Günün Tarihi:25 Eylül 2018

 

 

13 sanığa tahliye çıktı


Sakarya'da, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında haklarında dava açılan, SAÜ'de görevliyken KHK ile ihraç edilen 23'ü tutuklu 24 akademisyenin yargılanmasında, mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan 13'ünü adli kontrol hükümleriyle tahliye etti.

22 tutuklu sanık

Sakarya 5. Ağır Ceza Mahkemesi salonunun yetersiz olması nedeniyle 2. Ağır Ceza Mahkemesi salonunda yapılan duruşmaya, 22 tutuklu sanık ile avukatları ve yakınları katıldı. Tutuklu bir sanık ise bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya bağlandı. Duruşmanın ikinci gününde 10 sanık savunmalarını yaptı.

Öksüz’ün hocası

Örgütün sözde "hava kuvvetleri imamı" firari Adil Öksüz'ün hocası olduğu belirtilen tutuklu sanık eski Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Davut A. savunmasında, 27 yıllık memuriyetinden Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edildiğini söyledi.

Saat hediyesi

İddianamedeki delillerin hiçbirinin somut olmadığını öne süren sanık Davut A., "2009 yılında bir arkadaş randevu ayarladı, Fetullah Gülen'i ziyaret ettim. Gülen bana ve oğluma bir saat, eşime ve kızıma ise birer başörtüsü hediye etti. Evimde ele geçirilen 1 ABD doları yolculuktan kalmadır, Fetullah Gülen vermemiştir. Ziyaret ettiğimde Gülen aleyhinde hiçbir şey yoktu." diye konuştu.

Rektör ve dekan

Sanık Davut A., "Samanyolu ve Mehtap TV'de program yapmak, Zaman gazetesinde yazı yazmak suçsa rektör ve dekan neden beni ikaz etmedi. Onlar benim bu programları yaptığımı biliyordu." diyerek, hakkındaki tanık ifadelerini reddetti ve iddianamede tanık beyanına göre kendisinin örgütün elebaşı Fetullah Gülen tarafından yetiştirilen mollalardan olduğunun belirtildiğini söyledi

Kabul etmiyorum

Buna ilişkin Davut A., savunmasında şunları kaydetti: "Fetullah Gülen'i 1992 yılında İstanbul Altunizade'deki FEM Dershanesinde bir kez ziyaret ettim. Bir dersine katıldım, benden başka insanlar da vardı, öğrencisi değilim. Bu yöndeki tanık beyanını kabul etmiyorum. 1997 yılında faizsiz olduğu için Bank Asya'da hesap açtım. Rutin bankacılık işlemlerini yaptım. Talimatla para yatırmadım. 15 aydır tutukluyum. Uzun tutukluluk sürem benim ve ailem için mağduriyet oluşturmuştur. Suçlamaları kabul etmiyorum, beraatımı talep ediyorum."

Eşim çalıştı

Tutuklu sanık eski SAÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hüseyin A’da savunmasında, KHK ile ihraç edildiğini aktardı. "ByLock" uygulamasını indirmediğini ve kullanmadığını iddia eden Hüseyin A., "Bu programı bilmiyorum. Bu tespit nasıl, kim tarafından yapılmış bilemiyorum. Eşim, 1998-2012 yıllarında FEM Dershanesi’nde çalıştı. Bunun aleyhimde delil olarak kullanılamayacağını düşünüyorum. İddianamede tanık beyanlarına göre terör örgütüyle irtibatlı ve iltisaklı olduğum belirtiliyor, bunları kabul etmiyorum, beyanlar asılsızdır." dedi.

Öksüzle aynı oda

Sanık Hüseyin A., Adil Öksüz'le aynı odayı kullanmasının kendisinin değil fakülte yönetiminin bir tercihi olduğunu ileri sürerek, "O dönem kura ile belirleniyordu odalar. Birçok arkadaşla aynı odayı paylaştım. Adil Öksüz'le fakülteye aynı tarihte alınmamız tamamen tesadüf. O dönem bir kadro açılmıştı, benim de şartlarım tutuyordu, başvurdum ve kabul edildim. Üniversiteye başlamadan önce Adil Öksüz'ü tanımam. Suçlamaları kabul etmiyorum, beraatımı ve tahliyemi talep ediyorum." savunmasını yaptı.

Beraat isteği

Diğer 8 sanık da savunmalarında, haklarındaki suçlamaları kabul etmediklerini belirterek tahliye ve beraatlarını istedi. Duruşmada görüşünü açıklayan cumhuriyet savcısı, 5 sanığın adli kontrol hükümleriyle tahliyesine, diğer tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına karar verilmesini ve dosyadaki eksik belgelerin tamamlanmasını talep etti.

Şartlı serbest

Söz alan sanık avukatları ise müvekkillerinin savunmalarına katıldıklarını belirterek, sanıkların tahliye edilmesi taleplerinde bulundu. Bahri E., Erdoğan Ş., Halil İbrahim E., Hüseyin G., İbrahim Ö., Mehmet G., Muhammet C., Mustafa A., Mustafa K., Serkan B., Vedat A., Ahmet Faruk K. ve Adnan T.’nin adli kontrol hükümleriyle tahliyesine, diğer 10 sanığın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme heyeti, dosyadaki eksik belgelerin tamamlanması için duruşmayı erteledi.

12 Ekim 2017 , Perşembe Bu haber toplam 509 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın