Günün Tarihi:19 Mart 2019

16 bin 268 kişi işlendi


Sakarya İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Vali İrfan Balkanlıoğlu başkanlığında toplandı. İl düzeyinde, istihdamı koruyucu, geliştirici ve işsizliği önleyici tedbirler ile mesleki eğitim uygulamaları görüşüldü.

Artış yüzde 30

Yılda 4 defa ve 3'er sürelerle toplanan Kurulun 2017 yılı 4. olağan Ekim ayı toplantısında İlin istihdam verileri değerlendirildi. Toplantıda Kurul üyelerine, Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne işverenler tarafından 2017 yılının ilk 9 aylık döneminde 33 bin 523 kişilik açık işgücü talebinde bulunulduğu, yine bu dönem içerisinde 16 bin 268 kişinin işe yerleştirilmiş olduğu bildirildi. İşe yerleştirilenlerin sayısında bir önceki yılın aynı dönemine oranla %30 luk artışın memnuniyet verici olduğu belirtilmiştir.

 

Eğitim programları

İlin girişimci sayısının artırılması için düzenlenen girişimcilik eğitimlerinin İŞKUR' la SATSO, Ticaret Borsası ve SMMMO ile birlikte her ay 25 er kişilik gruplar halinde 125 kişilik uygulamalık girişimcilik eğitimlerinin devam ettiği hatırlatıldı. 2017 yılının ilk 9 aylık döneminde bin 196 kişinin eğitimlere katılarak belge aldığı, yılsonuna kadar da 400 kişinin eğitimlere katılarak girişimci adayı olmalarının hedeflendiği ifade edildi.

 

28 bin TL ödenek

Bunun yanında, İŞKUR' un meslek kursları, girişimcilik eğitimleri, işbaşı eğitim programları ve Toplum Yararına Programlarından yılın ilk 9 ayında toplam 8 bin 830 kişinin faydalandığı, düzenlenen kurs ve programlar için 28 bin 135 bin TL ödenek kullanıldığı belirtildi.

 

Her 5 işyerinde

İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya, "İlimizde bu dönemde 937 işyerinin ziyaret edilerek işgücü ihtiyaçlarının tespit edilmiş olup, İmalat, Toptan ve Perakende Ticaret ve İnşaat sektörlerinde açık işgücü talepleri önde gelmektedir. Ayrıca, İlimizde 20+ istihdamlı işyerlerinin %20,7' sinde bin 139 kişilik açık iş olduğu, bunun da her 5 işyerinden birinde eleman açığı olduğunu göstermektedir” dedi.  

 

Vasıfsız işçi

Müdür Kaya, “İşverenlerin temininde güçlük çekilen mesleklerin başında, Gaz Altı Kaynakçısı, Dikiş Makinası Operatörü, Garson (Servis Elemanı), Aşçı ve Satış Danışmanı gelmektedir. Ayrıca, en çok vasıfsız işçinin arandığı da dikkat çekmiştir. İşverenler, 2018 yılı Nisan ayı sonuna kadar istihdamlarının %3,4 oranında artmasını öngörmektedirler." değerlendirmesinde bulunmuştur.

 

Okullara güvenlik

Toplantı sonunda Vali İrfan Balkanlıoğlu, "İŞKUR'un Toplum Yararına Programları ile İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı resmi 180 okulla görevlendirilecek Özel Güvenlik Görevlileri 1 Kasım 2017 tarihi itibariyle göreve başlayacaklardır. Böylece, terör ve şiddet vakaları, madde bağımlılığı ve diğer zararlı alışkınlıklardan öğrencilerimizin korunması amaçlanmıştır. Diğer taraftan okullarımızın temizlik ve hijyen yönünden desteklenebilmesi içinde, yine aynı programlarla görevlendirilen 500 kişilik temizlik görevlisinin büyük kısmı göreve başlamış durumdadırlar” dedi.

 

İşverenlerin talepleri

Vali Balkanlıoğlu, “Bunun yanında istihdamın olduğu her alandaki işverenlerimizi ziyaret ediyoruz. Bu ziyaretlerimizi bundan sonraki süreçte de devam ettirerek işverenlerimizin talep ve beklentilerini not ederek, yerelde çözebileceklerimizi hemen, kanun mevzuat değişikliklerini de bakanlıklarımıza bildirerek sorunların çözümünün takipçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.  

 

OSB’lerin genişletilmesi

Vali Balkanlıoğlu, “İlimizdeki yeni yatırımlar, kapasite artırımları ve OSB'lerinde genişlemesi sanayimizin ve istihdamımızın ilerleyen dönemde çok daha fazla artacağını göstermektedir. Dolayısıyla, kısa vadede İŞKUR programlarıyla, orta ve uzun vade de de Milli Eğitim imkânlarıyla işverenlerimizin nitelikli işgücü ihtiyacı için şimdiden tedbir almaya çalışıyoruz" açıklamasında bulundu. 

26 Ekim 2017 , Perşembe Bu haber toplam 760 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın