Günün Tarihi:13 Aralık 2018

 

 

İşte yeni seçim sistemi!


AK Parti Sakarya Milletvekili ve MKYK Üyesi Recep Uncuoğlu, seçim sisteminde değişiklikler yapılmasının gündemde olduğunu belirtti.

Baraj düşebilir

Uncuoğlu, yeni seçim sisteminde yüzde 10 olan Türkiye barajının 2-3 puan düşebileceğini belirtti. Uncuoğlu, “Yüzde 10 barajı istikrarı sağlamak için gelmişti. Artık başkanlık sistemi geldiğinden böyle bir sıkıntı söz konusu olmayacak” dedi.

Dar bölge gelebilir

Uncuoğlu, özellikle Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyükşehirlerde seçim bölgelerinin çok fazla milletvekilini kapsadığını belirterek, “Bu şekilde çok geniş bir alandaki seçim bölgelerinde vatandaşlar seçecekleri milletvekilini tanıma fırsatı bulamıyor. Büyük şehirlerde bir-iki ilçeyi kapsayacak ve vatandaşın milletvekili adayını tanıyarak oy kullanmasını sağlayacak dar bölge sistemine geçilebilir” dedi.

6 vekil ve Sakarya

Ankara kulislerinde dar bölge sistemine geçildiğinde 6 milletvekilinin üzerinde milletvekili çıkaran yerlerde seçim bölgeleri daraltılacak. Bu durumda 7 milletvekili çıkartan Sakarya’nın iki seçim bölgesine ayrılma olasılığı ortaya çıkıyor.

Tercih sistemi

Uncuoğlu, Ankara kulislerinde yeni seçim sisteminde tercihli oy kullanmasından söz edildiğini hatırlatmamız üzerine; “Böyle bir şey kesinlikle gündemde değil. Tercih sistemi konusunda hiçbir çalışma yok” diye konuştu.

19 Ekim 2017 , Perşembe Bu haber toplam 617 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın