Günün Tarihi:17 Ocak 2019

 

 

Sımsım’ın ikinci kitabı yolda


İlk kitabını 2016 yılında tamamlayıp yayınlayan Selçuk Sımsım ikinci kitabının hazırlığı içinde. 19 ve 20. Yüzyılda Abazaların Politik Tarihi Selçuk Sımsım’ın ilk kitabıdır. Şimdi ise içinde 1992-1993 yılları arasında gerçekleşen Abhaz ve Gürcü savaşının

Abhazya

Selçuk Sımsım 700 sahifeden oluşan ilk kitabını APRA yayıncılıktan yayınlamış ve bu kitabın ilk iki baskısı tükenmiş. Şu anda 3.cü baskısı piyasada. Selçuk Sımsım, Abhaz camiasının sevilen ve de sayılan isimlerinden biri. Sımsım Selçuk hazırlamakta olduğu ikinci kitabı ile ilgili olarak yaklaşık 400 kişiyle görüşmüş, onları dinlemiş ve yine onlarla röportaj yapmış.  Sımsım Selçuk ikinci kitabını daha geniş kitlelere ulaştırmayı planlıyor. Onun içinde harıl harıl çalışıyor. Gazetemiz Akyazı Temsilcisi Salim Özyılmaz’ı Ofisinde ziyaret eden Selçuk Sımsım temsilcimize ilk kitabını hediye etti ve ardından da savaş öncesi Abhazya’ya giden temsilcimizle de bir röportaj gerçekleştirdi. Özyılmaz’dan gezisi ve de Abhazya ile ilgili düşüncesiyle ilgili geniş bilgiler de aldı. Selçuk Sımsım, yayınlamaya hazırlandığı ikinci kitabının iki bölümden oluştuğunu, ilk bölümünde 1989-1993 yılları arasında bilgi ve belgelerin, ikinci bölümünde ise yine aynı yıllar arasında canlı tanıklarla yapılan röportajlar ve onların anılarının yer alacağını söyledi. Abhaz camiası, Selçuk Sımsım’ın hararetle ve büyük bir ciddiyetle hazırladığı ikinci kitabını yayınlamasını merakla bekliyor.

Kimdir

1974 yılında Hollanda da doğdu. Sakarya Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümü mezunu. 1992-2007 yılları arasında Sakarya Kafkas ve Kültür derneği başta olmak üzere Kafkasyalı STK’larda üye ve yönetici olarak görev yaptı. Aynı yıllarda folklör araştırmaları kapsamında Türkiye’nin birçok İlinde sözlü tarih çalışması yaptı. 2007 yılından bu yana Apsuvara  Çalışma Grubu’nda faaliyet gösteriyor. Toplumsal meselelere hayli ilgi duyan Selçuk Sımsım’ın bu konularla ilgili yazıları çeşitli mecralarda yayınlanmış ve yayınlanmaya da devam edilmektedir. 2014 yılından beri Abhazya Milli Eğitim Bakanlığı ve Alaşara Derneği’nin ortak protokolü ile kurulan Apsuvara-Abazara Geliştirme Programının Türkiye Koordinatörlüğünü yürütüyor. Yine 2014 yılından bu yana Abhaz-Abazin Dili, Folklor araştırma ve arşiv materyallerini koruma ve geliştirme programında görev yapmaktadır.

27 Ekim 2017 , Cuma Bu haber toplam 427 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın