Günün Tarihi:20 Mayıs 2019

PTT talihlisi hediyesini aldı


Posta ve Telgraf Teşkilatı(PTT) 177 yaşına girdi.

Tören yapıldı

PTT 177nci Kuruluş Yıldönümü kapsamında tören düzenlendi. Tören öncesi Vali İrfan Balkanlıoğlu’nu ziyaret eden PTT Başmüdürü Yılmaz Demir daha sonra merkez bulvar şubesini gelerek talihli evli, iki çocuk babası Recai Güngör’e hediyesini verdi. PTT’nin Kuruluşuyla ilgili açıklama yapan Yılmaz Demir, “ Daha öncelerde düzenli bir posta teşkilatımız yoktu. Osmanlı İmparatorluğunun Tanzimat Fermanıyla getirdiği çağdaşlaşma çalışmalarına paralel olarak 1840 yılında ilk Posta Nizamnamesi yürürlüğe kondu” şeklinde belirtti.

PTT ikiye bölündü

24 Nisan 1995 yılında 4000 sayılı yasa ile PTT genel Müdürlüğünün ikiye ayrıldığını aktaran Demir, “İlk uygulama alınan ücret mektup üzerine kırmızı kalemle yazılırken 1863 de padişah fermanıyla posta pulu kullanılmaya başlandı. Bu arada ilk telgraf sistemi de Osmanlı devletinde kurulmuştur. İstanbul- Edirne telgraf hattının yapımının 1855’de tamamlanması üzerine ülkemizde telgraf haberleşmesi başladı ikiye bölünen Posta İşletmesi Genel Müdürlüğüne, daha sonra çıkan yasa ile kurumun adı Posta Telgraf Teşkilatı olmuştur. 09.05.2013 yılında da 6475 sayılı yasa ile Kamu İktisadi Kurum olmaktan çıkarılmış anonim Şirket olmuştur.”

177 yaşını kutladı

PTT 177nci yaşıyla ilgili açıklamasında Başmüdür Yılmaz Demir, “ Klasik Posta hizmetleri dışında elektrik, su, kredi kartı tahsilatı, yatırım hesapları, telefon tahsilatları, sosyal yardım ödemeleri, emekli maaş ve kredi ödemeleri, HGS, PTTCell, elektronik imza, kayıtlı elektronik posta, e-devlet şifresi gibi hizmetlerde tercih edilen bir kurum haline gelen PTT’ye 177nci Kuruluş Yıldönümü idrak ettiğimiz bu özel günde gösterilen ilginin bilinci ve sorumluluğu içerisinde, kurum çalışanları adına değerli Sakarya halkına teşekkür ederim” dedi.

Talihlinin sevinci

PTT’nin 177nci yaşının talihlisi Recai Güngör, “ 60 yaşındayım ve özel idare emeklisiyim. Evliyim ve 2 kız babasıyım. Sakarya’da yaşıyorum. Hala şoktayım. Çünkü piyangodan çıkar gibi çıktı. Beklemedim bir anda oldu. Ben buraya aslında emekli maaşımı almaya gelmiştim. Beni odaya çağırıp hediye verdiklerini görünce şaşkınlıktan ne diyeceğimi bilemedim. Ama çok mutlu oldum. İyi bir anı oldu ama ne yaparsınız bu yaşıma kadar yaşadığım her şey bana anı oldu” diye ifade etti.  Tören sonrası Recai Güngör’e Başmüdür Yılmaz Demir tarafından hediye saat taktim edildi.

24 Ekim 2017 , Salı Bu haber toplam 504 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama