Günün Tarihi:21 Ocak 2019

 

 

Atatürk SAÜ’de anıldı


Cumhuriyetin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 79’uncu yıldönümünde, Sakarya Üniversitesi’nde anma törenleri düzenlendi.

Bayraklar yarıya

Törenler Sakarya Üniversitesi akademik ve idari personelinin katıldığı kampüsteki Atatürk Anıtı’nda başladı. SAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Ali Yalçın’ın Atatürk Anıtı’na yaptığı çelenk sunumunun ardından Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu saat 09.05’te sirenler çaldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla birlikte bayraklar yarıya indirildi.

 

Atatürk’ü anma

Atatürk Anıtı’ndaki törenin ardından SAÜ Kültür ve Kongre Merkezinde “10 Kasım Atatürk’ü Anma” başlıklı bir program düzenlendi. Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Prof. Dr. M. Ali Yalçın, Prof. Dr. Musa Eken, Prof. Dr. Ümit Kocabıçak, Prof. Dr. Kadir Ardıç, öğretim üyeleri ile öğrencilerin katıldığı programın açılışında saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Programda SAÜ Tarih Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Fikrettin Yavuz, “Atatürk ve Mazlum Milletler” konulu bir konuşma gerçekleştirdi.

 

Mazlum milletlerin

Doç. Dr. Fikrettin Yavuz, Atatürk’ün konuşmalarında “mazlum milletler” sözünü ilk olarak 1922 yılının Ocak ayında kullanmaya başladığını belirtti. Birinci Dünya Savaşı sırasında sömürgeci güçler tarafından zulüm gören Afrikalılar ile ilgili Atatürk’ün sözlerini paylaşan Doç. Dr. Yavuz, “Atatürk, sömürgeciler ve onların ordularının Afrikalılara sürekli baskı uyguladığını, ancak bu büyük fikir hareketine karşı duramayacaklarını söylemiştir. ‘Bütün mazlum milletler zalimleri bir gün ortadan kaldıracaktır. O zaman dünyadan zalim ve mazlum kelimeleri kalkacaktır’ diyen Atatürk, bu sayede insanlığın kendine yakışan bir toplumsal düzene kavuşacağını ifade etmiştir” dedi.

 

Kemal Paşa

Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı ile ilgili de sözlerini paylaşan Doç. Dr. Fikrettin Yavuz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı ve sonrasında bütün milletlerin ve şarkın davasını sürdürdüğüne, Afrika ve Asya uluslarının Türkiye’nin açtığı çığırdan mutlaka geçeceklerine inanıyordu.  Gerek sağlığında, gerek ölümünden sonra yapılan yayınlarda, Atatürk’ün tarihe yön veren isimlerle, bilinen karşılaştırmaların dışında mazlum milletlerin liderleriyle de karşılaştırıldığını görüyoruz. Asya ve Afrika’da ulusal kurtuluş savaşlarını başarıya ulaştıran devlet adamlarının Atatürk’ün etkisi altında kaldıklarını da biliyoruz. Hindistan Başkanı Pandit Nehru 1963 yılında ‘Kemal Paşa benim gençlik günlerimde kahramanımdı. O doğuda modern çağın yapıcılarından biridir’ diyor. Sonuç olarak Atatürk’ü doğru anlamaya ve anlatmaya gayret etmemiz gerektiğini, Türkiye’nin de dünyanın her tarafındaki mazlum milletlere umut ışığı olmaya devam edeceğini söylemek istiyorum.”

 

Türkülerle Şiirlerle

Konuşmanın ardından SAÜ Devlet Konservatuvarı öğrencileri, Prof. Dr. Nilgün Sazak’ın yönetiminde “Türkülerle Şiirlerle Atatürk” konulu bir konser verdi. 

12 Kasım 2017 , Pazar Bu haber toplam 539 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın