Günün Tarihi:26 Eylül 2018

 

 

Komiteler sorunlarını konuştu


Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası'nın yılda iki defa tüm meslek komitesi üyelerinin katılımı ile gerçekleştirdiği “Müşterek Meslek Komiteleri Toplantısı”nın ikincisi önceki gün meclis salonunda gerçekleştirildi.

Rekabetçi hizmet

Mahmut Kösemusul başkanlığında yapılan toplantıda komite üyeleri meslekleri ile ilgili sorunlarını dile getirdiler.  Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren ve Sakarya’nın gelişmekte olduğunu ifade eden SATSO Başkanı Mahmut Kösemusul, “ Tüm meslek gruplarına işlerimizle alakalı fırsatları kullanmaya, daha fazla iş yapmaya davet ediyorum. Biraz daha vizyon güncellemesi yapmamız gerekiyor. Sakarya en çabuk büyüyen illerden birisi olacak bunu değerlendirmemiz gerekiyor. Tüm sektörlerde daha rekabetçi hizmet vermeliyiz” dedi.

Medikal ürünler

Kösemusul’un ardından kürsüye çıkan 15. Meslek Komitesi Başkanı Ercan Başnuh, “Meslek komitemizi ağırlıklı olarak sağlık kuruluşları oluşturmaktadır. Mesleğimizi yapmak konusunda tüm yasal düzenlemeleri destekledik. Yine arkasında olacağız ancak yasal düzenlemelerin kekeme olması bizim sorunumuz. Yetkili olmayan yasal düzenlemeler ile karşı karşıyayız” dedi.  

Ucuzluk marketleri

Başnuh, “Bizler medikal ürünlerin satışı için eğitimler alıyoruz ancak medikal bir ürün olan dik duruş korsesini ucuzluk marketinden satın alabiliyorsunuz. Konu ile alakalı gerekli başvuruları yaptık ancak arkasına yazılan tıbbi ürün değildir yazısı sebebi ile taleplerimiz reddedildi. Dik duruş korsesi tıbbi bir üründür, yasaların bizleri savunması gerekiyor” dedi.

Eğitim payı

29. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyesi Yusuf Murat Emir, engelli raporunun Sakarya’da verilmemesinden dolayı yaşanan sıkıntılara değinerek, “ Öncelikle 2018 yılı bütçesinde hükümetimiz en çok payı eğitime ayırdığı için teşekkür ederim.  Sağlık Kurulu Raporları ile ilgili sıkıntılarımız var ve bunu neden aşamadığımızı bilemiyorum. Şöyle ki;  Sağlık kurulu raporu her bireyin sağlıklı olduğu ya da sağlıkla ilgili probleminin tam teşekküllü devlet hastanesinden onaylı belgesidir. Bu raporlar eğitim için değerlendirildiğinde engelli çocuklar çevre illere gitmek zorunda kalıyor” dedi.  

Rapor alamayan

Emir, “Engelliler için verilen sağlık raporu almak için insanlar Eskişehir’e, Bursa’ya,  İstanbul’a gidiyor ve bu da mağduriyete sebep oluyor. Burada rapor alamayan bir çocuk diğer illerde gidip alabiliyorsa sistemde bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Raporların verilme süreleri de çok uzun.” dedi. Emir ayrıca engelli raporlarının ticari olarak bu raporlarla sunulan imkanlarının suistimal edildiğini de dile getirdi.

Operatör sınıfı

2. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Hasan Genç, kamu kurumlarının vermiş olduğu ihalelerde ihaleyi verdikleri taşeronların kendilerine tahsis edilmiş maldan özel şirketlere, kişilere mal sattığı ruhsatsız bir şekilde tahsis edilmiş bedelsiz malın satışı haksız rekabete neden oluyor. Bu konuda gerekli yazışmalara başladık Odamızın desteği ile. Biz eğitimli operatör bulmakta zorluk çekiyoruz. Bu konuda SATSO EML ‘de ve Sakarya Üniversitesinde bu konuda sınıf açılması için görüşmelerimizi yaptık. Bu konuda sıkıntılarımızın çözüleceğini umuyoruz” dedi.

Standart olmalı

Necmettin Kırık ise, “30. Meslek komitesi olarak bilişim ve GSM sektöründe faaliyet gösteren firmalardan oluşuyoruz. Sektörün en önemli sorunu iş yeri açmakla alakalı belirleyici standartların olmaması. Bununla alakalı ekip arkadaşlarımızla çalışmalar yapıyoruz. Ancak belli bir standart olması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Aile işletmeleri

4. Meslek komitesi adına söz alan Abdurrahman Çakar ise, “İlimizde ve ülkemizde kırsal kalkınma konusunun öneminin farkına varılması gerekiyor. Kırsalda yaşayan insanların aile işletmecilikleri yok edildi. İlimizde köyler boşalmaya başlandı. Büyükşehir belediye kanunu ile köylerimiz mahalle oldu. Bazı belediyeler hayvancılık işletmelerini istemediğini dile getirdi. 4-5 tane hayvanı olan ve zor geçinen insanlara hayvan bakamazsın dediğinizde ekmeğini kesmiş oluyorsunuz” dedi.

Kırsal kalkınma

Çakar, “Ülkede kırmızı et sıkıntısı var. Bakanlıklar çözüm bulmaya çalışıyorlar. İlimizin gayri safi millî hasılasının yüzde 20’si tarım ve hayvancılıktan sağlanıyor. Türkiye’de bu 7,5 oranında. Bir sanayi şehriyiz ancak ilin gelirinin yüzde20’si tarım ve hayvancılıktan ise buna kulak vermek zorundayız. Kırsal kalkınmayı ihmal edenler yarın gıdasız kalırlar. Köyde ahırını büyütmek, yeni ahır yapmak isteyen insanların önünü kesmek yerine açmalıyız. Fırına girdiğinizde ekmek kokuyorsa, ahıra girdiğinizde de amonyak kokar. Bu işin doğasıdır. Bununla yaşayan insanlar bundan mutlular. Kırsal kalkınmaya önem vermeliyiz” dedi.

Merdiven altı

Oktay Topçu ise, “Sigorta sektöründe çıkarılan yönetmeliklerle sıkıntılar yaşıyoruz. Kaçak çalışmanın önüne geçilemez hale gelindi. Merdiven altı sektörü oluştu. Bütün kurallara uyan bizler tüm maliyetlere katlanırken kaçak çalışanlar bütün piyasayı sarıyorlar. Denetleme ile ilgili de büyük bir sıkıntımız var. Buradaki en büyük problem de SAİK’in yeterli çalışmaması” şeklinde konuştu.

İnşaat malzemecileri

Sorunların yeterince anlaşılır şekilde ortaya konmadığını ifade eden Adnan Borazancıoğlu ise, “ Aynı iş kolunda faaliyet gösteren firmaların belirli bölgelerde olmalarının büyük faydaları var. Geri dönüşümcülerin de bu yönde bir talepleri var. Bu konuda da bir çalışma yapılmasını talep ediyoruz” dedi. Özgür Karakaş ise, “ İnşaat malzemecileri ile ilgili ihtisas bölgesi konusunda büyük yol alındı. İmar planları askıya çıkacak kısa süre içinde” ifadelerini kullandı.

Tarife taslağı

Borazancıoğlu, “EPDK tarafından son kaynak tedarik tarifesi hakkında bir tebliğ taslağı oluşturulmuştur. Üretimi ve istihdamı tehdit eden bir yanı var. Zamanında neden buna katılmadığımızı dile getirirsek düzeltilebilir. Bu bütün sanayicilerimizi yüksek tüketimli tüm tedarikçileri ilgilendiren bir konudur. Eğer bu taslak yayınlanır ise önümüzdeki süreçte elektrik fiyatları düşse bile büyük tüketimli serbest tüketicilerin serbest piyasadan elektrik tedariği riskli bir hale gelecektir” dedi.  

Elektrik satın alma

Borazancıoğlu, “Çünkü bu günkü gibi elektrik fiyatlarının baskı altında tutulduğu ve serbest piyasada tarifeden daha düşük fiyatla elektrik bulunamayıp bölgedeki imtiyaz sahibi tedarik şirketine geri dönüldüğü zaman; Yürürlükteki tarifeden daha yüksek olarak düzenlenmiş ve onaylanmış yüksek bir fiyatla elektrik satın almak zorunda kalınacaktır. OSB lerin hemen hemen tamamının bu guruba girmesi ihtimal dahilindedir” dedi.

Yüksek elektrik tarifesi

Borazancıoğlu, “Piyasada ucuz elektrik bulamayan ve bölgesindeki lisans sahibi şirketlerin onaylı tarifesinden enerji almak zorunda kalan Organize Sanayi Bölgeleri daha yüksek bir tarifeden enerji almak zorunda kalacaklardır. Organize Sanayi Bölgelerindeki sanayicinin maliyetlerinin daha da artmasına neden olacak bu girişim zorluklar içerisinde döndürdüğümüz çarkları durdurmakla tehdit etmektedir. Yapılan bu uygulama bölgemizdeki görevli tedarik şirketlerine de önemli bir avantaj sağlamamaktadır. Sadece Avrupa ile aynı olalım diye yapılacak üretimi ve istihdamı tehdit eden böyle bir uygulama çarklarını zorla döndürmekte olan sanayicinin katlanamayacağı sonuçlara yol açacaktır. Ucu açık bir durum.  Bu dikkate alınması gereken bir husus” dedi.

Erenler Kentsel dönüşüm

Meclis Üyesi İsmail Filizfidanoğlu ise Erenlerde kentsel dönüşüm alanı içinde olan inşaat malzemesi depoları olan firmalara yönelik belediyeden gürültüden şikayet olduğuna dair bir bilgi geldiğini belirterek, “Bizim inşaat malzemecileri sanayi sitesi ile ilgili çalışmaların hızlanmasını talep ediyorum” dedi.

Masa başı iş arıyorlar

Meclis Üyesi Adem Bilgen doğalgaz sektöründe stajyer öğrenci bulmakta zorlandıklarını dile getirerek “Gelecek yıllar için mesleklerimiz yok olmakla karşı karşıyadır. İki yıllık okul bitiren her genç masa başı bir iş arıyor. Kafeler genç dolu ama biz stajyer bulamıyoruz. Gençleri iş dünyasına kazandırmalıyız. Bu konuda bir çalışma yapabiliriz. Meslek okullarının daha fazla teşvik edilmesi gerekiyor. ” dedi.

Demir zammı

Doğan Çatalbaş ise, “ Doğalgaz firmalarının içinde bulunduğu bir komiteyiz. 62 adet toplantı gerçekleştirdik ve 232 adet karara imza attık. Bu konuda meslek komiteleri arasında birinci sıradayız. Çalışmalarımızı bu yoğunlukta devam ettireceğiz” dedi. Demir fiyatlarındaki artıştan söz eden Kadir Savaş da, “ Demir zammı konusunda ciddi bir sıkıntı var. SATSO olarak da bu işe sahip çıkmalıyız. Ciddi oranda bir zam yapıldı ve müteahhitler mağdur durumda” dedi. SATSO Başkanı Mahmut Kösemusul da demirde yapılan fahiş artış ile ilgili çalışma yapacaklarını açıkladı. (Akın ERDEN)

27 Ekim 2017 , Cuma Bu haber toplam 421 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın