Günün Tarihi:20 Şubat 2019

İmam Hatip’te ‘Akran Zorbalığı’


MEB-DER Milli Eğitimciler Birliği ‘En Yakın Arkadaşım Akranım Projesi’ kapsamında Adapazarı İmam Hatip Ortaokulu, Yenikent İmam Hatip Ortaokulu ve Vali Mustafa Büyük Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde yaklaşık 600 öğrenciye Akran Zorbalığı eğitimi gerçekle

Şiddet

‘En Yakın Arkadaşım Akranım’ Projesi Eğitmenlerinden Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen Büşra Öskürcü, “Akran zorbalığı, okul zorbalığı ya da akran şiddeti de denilen bir ya da birden çok öğrencinin kendilerinden daha güçsüz öğrencileri kasıtlı ve sürekli olarak rahatsız etmesiyle sonuçlanan ve mağdur çocukların kendisini koruyamayacak durumda olduğu bir saldırganlık türüdür. Öğrencilerin hatırı sayılır kısmı okul günlerinde, haftada en az bir kere akran zorbalığına maruz kalıyorlar. Akran zorbalığı; okullarda öğrencilerin yine öğrencilere uyguladığı fiziksel, sözel, sosyal ya da maddi diyebileceğimiz şiddet türleridir” diye konuştu.

Akran zorbalığı

Vurma, tekmeleme, saldırma, korkutma, itme ya da dürtmenin fiziksel şiddetlerin başında geldiğini ifade eden Öskürcü; “Fiziksel özellik, bedensel ya da zihinsel engel, ten rengi, boy, kilo, gözlük ve konuşma bozukluğu gibi durumlarla alay etme veya tehdit en çok görülen sözel şiddetlerdendir. Akran zorbalığında öne çıkan başka bir şiddet türü ise dışlama, ötekileştirme, yalnızlaştırma, dedikodu, iftira, şikayet ve kışkırtma gibi durumlarla boy gösteren sosyal şiddettir. Maddi şiddet olarak da nitelendirebileceğimiz zorla para alma, zorla kantinden bir şeyler ısmarlatma, izinsiz eşyasını kullanma gibi durumlar da sıklıkla karşılaştığımız akran zorbalıklarındandır” şeklinde konuştu.

İnkar politikası

Akran Zorbalığının birçok çeşidi olan ve sık karşılaşılan bir durum olmasına rağmen yeterince gündeme gelmemesi ve önlem alınmamasının çok ilginç olduğunu ifade eden MEB-DER Milli Eğitimciler Birliği Derneği Başkanı Ali Akıllı, “Genellikle bu tür olayların ciddiye alınmaması ve görmezden gelinmesi psikolojik savunma yöntemi midir bilinmez - ancak asla pedagojik bir öğreti değil - çocuğun hayatı öğrenmesi şeklinde yorumlanmaktadır. Bu tür durumlar yine ilginçtir hem okul idareleri tarafından hem de bu zorbalığı yapanlar tarafından da inkar edilmektedir. İdareler bizim okulda böyle şeyler olmaz diye olayı büyütmeden geçiştirirken, zorbalıkta bulunan çocuklar inkar politikası ile bu işten ceza almadan sıyrılabiliyorlar” şeklinde konuştu.

İntikam

Akıllı, “Akran zorbalığına maruz kalkan çocukların psikolojisinin etkilenmeyeceğini düşünmek abesle iştigal olur.  Böyle bir durumda mağdur olan çocuk kendine güvenini kaybedeceği gibi insanlara da güvenini kaybeder ve maalesef bir süre sonra sadece şiddet gören değil şiddet uygulayan, öfke ve intikam duyguları ile dolup taşan bir kişilik haline gelebilir” dedi. 

27 Ekim 2017 , Cuma Bu haber toplam 333 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın