Günün Tarihi:22 Ekim 2018

 

 

‘Daha evrensel olacak’


Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, ismi Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) olarak açıklanan yeni üniversiteye giriş sınavı hakkında, "Öğrenci bu sistemle stresten biraz olsun uzaklaşmış olacak. O bakımdan bu da olumlu bir adım.

Beceri ve yetenek

Milyonlarca öğrenciyi ve ailesini yakından ilgilendiren üniversiteye girişte uygulanacak yeni sınav sistemine dair değerlendirmelerde bulunan SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, kişinin sadece bilgisini test etmek yerine beceri ve yetkinliklerini de ölçülebilecek hale getiren yeni sınav sisteminin olumlu bir adım olduğunu belirtti.

 

Daha da basit

Yeni sistemle birlikte eğitim sisteminin yürürlüğü ile sınavlar arasında da uyumluluk ve uyum olacağını dile getiren Elmas, sistemin daha da basitleşeceğini ve öğrencinin sınav stresinden biraz daha uzaklaşabileceğini ifade etti.

 

Eğitim-öğretim

Yeni sistemle ilgili atılan adımların çok olumlu olduğunu söyleyen Rektör Elmas, "Dünya'da artık eğitim-öğretim daha önce de birkaç kez bunları açıkladık, herkeste açıklıyor, Türkiye'de bunun peşinde. Hem milli eğitim, hem yükseköğretim, hem mesleki yeterlilikler kurumu olarak dört koldan eğitim-öğretimi ilkokuldan, orta, lise, üniversite, önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktoraya kadar her kademede tanımlayalım” dedi.  

 

Olumlu adımlar

Elmas, “Bu kademede öğrencilerden hangi bilgi, beceri yetkinlikleri beklediğimizi de açıklayalım ve eğitimi böyle sürdürelim paydaşlarla birlikte. Aslında dünyada bugün gelinen nokta bu. Burada sorun şu; sınavların buna uygun yapılmama sorunu vardı. Şu andaki yapılan adımlar aslında bu normlara uygun hale getirmeye yönelik çok olumlu adımlar” dedi.  

 

Açık uçlu sınavlar

Elmas, “Örneğin TEOG sınavının dönüştürülmesi, açıklandı tam netleşmedi ama buradaki açıklama eğitim-öğretim süreçlerindeki yapılanların değerlendirilmesine yönelik bir şey olacak umudundayız. Açık uçlu sınavlar, eğitimdeki derslerin ortak değerlendirilmesi gibi" dedi.

 

Stresten uzaklaşmış

Üniversiteye girişte uygulanacak yeni sınav sistemiyle ilgili konuşan Elmas, "Üniversite giriş sınavları açıklandı, bu konuda çok yorumlar yapılıyor. Ama atılan adımda yine bu evrensel yaklaşımlara uygun yani kişilerin yeteneğini ölçüp, sonra alanlarına uygun sınav yapıp, buna göre yerleştirilecek. Bu sistem ileride daha da sadeleştirilebilir ama atılan adım, ilk önce atılmış adımdan daha ileride bir adım” dedi.  

 

Yerleştirme ve seçme

Elmas, “Bu gelişmelere uygun bir adım. O bakımdan bu adımı çok olumlu buluyorum. Açık uçlu sınavlar, yetkinlik-beceri ölçmeye yönelik sınavlar yapılarak desteklenirse bu sistem daha basitleşmiş olacak. Öğrenci bu sistemle stresten biraz olsun uzaklaşmış olacak. Tamamen uzaklaşmak mümkün değil, neticede bu bir sınav, yerleştirme ve seçme sınavı" diye konuştu.

 

KPSS sınavları

KPSS, Yabancı Dil ve diğer sınavların da bu sisteme dönüştürülmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Elmas, "O bakımdan bu da olumlu bir adım. Gelecekte bu KPSS sınavları gibi Yabancı Dil Sınavları gibi diğer sınavlarda aslında buna dönüşmeli. Yani kişinin sadece bilgisini test etmek değil, beceri ve yetkinliklerini de ölçer hale gelinmeli. Böyle olduğu zaman aslında eğitim sistemimizin yürürlüğüyle sınavlar arasında da bir uygunluk, uyum olacaktır” dedi.

 

Zamanla değişebilir

Elmas son olarak, “O bakımdan bu adımları hem TEOG için, hem yükseköğretim sınavı için, adı değişti şimdi bununla ilgili adımlar bence olumlu adımlar. Tabi ki eleştirilebilir çünkü eğitim milyonları ilgilendiren bir husus. Ama burada önemli olan, dünyadaki gelişmelere uygun bir adım. Daha sonrasında bu sistem üzerinden bazı değişmeler de zamanla yapılabilir" şeklinde konuştu. 

16 Ekim 2017 , Pazartesi Bu haber toplam 431 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın