Günün Tarihi:16 Aralık 2018

 

 

SAÜ’de bilir kişi eğitimleri


Sakarya Üniversitesi (SAÜ), 3 Ağustos'ta Resmi Gazete'de yayımlanan "Bilirkişilik Yönetmeliği" kapsamında Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Bilirkişilik Daire Başkanlığı tarafından eğitici kuruluş olarak yetkilendirildi.

Eğitim

Üniversiteden yapılan açıklamada, yönetmelikle adli ve idari yargı alanında yürütülen her türlü bilirkişilik faaliyetinin yapılabilmesi için, bilirkişilik yapacak kişilerin "Bilirkişilik Temel Eğitimi" almaları ve sertifika sahibi olmaları zorunluluğu getirildiği belirtildi. Bilirkişilik temel eğitiminin, beş yıllık mesleki kıdem kazanmış kişiler tarafından alınan ve bilirkişilik faaliyetinin yürütülmesiyle ilgili temel, teorik ve pratik bilgileri içeren bir eğitim olduğu ifade edilen açıklamada, bu eğitimi almayanların bundan sonra bilirkişilik yapamayacağı bildirildi.

Başvuru

Açıklamada, temel eğitimin, 18 saati teorik ve 6 saati uygulamalı olmak üzere en az 24 ders saatinden oluştuğu, 4 günlük eğitimlerini tamamlayan katılımcılara temel eğitimi tamamladıklarına dair bir belge verileceği vurgulandı. Bilirkişilik temel eğitimine katılarak sertifika sahibi olan kişilerin, Adli ve İdari Yargı Komisyon Başkanlıkları tarafından yapılan bilirkişilik ilanında belirtilen diğer şartları da sağlamaları halinde, almış oldukları sertifikayla birlikte bilirkişilik yapmak üzere başvuruda bulunabilecekleri belirtildi.

Online

Açıklamada, bundan sonra Bilirkişilik Temel Eğitimi almayanların, bilirkişilik için başvuruda bulanamayacağı vurgulandı. Eğitim programlarının talepler göz önüne alınarak hafta içi ve hafta sonu olmak üzere planlandığı ve başvuruların alınmaya başladığı belirtilen açıklamada, www.bilirkisi.sakarya.edu.tr adresinden online olarak kayıt yapılabildiği bildirildi.

21 Eylül 2017 , Perşembe Bu haber toplam 453 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın