Günün Tarihi:19 Mart 2019

‘Tek rakibimiz Bursa’


SATSO Meclis Toplantısı’nda yerli oto ile ilgili açıklamalarda bulunan SATSO Başkanı Mahmut Kösemusul, “Sakarya 81 il içinde, otomotiv ana üssü olma konusunda en önemli iki ilden birisi. Bizim tek rakibimiz Bursa. İnşallah bu önemli göreve Sakarya ev sah

Meclis toplandı

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısı,  Meclis Başkanı Akgün Altuğ başkanlığında gerçekleştirildi. Yoklama ve gündem maddelerinin oylanmasının ardından 1141 no’lu Meclis oturumuna ait tutanak görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Eylül ayı Kat'i Mizan ve ekleri ile Bütçe İzleme Raporu meclis üyeleri tarafından tasdik edildi.

Yeni atılımlar

Yönetim Kurulu’nun aylık faaliyetleri ile ilgili bilgi vermek üzere kürsüye gelen SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, “Cumhurbaşkanımızın Sırbistan ve Polonya programlarında yer aldım. Cumhurbaşkanımızın iş dünyamıza selamları var. Üreterek, ihracat yaparak, ilişkilerimizi güçlendirerek hedeflerimize ulaşmak istiyoruz. SATSO olarak yeni kümelenme projelerimizle, katma değerli üretim çeşitliliğimizle, ihracatta yeni atılımlar ve Pazar hedeflerimizle çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Üretim heyecanı

Kösemusul, “ Sakarya’mız ihracat artışında her ay hamdolsun ilk sırada yer alıyor. Eylül ihracatımız geçen yıl Eylül’e göre yüzde 111’lik artışla 377,3 milyon dolar ve en çok ihracat yapan iller sıralamasında yine geçen yıla göre 2 basamak yükselişle 7’nciyiz. Şehrimiz iş dünyasını kutluyorum.  Az evvel de ifade ettiğim üzere büyümenin yolu da üretimden geçiyor. Biz iş dünyamızın gücüne ve üretim heyecanına inanıyor ve güveniyoruz” şeklinde konuştu.

Mobilyacılar sitesi

Sakarya Mobilya İmalatçıları Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Yönetim Kurulu ile bir araya geldiğini de ifade eden Kösemusul, “ Mobilya üreticilerimizin daha uygun bir ortamda üretim yapabilmelerine yönelik bir üretim ve sanayi sitesi için bir çalışma var. SATSO olarak desteğimizi veriyoruz. Kaynarca Bölgesi’nde sektöre uygun bir alanda inşallah bu çalışmamızı sonuçlandırmak istiyoruz. Destekleri için Kaynarca Belediye Başkanımız Sn. Zeynur Özel’e de teşekkür ediyorum” dedi.

Marka değeri

Kösemusul, “ Rekabet avantajına sahip, marka değeri yüksek, istihdama ve ilimiz ekonomisine büyük katkıları olan mobilya sektörünü ülke genelinde ön plana çıkarmaya yönelik işbirliği çalışmalarımız neticesinde inanıyorum ki hem imalatta hem de satışta sektör geleceği çarpıcı bir şekilde farklı olacaktır. Çalışmaların bir an evvel hayırlı bir şekilde sonuçlanmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Altın tahvili

Yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması amacıyla ilk defa Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası adı altında iki ürün çıkarıldığını belirten Mahmut Kösemusul, “Başarılı bir çalışma sağlandığı takdirde yaklaşık 360 milyar TL ekonomiye kazandırılmış olacak. Başarılı çalışma için hepimize görev düşüyor. Yastık altında tabir ettiğimiz altının ekonomiye faydası yok. Talep toplama 27 Ekim Cuma sona eriyor. İş dünyamızın bu faydalı uygulamaya ilgi göstereceğini ümit ediyor; çalışmalarınızda kolaylık ve bereket diliyorum” dedi.

Para aktarımı

Kösemusul’un konuşmasının ardından gündem maddelerinin görüşülmesine devam edildi. Bütçenin 10. Faslı seyahat ve yol giderleri ile 6. Faslı basın yayın giderleri arasında tahsilat aktarımı yapılması görüşüldü. Konu ile ilgili Meclis Başkanı Akgün Altuğ’un bilgi istemesi üzerine kürsüye çıkan Yönetim Kurulu Üyesi Nadir Öztürk, “ Ağustos ayında basın yayın giderleri bütçesinin aşılması sebebi ile böyle bir aktarım ihtiyacı doğdu” dedi. Meclis fasıllar arasında 60 bin liralık aktarımı oy birliği ile kabul etti.

Engelli raporu sıkıntısı

Meclis komitelerinin sorunlarının görüşülmesi maddesinde söz alan Yusuf Murat Emir, “Sağlık raporları ile alakalı sorunlarımız var. Sağlık kurulu raporları tam teşekküllü devlet hastanelerinden alınıyor. Bu raporlar özellikle eğitim için almak istenince sorunlar yaşıyoruz. Burada alınamayan engelli raporu Eskişehir’de alınabiliyor. Sakarya’da kimse bu raporu alamıyor. Rapor konusunda birçok sıkıntı var bu konuda gerekli çalışmaların yapılmasını istiyoruz” dedi. Emir ayrıca Kazımpaşa yolundan örnek vererek, “ Yol yeni yapıldı ancak şimdi yine kazılıyor. Yerel yöneticilerin metal değil mental yorgunluğu olduğunu ve işlerini doğru yapmadıklarını görüyorum” dedi.

Altuğ sitem etti

Emir’in konuşmasının ardından meclis üyelerine sitemde bulunan SATSO Meclis Başkanı Akgün Altuğ, “ Sakarya Sanayi ve Ticaret Odası bu şehirde büyük etkisi olan önemli bir kuruluş. Bu meclis kürsüsünde şehrin bütün sorunlarının dile getirilmesi gerekiyor. 4 seneden beri bu meclisteyiz ancak bir kere bile kürsüye çıkıp konuşmayan arkadaşlarımız var. bugün 45 kişi geldiğine dair imza attı ancak meclis salonunda 25 kişi kaldık. Seçim dönemlerinde meclis üyesi olmak için kıyamet kopuyor. Ancak meclis üyesi olmak buraya gelmek toplantının sonuna kadar oturmak ve bu şehrin sorunları ile dertlenmektir. Bu sorunların çözümü için de çalışmaktır” dedi.

Dilek ve temenniler

Dilek ve temenniler bölümünde söz alan Adem Bilgen, stajyer bulma konusunda zorluk yaşadıklarını ve mesleklerin geleceğinin sıkıntıda olduğunu dile getirdi. Bilgen,  yerli oto konusunda 5 ilin bakanlığa dosya sunduğunu belirterek çalışmalar hakkında bilgi istedi. Doğan Çatalbaş’da belediyenin alt yapı çalışmalarından ve yolların durumlarından şikâyet ederek gerekirse belediyelere yazı yazılmasını teklif etti.

Yerli oto açıklaması

Dilek ve temennilerin ardından konuşan Başkan Mahmut Kösemusul, “ Engelli bireylerin sorunları ile alakalı sağlık müdürlüğü ile daha önce görüştük ancak yeniden konunun çözüme kavuşması için çalışabiliriz. Yerli otonun bir babayiğit tarafından yapılması bekleniyor. Müteşebbis bunu yaparken bunun fizibilitesine bakacak nerede yapacağı konusunda. Sakarya 81 il içinde otomotiv ana üssü olma konusunda en önemli iki ilden birisi.  Bizim tek rakibimiz Bursa. Kocaeli’de yer olmadığı için yapılamayacak, bunun dışında başka illerde yapılma ihtimali çok düşük. Lojistik ve yan sanayi anlamında yeterli bir ölçü yok diğer illerde. Konu ile ilgili raporlarımızı gerekli mercilere sunduk, inşallah bu önemli göreve Sakarya ev sahipliği yapacak” dedi. 

26 Ekim 2017 , Perşembe Bu haber toplam 731 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın