Günün Tarihi:13 Aralık 2018

 

 

Orhan Veli anılacak


Sapanca Sanat, Tarih, Kültür ve Turizm Derneği(Saküt) tarafından Garip Akımı’nın üç şairinden biri olan Orhan Veli Kanık anılacak.

Bugün 20.00’da

Sapanca Sanat, Tarih, Kültür ve Turizm Derneği(Saküt), Türk Şiiri’nde tüm kalıpları kırmaya yönelik geliştirilen Garip Akımı’nın üç şairinden biri olan Orhan Veli Kanık’ı, bugün saat 20.00’de, Rüstempaşa Mahallesi Kumbaz Caddesi Kumbaz Çay Bahçesi’nde düzenlenecek bir programla anacak. Orhan Veli Kanık Anma Gecesi’ne tüm şiir meraklılarını davet eden Saküt Başkanı Cemal Karaağaç, Şair Anma Geceleri’nin ilgi görmeye başladığını ve anma gecelerine katılanların da gerek şiir seslendirerek gerekse anma gecesi yapılan şairlerin şiir anlayışları üzerine paylaşımlarda bulunabileceklerini belirtti.

 Verimin temsilcisi

Karaağaç , “Şair arkadaşları ve şiirimizin diğer cevherleri Melih Cevdet Anday ve Oktay Rifat Horozcu ile birlikte Garip Akımı’nı oluşturan Kanık, şiirde her türlü süsten uzak kalınması ve sade bir şiirin toplumla buluşmasına öncülük etmek gerektiğini vurgulamıştı. Anday ve Horozcu ile birlikte Garip’in tek yapraklık dergisi olan ‘’Yaprak Dergisi’’ni çıkararak Türk Şiiri’nde kalıpları kıran Garip Akımı, o yıllarda şiiri dünyasında büyük bir verimin temsilcisi olmuştu” dedi.

14 Kasım 2017 , Salı Bu haber toplam 433 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın