Günün Tarihi:21 Mayıs 2019

Fındıkçıları sevindirecek açıklama


Fındık üreticisini mağdur etmemek için TMO'ya "Bütün fındığı alın" talimatı veren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba yeni bir açıklama daha yaptı. Fakıbaba, TMO'nun 40 randımanın altındaki fındığı da alacağını duyurdu.

Toplantı

Bakan Fakıbaba, 40 randımanın altındaki fındığın alınacağını belirterek, spekülatörlerin oyununu da bozmuş oldu. Fakıbaba, "Fırsatçılar 'TMO randımanı yüzde 40'ın altında olan fındığı almıyor' diyerek 6-7 liradan mal alıyor. İçine Giresun fındığını karıştırıp TMO'ya 10 liraya satıyor. Bugün karar aldık, 40 randımanın altındaki fındığı da alıyoruz. Üreticinin, sanayicinin, tüketicinin yanında olacağız. Bundan sonra da her 15 günde bir her sektörden sivil toplum örgütleriyle toplantı yapacağım" şeklinde konuştu.

‘Çok çalışacağız’

Fakıbaba, tarımda hükümet olarak üreticilere istedikleri desteği sağlayacaklarını vurgulayarak, şöyle konuştu; “Üreten insanın elini öperiz. Çok çalışacağız. Birbirimize güveneceğiz. Hükümet olarak sonuna kadar da destekleyeceğiz. Ama önemli olan desteklerken ithalatı önleyip ihracatı artırarak kendimize yeter bir ülke haline gelmek. Biz el ele verdiğimizde yapamayacağımız bir şey yok. Tarım sektörünü ayağa kaldıracağız.”

Daha iyi olacak

Bakan Fakıbaba, Türkiye'nin 80 milyonluk bir aile olduğunu ifade ederek, "Hep acaba 'Biz bu ülkeyi nasıl bölebiliriz' diye uğraştılar. Almanya'daki seçimlerde Türkiye'nin konuşulmasına bakın. Türkiye'deki referanduma diğer ülkelerin müdahalesine bakın. Amaç Türkiye'yi küçültmek. Yarınımız bugünümüzden daha iyi olacak” dedi.

İhracat

Türkiye'nin 2016-2017 sezonundaki 235 bin 769 tonluk fındık ihracatının yaklaşık yarısı Trabzon'dan gerçekleştirildi. Türkiye, 1 Eylül 2016 - 31 Ağustos 2017 döneminde gerçekleştirilen ihraç sezonunda 1 milyar 882 milyon 254 bin dolar karşılığında 235 bin 769 ton fındık ihraç etti. Söz konusu sezonda Trabzon'dan 117 bin 139 tonluk fındık ihracatı karşılığında 940 milyon 571 bin 347 dolar gelir elde edildi.

24 Eylül 2017 , Pazar Bu haber toplam 702 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama