Günün Tarihi:20 Şubat 2019

Toyota’da afet eğitimi


Toyota Boshoku Arama Kurtarma ekibine ‘Doğal Afetlerde Arama Kurtarma’ eğitimleri verildi.

Arama

Toyota Boshoku Arama Kurtarma ekibine, Sakarya İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nün (AFAD) alanında uzman ekipleri tarafından birçok başlıkta doğal afet eğitimi verildi. Sapanca Yanık Mahallesi’nde bulunan AFAD Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birliği Tesisleri’nde düzenlenen eğitimde Toyota Boshoku ekiplerine elektronik cihazlarla arama, enkaz destekleme ve kurtarma, ip ile kazazede taşıma ve ekipman kullanımı gibi birçok başlıkta pratik ve uygulamalı eğitimler verildi.

3 gün

Afet ve Acil Durum Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğünde 3 gün süre ile gerçekleşen eğitimlerde; eğitim alanı uygulama faaliyetleri ve eğitim parkurlarının tamamlanması, arama kurtarma cihaz ve makinaları tanıtımı ve hangi görevlerde kullanıldığı, afetlerde kamu kurumlarının ve sivil toplum kuruluşlarının önemi, görevleri ve çalışma prensipleri, enkaz alanında fiziki arama, güvenli yol oluşturma ve enkaz alanında kurtarma çalışma teknikleri eğitimleri uygulamalı olarak aktarıldı.

Pratik

Üç gün süre ile verilen teorik ve pratik eğitimlerin devamında ise, kurtarmada kullanılan ip ve düğüm çeşitleri, Sedye bağlama ve yüksek yerlerden sedye ile kazazede tahliyesi, istasyon kurarak ipler ile yüksek yerlerden iniş tekniği, olası bir afet durumunda ekibin olay bölgesine intikali, konuşlanma ve müdahale teknikleri, kazazedeye müdahale teknikleri ve kazazede taşıma usulleri, arazide gps ve uydu cihazları ile arama ve kurtarma teknikleri, AFAD eğitmenlerince uygulamalı olarak ekibe gösterildi. Eğitim sonunda AFAD ekipleri, İnsarag Standartları kapsamında tatbikat yapılması ile birlikte eğitimi başarıyla sona erdirdi. 

3 Kasım 2017 , Cuma Bu haber toplam 483 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın