Günün Tarihi:18 Aralık 2018

 

 

Pamukova’da çok tatlı festival


Pamukova Belediyesinin katkılarıyla Pamukova ve Pamukova Ayvası Tanıtma Derneği (PAYDER)öncülüğünde bu yıl 2.si düzenlenen Pamukova Eko Pazar Doğal Ürünler ve Ayva Festivaline ilçe ve bölge halkımızın ilgisi yoğun oldu.

Oyuncu Özmol

Pamukova ilçesinde belediye meydanında kurulan stantlarda bölgede üretilen doğal ürünlerin sergilendiği festivalde, vatandaşlar doğal ürünleri bir arada görme imkanı buldu. Yörede üretilen ayva, üzüm ve çileğin maskotlarla tanıtıldığı festivalde, Çocuklar Duymasın dizisinin çaycı Hüseyin’i oyuncu Alparslan Özmol da katılımcılara Pamukova ayvasını tanıttı.

Yöresel ürenler

Çiftçiler başta ayva olmak üzere yetiştirdikleri ürünleri stantlarda sergilerken, kadınlar ise ayvadan yaptıkları ayva tatlısı, ayva reçeli, tarhana, salça, konserve, kurutulmuş gıdaları, yaprak sarması, üzüm şırası, enginar gibi el emeği göz nuru ile yaptıkları ürünleri tanıttılar. Vatandaşlar sabahın erken saatlerinden itibaren yöresel tatların ve ürünlerin bulunduğu stantları gezerek bol bol alışveriş yaptılar.

Festivale katılım

Festivalde Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, İlçe Kaymakamı Recai Karal, Belediye Başkanı Cevat Keser, Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanı Halil İbrahim Balcı, Türk-İş eski Genel Mali Sekreteri Enver Toçoğlu, SakaryaGiAD Başkanı Gökhan Korkmaz, PAYDER Başkanı Ali Urgan, Pamukova İlçe Tarım Müdürü Ümit Erol,  Ziraat Odası Başkanı Yaşar Ulukaya, Akyazı Ziraat Odası Başkanı Şener Bayraktar, STK Temsilcileri ve vatandaşlar yer aldı. Başkan Toçoğlu, festival kapsamında açılan sergileri tek tek ziyaret ederek, üreticilerle sohbet etti. Festival kapsamında çeşitli kategorilerde dereceye giren üreticiler ödüllendirildi.

Uluslar arası alanda

Açılışın İlçe Müftüsü Celil Şimşek’in duasıyla yapıldığı festival Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla devam etti. Programın açılış konuşmasını yapan PAYDER Başkanı Ali Urgan, “Pamukova Kaymakamlığı himayesinde, Pamukova Belediyesi’nin destekleriyle Eko Pazar Doğal Ürünler ve Ayva Festivali’nin ikincisini düzenliyoruz. Amacımız Pamukova’yı, tarımını, turizmini ve diğer değerlerini uluslararası alanlarda tanıtmaktır. Çiftçimizin ürettiği tarım ürünlerini, işleme ve paketleme ile ülkemize ve lojistik yollarla dünyaya ulaştırmaktır” derken; Pamukova İlçe Tarım Müdürü Ümit Erol, “Toprağını terk etmeyen ayva çiftçimizin hasadı kutlu olsun” dedi. Türkiye Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyon Başkanı Gökhan Tufan ise, “Yöresel lezzetlerin korunması, farkındalık oluşturulması, tanıtılması için bu tarz festivaller büyük önem taşıyor” dedi.

Pamukova’ya dönüşümü

SAGİAD Başkanı Gökhan Korkmaz, “Bu yöredeki halkın bireyi olarak böyle bir etkinlikte sizlerle olmaktan gurur duyuyorum. Bölgemizin tarımının gelişmesi için genç iş adamları olarak önemli bir misyona sahip olduğumuzun farkındayız. Pamukova tarımının tanıtılması ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. Ürünlerin Türkiye genelinde satılması, tanıtılması ve katma değer oluşturularak bu değerlerin Pamukova’ya dönüştürülmesi için var gücümüzle çalışacağız.”

Ayvanın anavatanı

Festivalin ilkine göre daha kapsamlı olduğunu belirten Pamukova Belediye Başkanı Cevat Keser, “İnşallah üçüncüsü daha da güzel olacak. Pamukova Belediyesi olarak kardeşlerimize destek olduk. Burada emek veren tüm personellerime teşekkür ediyorum. İlçemiz genelinde 40 bin dönüm arazide ayva üretiliyor. Ayvanın anavatanı Pamukova’dır. Veriler de bunu kanıtlıyor. Büyükşehir kapsamına geçtikten sonra ilçemizin 100 yıllık ihtiyacını karşılayacak içmesuyu çalışmaları yapıldı. Altyapımız yenilendi. Arıtma tesisi yapıldı. Mahallelerimiz sıcak asfaltla buluştu. Esentepe Tesisleri ilçemize kazandırıldı. Zeki Toçoğlu demek hizmet demektir. Bizlerde ilçe belediyesi olarak önemli hizmetler yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

İdealist gençler

Pamukova Kaymakamı Recai Karal, “Geçen yıl çok küçük bir ekiple başladığımız bu festivali, bu yıl vatansever, idealist gençlerden oluşan PAYDER’e devretmenin gururunu yaşıyoruz. Bize bu yüce vatanı bağışlayan Allah’a şükürler olsun. Bu coğrafyanın güzelliği insanlarımızın samimiyetiyle birleşince çok güzel işler ortaya çıkıyor. Arkadaşlarımıza katkısını esirgemeyenlere çok teşekkür ediyorum. Emek veren, dua eden herkese saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”

Pamukova’nın değerleri

Festivalde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Toçoğlu, “Biliyoruz ki bu tür organizasyonlar bu yörelerin değerlerini ortaya çıkarmaya, ürünlerinin tanıtılmasına ve pazarlanmasına yarar sağlıyor. Bu festivalde emeği geçenleri kutluyorum. İnşallah bu faaliyetler Pamukova’nın değerlerinin ortaya çıkmasını, ürünlerin ülke içine ve dünyaya satılmasını sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

Birliktelik ve dayanışma

Başkan Toçoğlu, “Pamukova’mız sorunları en hızlı şekilde çözülen ve en hızlı şekilde gelişme gösteren ilçelerimizin başında geliyor. Bugün Belediye Başkanımızla yaptığımız ortak çalışmalar ve işbirliği sayesinde Pamukova’mızın içmesyusu, yağmursuyu, kanalizasyon gibi altyapı hizmetleri tamamlandı. Yine belediye başkanımızla gösterdiğimiz örnek dayanışmayla ilçemizin üstyapısına da ciddi katkılar sağladık. İnşallah bundan sonra da bu birliktelik ve dayanışmayla Pamukova’ya daha güzel hizmetleri getireceğimize inanıyorum. Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın. Festival hayırlı sonuçlar versin” dedi.

Yarışmacılara ödül

Katılımcıların hünerlerini sergilediği yarışmaların sonunda en iyi ayva, en iyi ayva reçeli ve en iyi ayva tatlısı kategorilerinde yarışan ve dereceye giren adaylara ödülleri takdim edildi. Belediye tarafından organize edilen yemek ikramının ardından protokol üyeleri stantları gezerek festival son buldu. 

25 Eylül 2017 , Pazartesi Bu haber toplam 721 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın