Günün Tarihi:21 Mart 2019

Longozda teknik gezi


Sakarya Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Acarlar Longozu’na teknik gezi düzenledi.

Özel ekosistem

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen gezide öğrenciler, Çevre Mühendisliği öğretim üyeleri Prof. Dr. Saim Özdemir ve Yrd. Doç. Dr. Ömer Hulusi Dede’den Acarlar Longozu hakkında bilgi edindi. Longozun denize doğru akan derelerin getirdiği kumların birikerek kıyıda set oluşturması ve dere ağzını kapatması sonucu akarsuyun biriktiği yerde oluşan bir özel ekosistem olduğunu ifade eden Prof. Dr. Saim Özdemir, yalnızca belirli ağaç, bitki ve kuş türleri bu yaşam ortamını tercih ettiklerini belirtti.

Gıda sağlığı

Eşine az rastlanan bu özel ekosistemde yaşayan nadir bitki, balık ve kuş türleri hakkında öğrencilerine bilgiler veren Prof. Dr. Saim Özdemir “Bu longoz özellikle göçebe kuşlar için eşsiz konaklama ve mola yerlerinden biridir. Ağaçlarla kaplı kara ve su ekosistemlerinin birlikteliği her türlü canlı için gıda sağladığı gibi, göçmen kuşlara da bu mevsimde enerji transferi imkânı sağlamaktadır ” dedi.

Korumak görevimiz

Longoz sulak alanına çevredeki yerleşim yerleri, tarım ve endüstriyel tesislerden gelen atık ve sızıntı suları nedeniyle her geçen gün kirletildiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Ömer Hulusi Dede, “Çevre Mühendisliği böylesi doğa güzelliklerinin korunması için projeler üreten bir disiplindir. Bütün öğrencilerimiz, meslektaşlarımız doğal güzelliklere karşı sorumludurlar.  Çevre Mühendisi olarak sulak alanlardan öğreneceğimiz çok şey olduğu gibi, bu hassas ekosistemleri restore etmek, korumak da görevlerimiz arasındadır” diye konuştu.

Öğrenciler, Acarlar Longoz gölünün çeşitli noktalarından aldıkları su numunelerini laboratuvarda incelemek üzere yanlarında götürdü. 

24 Ekim 2017 , Salı Bu haber toplam 741 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın