Günün Tarihi:20 Haziran 2019

Örnek yüzücüden örnek başarı


Türkiye şampiyonlukları, Avrupa ikinciliği ve dünya beşinciliği bulunan Down Sendromlu milli yüzücü Fatma Çağla Demir, Down Sendromlular Avrupa Yüzme Şampiyonası'nda zirvede yer almak istiyor. Bu başarıları imza atan Çağla Demir en başta kendisi gibi Down

Hedefi büyük

Milli sporcu Fatma Çağla Demir, 28 Ekim-4 Kasım tarihlerinde Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenecek şampiyonada, Türk bayrağını dalgalandırmayı hedefliyor.  Annesinin ve dedesinin desteğiyle yüzmeye başlayan 25 yaşındaki Fatma Çağla, Sakarya Adapazarı’nda Olimpik Yüzme Havuzu' nda çalışmalarını sürdürdü. Yüzme branşında başarısıyla takdir toplayan özellikle bölge ve Türkiye şampiyonalarında madalyalar alarak Avrupa Şampiyonası'na katılma hakkını elde eden aynı zamanda yüzme sporunun yanında eğitim hayatına devam eden, Açıköğretim Fakültesi Sosyal Hizmetler Bölümünü okuyan Fatma Çağla, antrenörünün yazdığı programları babasıyla çalışarak Avrupa Şampiyonası'na hazırlanıyor.

 ‘Başarılı olacağım’

 Milli yüzücü Fatma Çağla Demir,  Avrupa Şampiyonası öncesi kendisine inandığını ve güvendiğini belirtti. Paris'te düzenlenecek şampiyonaya hazırlandığını, sağlığı için yüzmeyi çok sevdiğini anlatan Fatma Çağla, "Başarılı olacağım. Türkiye Özel Sporcular Federasyonu Başkanı Birol Aydın'a benimle ilgilendiği için teşekkür ederim. Sakarya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fatih Çelikel ile toplantılar yaptık. Bana destek oldu, moral verdi ve yol gösterdi. Bu aşamaya kadar çok iyi hazırlandım. Avrupa ve dünya şampiyonalarında birinci olmak istiyorum. İzmir'de kampa katılacağım. Ardından şampiyonaya hazır olacağım. Bu aşamaya bileğimin hakkıyla geldim. Benim gibi sporcularla bir araya gelip yarışacağız. Madalyaları teker teker toplayacağım. Her şey Türkiye için. Engelliler yılmasın, pes etmesin. Hayatın içinde aktif bir şekilde yer alsınlar" dedi.

 Çaba başarı getirdi

Çağlanın annesi olduğu için gurur duyduğunu belirten Gönül Demir, "Sakarya'da olimpik yüzme havuzunun açılmasıyla kızımızın, kış mevsiminde de yüzmesini istedik. Sonrasında çeşitli yarışmalar olduğunu öğrendik. Bu tür haberlerin basında yer almasının sosyal farkındalık açısından diğer arkadaşlarımıza katkısı olduğuna inanıyoruz. Yüzme, tüm insanlar için iyi bir spordur. Bebekliğinden beri yüzdürüyoruz. Buradan Down Sendromlu velilere sesleniyorum; her şeyi araştırsınlar, emek sarf etsinler, iyi şeyler düşünsünler, iyi olsun" şeklinde konuştu.

  Örnek oldu

Baba Orhan Demir ise Fatma Çağla'nın başarısının örnek teşkil ettiğini, son aylarda down sendromlu ailelerin çocuklarını havuza kayıt yaptırdıklarını aktardı. Fatma Çağla'nın spor hayatına judo, basketbol, masa tenisi gibi farklı branşları yaparak başladığını dile getiren Demir, "Uzmanlar, down sendromlu bireylere sporun faydalı olacağını söylemişlerdi. Yüzmeye küçük yaşta annesi ve dedesiyle başladı. Yüzme sporuyla ilgilenmesiyle gelişiminin daha iyiye gittiğini fark ettik. 2012 yılında Özel Sporcular Federasyonu Down Sendromlular Yüzme Oyunları'na katıldık. Orada Çağla'nın performansını beğendiler. Antrenörlerle yüzme alanında gelişimini sağlamaya devam etmesi kararını aldık. 2013 yılında bölge ve Türkiye şampiyonu oldu"  diye belirtti.

İlk bayan sporcu

Baba Demir, kızının 2016'da Down Sendromlular Dünya Yüzme Şampiyonası'na Türkiye'den katılan ilk bayan sporcu olduğunu belirterek, "400 metre karışıkta dünya beşincisi oldu. Bu yıl Paris'te düzenlenecek olan 4. Down Sendromlular Avrupa Yüzme Şampiyonası'na katılacağız. Amacımızı ülkemizi en iyi şekilde temsil etmektir. Kızımız bu başarılar ile mutlu oluyor. Mutluluğunun devam etmesi, sağlıklı bir yaşam için kızımızın yüzme hayatına devam etmesini istiyoruz" ifadelerini kullandı. 

17 Ekim 2017 , Salı Bu haber toplam 550 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama