Günün Tarihi:18 Ocak 2019

 

 

‘Şeker artık kokmayacak’


Yıldız Holding tarafından Adapazarı Şeker Fabrikası’nın çevreye yaydığı koku sorununu ortadan kaldırmak amacı il 20 milyon lira yatırımla kurduğu yeni arıtma tesisini dün yapılan tören ile açıldı.

Törene katılım

Adapazarı Şeker Fabrikası’nın yeni Atıksu Arıtma Tesisi gerçekleştirilen tören ile hizmete sokuldu. Fabrika içerisinde gerçekleştirilen törene, Vali İrfan Balkanlıoğlu, SASKİ Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş, Adapazarı Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yaşar Serdengeçti, Yıldız Holding Global Hukuk Başkanı İbrahim Taşkın, Yıldız Holding Genel Müdürü Hüseyin Avni Metinkale, Şeker Fabrikası Genel Müdürü Hasan Çapraz, CHP İl Başkanı Ayça Taşkent, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çiftçiler katıldı.

Koku ortadan kalkacak

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Adapazarı Şeker Fabrikası Genel Müdürü Hasan Çapraz, “Adapazarı ilimizin ekonomisine büyük katkı sağlayan fabrikamıza böylesi bir arıtma tesisi kazandırdığımız için çok mutluyuz. Artık atık su problemimiz olmayacak. Böylece şehir sakinlerini üzen koku da ortadan kalkacak. Bu tesis üretimimizi sürdürülebilir kılacak. Peki ne yapacağız? Arıtmadan çıkan çamur, lisanslı bertaraf tesislerinde verilecek. Pancar yıkamadan çıkan toprağımızı ise belediyemizin atık sahasında teslim edilecek. Böylelikle ekonomik olan her bir değeri kaybetmeden tekrar tesisimizde kullanacağız” dedi.

Hedefleri açıkladı

2017 yılı kampanya dönemine dair de açıklamalarda bulunan Çapraz, “Adapazarı yöresinde, Eskişehir, Afyon ve Konya’da toplam bin 837 çiftçimizle 78 bin dekar alanda pancar ekimi gerçekleştireceğiz. Bu 62 bin ton şeker üretmeyi planlıyoruz. Bu üretimimizi taşeron dahil 550 kişilik Adapazarı Şeker ailesi ile yapacağız. Bütün takım arkadaşlarımız adına çevreye duyarlı olarak kenetlendik. Bunların semeresini de bu sene göreceğiz” dedi.

Hammadde kaynağı

Adapazarı Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yaşar Serdengeçti ise, çok önemli bir yatırımın hayata geçirildiğini belirterek, “2013 yılında Yıldız Holding olarak fabrikayı satın aldık. Yıllık 250 bin ton şeker üreten holdingimiz için çok önemli bir hammadde kaynağı oldu Fabrikamızı yeniden hep birlikte günlük 6 bin ton pancar işleme kapasitesi, personeli, pancar eken çiftçisi, nakliyecisi ve tüccarı ile geniş bir kitleye hitap eder hale getirdik. Bugüne kadar fabrika ve arıtmaya 38 milyon TL’lik yatırım gerçekleştirdik” dedi.

20 milyon lira

Yıldız Holding olarak mutlu yaşanabilen bir dünyanın ancak kaynakların sürdürülebilir olduğu bir dünya olduğuna inandıklarını belirten Serdengeçti, “Türkiye ekonomisinin önemli sanayi kuruluşları arasında yer alan fabrikamız 20 milyon liralık yatırımla şeker fabrikaları arasında en büyük arıtma tesisine sahip oldu. Bu yatırım, bugün şeker sanayinde yapılan en yüksek bütçeli ve en hızlı hayata geçen projedir” şeklinde konuştu

Doğaya saygılı

Serdengeçti, “ Fabrikamızın ihtiyacı olan kapasitenin 2 katı düzeyinde bir yatırım yaptık, zira hiçbir konuda açık kapı bırakmak istemedik. Tedbirlerimizi elden bırakmadık. Doğaya saygı, yalnızca rakamlarla ölçülebilecek bir kavram değil elbet. Bugün burada bulunan çiftçilerimiz, topraklarına nasıl bir özenle dokunuyorsa biz de aynı hassasiyeti göstermek; toprağı, suyu, havayı yarın çocuklarımıza aynı saflıkta bırakmak zorundayız” dedi.

Çevreye sıfır zarar

SASKİ Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş ise, “Geçtiğimiz yıllarda çevre konusunda fabrika ile ilgili bazı sorunlar meydana gelmişti. Yöneticiler ile bu konuları istişare ettik ve sonunda kalıcı bir çözüme ulaştık. Buradaki ileri arıtma tesisinin her aşamasını Adapazarı Şeker ekibi, SASKİ profesyonelleriyle istişare ederek yaptı. Gerçekten ileri teknolojinin kullanıldığı bir tesis kuruldu. Buradan çıkan bütün sıvı ve katı atıklar çevreye sıfır zararla bertaraf edilecek.” dedi.

Artma kurdelesi

Keleş’in ardından kürsüye çıkan Vali İrfan Balkanlıoğlu ise, “Şeker fabrikası Sakarya ekonomisi için son derece önemli. Buraya çok güzel bir tesis kuruldu, darısı kurmayan fabrikalarımıza diyoruz. Yıldız Holding ailesi Türkiye’nin istihdamı ve ihracatı açısından çok önemli bir kurumu. Böyle bir ailenin Adapazarı Şeker Fabrikası’nı alması ve bu fabrikanın sürdürülebilir hale gelmesi Sakarya için büyük bir şans. Böyle bir tesisin açılışına katılmaktan son derece mutluyum.” dedi. Vali Balkanlıoğlu’nun konuşmasının ardından kurdele kesimi gerçekleştirilerek Arıtma tesisinin açılışı yapıldı.

İleri teknolojiyle

Arıtma Tesisi açılışının ardından tesisi inşa eden yüklenici firma Arbiogaz Çevre Teknolojileri İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş yetkilileri basın mensuplarına bir bilgilendirme toplantısı düzenledi. Toplantıda açıklamalarda bulunan Arbiogaz Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İzolluoğlu, “Burada yaptığımız tesislerin benzerlerini birçok farklı ülkede uygulamış bir firmayız. Rusya, İran ve Arabistan gibi ülkelerde arıtma tesislerimiz var. Adapazarı Şeker Fabrikasında uyguladığımız ileri teknoloji Arıtma tesisimiz ile buradaki atık ve koku sorununu ortadan kaldıracağız. Fabrika yöneticileri büyük bir özveri gösterdiler ve kapasite yüzde yüz artsa bile yetecek büyüklükte bir arıtma tesisi inşa edildi” dedi.

‘Koku olmayacak’

Arıtma tesisinin işletmesini de takip edeceklerini belirten İzolluoğlu, “Atıklar yeterince arıtılmadığı için koku oluşuyordu. Bu tesisin kurulmasının ardından bu sorun ortadan kalktı. Adapazarı halkına müjdeyi verebiliriz” dedi. Arıtma tesisini İşveren Mühendislik Firması Gökçek Mühendislik Yetkilisi Celaleddin Gökçek ise, “Adapazarı Şeker Fabrikası, SASKİ ve Arbiogaz ortaklığı ile koku ve arıtma sorunu artık ortadan kalkmıştır. Artık fabrikadan kötü kokular yükselmeyecek” dedi. 

6 Ekim 2017 , Cuma Bu haber toplam 630 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın