Günün Tarihi:19 Mart 2019

Sakarya’dan 200 öğrenci


Yedi Hilal Derneği ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen ‘7 Güzel Okuma’ projesinin Sakarya Üniversitesi’ndeki ön kayıtları tamamlandı. Sakarya’dan 200 öğrenci projeye katıldı.

Edebiyat zenginliği

Cemil Meriç, Necip Fazıl Kısakürek, İsmet Özel, Sezai Karakoç, Mustafa Kutlu, Nuri Pakdil ve Tolstoy gibi Türk ve dünya edebiyatının seçkin yazarlarının kitaplarının, okutmanlar eşliğinde öğrenciler tarafından okunacağı proje ile ilgili bilgi veren Yedi Hilal Derneği Üniversite Komisyonu Başkanı Ömer Faruk Yazıcı bu yıl üçüncüsünü düzenlediğimiz ‘7 Güzel Okuma’ projesi için ön kayıt işlemlerinin tamamlandığını ve okutmanlar eşliğinde medrese usulü okuma ve kritiklerin başladığını söyledi.

Proje

7 Güzel Okuma Halkaları projesinin ilk olarak 4 yıl önce Sakarya’da uygulamaya başlandığını belirten Yazıcı, daha sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da desteklenen kapsamlı bir projeye dönüştüğünü aktardı. Proje dahilinde Türkiye’de üniversite eğitimi gören gençlerin edebiyat camiasında öncü olan isimleri okuma, tanıma ve anlama projesi olduğunu belirterek proje ile yedi farklı fikir ve edebiyat adamının kitaplarının yetkin isimler eşliğinde okutulacağını kaydetti.

200 öğrenci

Programın 40’a yakın üniversitede gerçekleştirildiğini dile getiren Yazıcı, ile Sakarya’da yaklaşık 200 öğrenciye ulaştık.   Proje ile öğrencilere medrese usulü okuma kültürünü aşılamayı, üniversitelerde daha fazla öğrenciye ulaşmayı, ilim irfan ehlini tanıtmayı ve aynı zamanda gençlerin edebi ve fikir yönüne katkıda bulunmayı amaçlıyoruz” diye söyledi. Yazıcı projede okutulacak kitaplar ve yazarları şu şekilde açıkladı; Cemil Meriç’in Bu Ülke adlı kitabı, Necip Fazıl Kısakürek’in Çöle İnen Nur adlı kitabı, İsmet Özel’in Taşları Yemek Yasak adlı kitabı, Sezai Karakoç’un Diriliş Neslinin Amentüsü adlı kitabı, Nuri Pakdil’in Derviş Hüneri adlı kitabı, Mustafa Kutlu’nun Beyhude Ömrüm adlı kitabın ve Tolstoy’un İnsan Ne ile Yaşar kitabını okutmanlar eşliğinde okunacağını söyledi. 

1 Kasım 2017 , Çarşamba Bu haber toplam 540 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın