Günün Tarihi:22 Şubat 2019

‘Ranta izin vermeyiz’


Yapımı süren yeni hal binası projesinde, Patates Hali esnafının mağdur edilmek istendiğini söyleyen Sebze ve Meyveciler Odası Başkanı Muzaffer Kabacan, “ Bir dükkanı 826 bin liraya satmaya çalışıyorlar. Amaçları 30 milyona mal ettikleri halden 20 milyon r

‘Mağdur ediliyor’

Sakarya Sebze ve Meyveciler Odası Başkanı Muzaffer Kabacan, yapımı devam eden yeni sebze ve meyve halinde, esnafların mağdur edilmeye çalışıldığını söyledi. Hal projesi ile ilgili konuşan Kabacan, “Bilindiği gibi Büyükşehir Belediyesi’nin bir hal projesi var. Bu hal binasında Patates Hali esnaflarına da yer ayırıldı. Bu doğru bir karardır ve bu esnafların da mağdur edilmemesi gerekiyordu. Hali yapmak için bir hizmet şirketi kuruldu. Herkesin hakkı verilecek şekilde planlandı” dedi.

‘Rantiye şirketi’

Kabacan, “ Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeki Toçoğlu ile yaptığımız görüşmede kendisi bize Patates hali esnafının da halde yer alacağını belirtti. Başkan Toçoğlu halin maliyetinin 80 dükkan sahibine bölüneceğini ve kişi başına düşen miktarın bu şekilde belirleneceğini ifade etmişti. Ancak hizmet için kurulan şirket rantiye şirketine dönüşmeye başladı. Daha fazla para kazanmak için esnafı mağdur etmeye çalışıyorlar. İsterseniz Ankara’ya şikayet edin diyorlar” şeklinde konuştu.

‘Fahiş fiyatlar’

Patates Hali esnaflarından fahiş fiyatlar istendiğini belirten Muzaffer Kabacan, “ 826 bin lira para istendi esnaflardan bir dükkan için. Ancak yaptığımız araştırmalara göre halin toplam maliyeti 29 milyon lira. Yani bu dükkanların fiyatı 365 bin lira olmalı. Bizden 826 bin lira talep ediyorlar. Sebze hali esnaflarından ise dükkan başına 250 bin lira artı KDV istiyorlar. 30 milyon liraya mal ettikleri yerleri 50 milyona esnafa satmaya çalışıyorlar. Kalan parayı da şirket hissedarları kendi aralarında pay etme amacındalar. Ancak biz bu rantı bozacağız” dedi.

‘Cumhurbaşkanına gideriz’

Şirketi mahkemeye verdiklerini ifade eden Kabacan, “ Avukatlarımız hazırlıklarını yapıyorlar. Önce valiliğe, sonra bakanlığa en son da Cumhurbaşkanlığına kadar biz bu konuyu taşıyacağız. Hakkımızı arayacağız. Kimseden bedava dükkan istemiyoruz. Hakkımızı kimse gasp etmesin. Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeki Toçoğlu’ndan bize abilik yapmasını bekliyoruz” dedi. 

15 Ekim 2017 , Pazar Bu haber toplam 453 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın