederek başladığı konuşmasında, “İntihar önemli bir konu. İntihar rakamlarını duyduğumda ürktüm ve gerçekten çok fazla olduğunu gördüm. Bu rakamlar gösteriyor ki, biz bu konuya daha fazla ciddiyetle yaklaşmalıyız. Burada ki en önemli nokta basına düşüyor. Çünkü, herkes bu konuyla ilgili ilk haberi basından alıyor. Aldığı haber doğrultusunda da kişinin bu konuyla ilgili düşünceleri olgunlaşıyor. Basında da intihar olaylarının özendirici şekilde lanse edilmediğini derlediğimiz haberlere baktığımızda görüyoruz” dedi.

Eğitim olmalı

İntiharı önleme konusunda birçok çalışma olduğunu vurgulayan Öğütlü, “ İntihar konusunun basında önleyici haberler şeklinde yayıldığını görüyoruz ama yetmiyor. Bu konuda birçok çalışma yapılıyor. Bizde Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak ve Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü olarak ortak yaptığımız çalışmalarla gelişebilecek intihar vakalarını ne kadar azaltırsak, ne kadar önleyebilirsek, hatta yok edebilirsek ne kadar güzel olur. Bu arada arkadaşlar intiharın yaşı cinsiyeti yok. Çoğunda dikkat çekmek amaçlı ergen gruplarda hatta çok küçük yaş gruplarında bu vakalarla karşılaşabiliyoruz. O yüzden eğitimler ilkokuldan başlıyor. Eğitim çok önemli bu konuyu elimizden geldiği kadar önlemeye çalışacağız” dedi.

Önleme yolları

Psikiyatrist Barış Işıloğlu, bu günün 2003 yılından bu yana düzenlendiğini ve intihar eğilimi olan kimselerin yardım almalarını kolaylaştırmak ve toplumdaki duyarlılığın artırılması için yapıldığını belirterek, “Dünya Sağlık Örgütü’nün sayfasında 12 Eylül itibariyle istatistik veriler yayınlandı. Bu önlemler doğrultusunda neler yapılabilir; Gerçekler yansıtılırken sağlık otoriteleri ile birlikte çalışılabilir, Tamamlanmamış intihar ifadesi kullanılmalı. Yalnızca ilgili veri ve bilgilere yer verilmeli.  Yardım hatları ve toplum kaynakları hakkında bilgi sağlanmalı. Fotoğraflar ve notlar yayınlanmamalı. Detaylara yer verilmemeli. Basit nedenler sunulmalı. Dini yapılara yer verilmemeli. Suçlama tarzı paylaşımlar yayılmamalı” şeklinde aktardı.

Erkekler silah-Kadınlar hap

Sakarya da intihar vakaları erkeklerde ateşli silahlarla ve asılmak yöntemi ile olurken kadınlarda hap içme olarak belirlendi. Son zamanlarda Sakarya da orta yaş intihar sebeplerine değinildiğinde ise, kişinin yaşadığı fiziksel, psikolojik ve ülke geneli sorunların etmen olduğu gözlemlendi. Türkiye de tamamlanmamış intihar oranı yüz bin de 0.4 iken, biz dahil tüm Müslüman ülkelerde diğer ülkelere göre inanç ve diyanetin etkisiyle daha az olduğu belirtildi.

40 saniyede bir

Dünyada 800 bin tane intihara bağlı ölüm olduğunun anlatıldığı toplantıda, zamana yayılınca her 40 saniyede bir intihara bağlı ölüm olduğu vurgulandı. 15-29 yaş arası ölüm sebeplerine bakıldığında ise, 2. sırada intihar yer alıyor. Aslında bu kadar yaygın olması da ciddi bir sorun olduğu belirtilirken, tamamlanmamış intihar vakalarında da en çok kadınların ön planda olduğu görülüyor. Sebebi ise erkeklere oranla kadınların daha duygusal ve depresyon gibi duyguların iki kat fazla olması olarak değerlendiriliyor.

Bin yataklı hastane

Sakarya’ya yapılması kararlaştırılan bin yataklı hastane ile ilgili soru üzerine, Doç. Dr. Aziz Öğütlü, “En kısa sürede bin yataklı hastanemiz yapılacaktır. Öncelikle ilçelerdeki hastaneleri yenilemeye çalışıyoruz. En son Geyve’deki hastane bitti. Geriye Pamukova ve Ferizli kaldı. Onları da yenilediğimizde Sakarya’da artık eski hastane kalmamış olacak. Böylelikle bütün hastaneler sıfırdan yapılmış olacak” dedi. 

13 Eylül 2017 , Çarşamba Bu haber toplam 524 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama