Günün Tarihi:23 Mart 2019

İlklerin şehri Sakarya


Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü’nde bir dizi incelemelerde bulundu. Karacabey, “Sakarya yoğun ormancılığın yapıldığı, ormancılık uygulamalarında ilklerin yeri” dedi.

Fidan Borsası

Genel Müdürümüz Bekir Karacabey’e ziyaretinde Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Şahin, Fidanlık Ve Tohum İşleri Dairesi Başkanı Salim Sığırcı, İnşaat ve İkmal Dairesi Başkan Yardımcısı Ahmet Ali Uzun eşlik etti. Ülkemizin ilk ve tek fidan borsası olarak 10.03.2017 tarihinde tescil edilen Sapanca Fidan Borsası ile bölge ormancılık çalışmalarını yerinde incelemek ve denetlemek için ziyarette bulunan Karacabey’i Kurşun, Bölge Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, İşletme Müdürleri, Fidanlık Müdürü ve kurum personeli karşıladı. Kurşun ülkemizde planlı ormancılığın ilk merkezi ve aynı zamanda ilk fidan borsasının kurulduğu Bölge Müdürlüğü’nde Karacabey’i  görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Teşekkür

Toplumun kurumumuza olan beklentilerinin değiştiğini ve arttığını vurgulayan Karacabey,  “Sizleri muhabbetle selamlıyorum, toplantımızın hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum. Sakarya yoğun ormancılığın yapıldığı, ormancılık uygulamalarında ilklerin yeri. İlk amenajman planı 1917 yılında Sakarya’da yapılmış, 2015 yılında mülkiyet tabanlı planlar ile ilk tür bazlı meşe planlaması, ilk fidan borsası, aynı zamanda Sakarya fidan üretiminde önde olan, hem de emval üretimi bakımından önemli bir merkez. Her geçen gün başarılı çalışmaların yapıldığı bir bölge müdürlüğüdür. Bölge Müdürümüzden üretim işçisine kadar ciddi gayret sarf eden sizlere teşekkür ediyorum, ellerinize sağlık” dedi.

Sosyal projeler

2011 yılından sonra iş çeşitliliğinin arttığını ifade eden Karacabey, “Artık ormancılık dışında sosyal projeler de yapıyoruz. Bu işleri yapacak bilgi, beceri, kapasitemiz vardır. Bundan sonra çalışmalarımıza daha güzel çalışmalar ekleyerek gayret edeceğiz. Bu günümüz dünden, yarınımız bugünden daha iyi olacağından hiçbir şüphem yok. Biz beraber hareket edersek hedefimize ulaşırız. Bu da herkesin üzerine düşen görevi en iyi şekilde yapmasıyla olur. 178 yıllık köklü bir kültürü olan bir kurumun mensuplarıyız. Yaptığımız işe inanarak, kaliteli iş yapmalıyız. Her işimizde adaletli olmalıyız. İyi olmak kolaydır zor olan adil olmaktır. Adalet herkesin hak ettiği şeyi almasıdır. Adalet ve samimiyet olduktan sonra halledilmeyecek bir şey yoktur. İki günü eşit olan ziyandadır inancı içinde işimizi yapmalıyız” şeklinde konuştu.

Hassas davranalım

Karacabey, “Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü teknik faaliyetlerde iş çeşitliliği zengin bir bölge. 1709 hektar kayında çok ciddi gençleştirme çalışmaları yapılmış bir bölge. 2 yıldır orman ürünlerini iyi fiyata satıyoruz. İmkânlar ölçüsünde üretim yapıp en az 2 ay kadar stok yapıp kışın piyasaya ürün sürebilmeliyiz. Orman köylüsünün yakacak odun ihtiyacını mutlaka zamanında karşılayalım. Valiliklerden kömür yardımı konusunda destek isteyelim. Dikili satış bölmelerinin kontrolünde hassas davranalım. Yayla evleri konusunda yaşadığımız sorunlar için ayrı bir toplantı yapacağız. Yapılan tensil çalışmaları teknik gözlem defterlerine düzenli işlensin. Reçine üretimi konusu çok önemli. Ülkemiz reçine ihtiyacının %15’lik kısmını kendi kaynaklarımızdan diğer kısmını ithal ederek döviz kaybına uğruyor. %15’lik reçine üretiminin büyük bir bölümü Sakarya’dan karşılanıyor. Bunun endüstriyel plantasyonlarda yapılması odun kalitesini olumsuz etkilemiyor. Mesleğimizde zaman mefhumu yoktur. 38 bin kişilik kocaman bir aileyiz. Bugüne kadar yaptığınız çalışmalar için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Toplantı

Toplantıya katılan personelin öneri ve taleplerini dinleyen Karacabey, Sapanca Fidan Borsası yerleşkesini gezerek incelemelerde bulundu. Karacabey başkanlığında Sakarya Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Nihat Özdemir, SAKARYABİR Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yaşar ve fidan üreticilerinin katılımlarıyla fidan borsası işletim modeli ile müzayede salonu konularında bir toplantı yapıldı. Programın devamında 2. Gençlik Şöleni”nin yapıldığı Gölcük Kadırga Orman İşletme Şefliği 122 Nolu bölmede kayın gençlikleri gezildi. 

22 Ekim 2017 , Pazar Bu haber toplam 532 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın