Günün Tarihi:20 Mart 2019

Sanata yansıyan izler!


Büyükşehir Belediyesi Ekim Kültür Sanat etkinlikleri, ‘Sultanların Sanata Yansıyan İzleri’ adlı sergi ve söyleşi ile sürdü. Etkinliği katılan Milletvekili İsen, “Osmanlı’da kültürü, sanatı koruma ve kollama vardı. Bugün ise bu geleneği şehrimizde sürdürüy

Sanat Galerisi

Sakarya Sanat Galerisi’nde gerçekleşen etkinliğe AK Parti Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İsen, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, AK Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç, İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, ilçe başkanları, ilçe belediye başkanları ve çok sayıda sanatsever katıldı. Program sergi açılışının ardından söyleşi ile devam etti.

Mutluluk duyuyorum

Programın açılışında konuşan Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İsen, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeki Toçoğlu Sakarya’daki kültür sanat altyapısı konusunda önemli çalışmalar gerçekleştirdi. Bu anlamda Sakarya’mız Türkiye’ye örnek gösterilebilecek nitelikte. İnşallah büyük bir kültür merkezi ve kütüphane ile faaliyetler daha da taçlanacak. Osmanlı padişahları şairdi ve şairleri koruyorlardı. Sanatın gelişmesine katkı sağlıyorlardı. Osmanlı hanedanın neredeyse tamamı şiir yazmıştır. Osmanlı padişahları nesir ustasıydılar, Hat ile uğraşanlar vardı, Musiki ile uğraşanlar vardı. Osmanlı padişahlarının önemli bir kısmı da bestekârdır. Yani Osmanlı’da kültürü ve sanatı koruma ve kollama vardı. Bizzat onu yaşama vardı. Bugün ise bu geleneği şehrimizde sürdürüyor olmamızdan gurur ve mutluluk duyuyorum” dedi.

Padişahlardan destek

Osmanlıda Hamilik hakkında bilgi veren Doç. Dr. Tuğba Işınsu, “Osmanlı Devleti’nde pek çok padişah ve yönetici sanatla uğraşmış ve sanata destek vermiştir. Osmanlının son dönemine kadar da sanata olan destek aralıksız olarak devam etmiştir. Sultan Osmangazi'den başlayan ve Sultan Mehmet Reşat'a kadar devam eden süreçte neredeyse bütün sultanlar sanatın değişik dallarına ilgi duymuşlar ve bununla ilgili üretimde bulunmuşlardır. Osmanlı’da Hamilik kurumuna sultan tarafından sanatı destekleme işi verilmişti. Bu nedenden dolayı Osmanlı’da sanatının gelişimi açısından bakarsak hem doğuda hem de batıda benzer örüntüler şeklinde sistemleşen bir kurum olduğunu görüyoruz” dedi.

Osmanlı Kültürü

Osmanlı saraylarındaki süslemeler konusunu Yrd. Doç. Kaya Üçer anlatırken, “Osmanlı Dönemi’nde padişahlar devlet geleneğinin yürütülmesinin yanında sanata ve kültüre vakit ayırıp hatta birer üretici olarak sanat dallarına destek veriyorlardı. Padişah nereye giderse gitsin sanatını ve Osmanlı kültürünü yanında taşıyordu” dedi. Osmanlı padişahlarının himayesinde gelişen hattat ve tezhip sanatıyla ilgili bilgi veren Doç. Dr. Münevver Üçer’de, “Orta Asya'dan başlayan sanat sürecimiz İslam'ın kabulü ve sanat tarzımızın bu inanış ile olan uyumu sayesinde hızla gelişmiştir. Osmanlı İmparatorluğu İstanbul’un fethinden sonra sanat ve  kültür alanında büyük bir gelişme göstermiştir” dedi.

23 Ekim 2017 , Pazartesi Bu haber toplam 755 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın