2025’te hedef 10 bin istihdam14 Kasım 2017, Salı

Büyüme stratejisi

Sakarya protokolünün Karasu’da gerçekleştirdiği incelemelerin ardından açıklama yapan Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu; “Ülkemizin savunma sanayisine büyük katkı sağlayacak bir yapılaşmayı Karasu’da kuruyor. Bugün yaklaşık 2 bin 500 dönümlük alan üzerine inşa edilecek BMC’nin şantiyesini Sakarya Protokolümüz ile gezdik. Öncesinde verimli bir toplantı gerçekleştirdik. BMC ‘nin Karasu’da yapacağı bu büyük yatırımın amacının, sürdürülebilir büyüme stratejisi içerisinde Lider ve Milli Teknolojiyi kullanarak rekabet gücü yüksek olan ürünleri ortaya koymak olduğu hiç kuşkusuz ortadadır” dedi.

 

10 bin istihdam

Fabrikanın öncelikli hedefinin savunma sanayisi olduğunu açıklamalarında belirten Başkan İspiroğlu, “2 bin 500 dönümlük alan BMC ‘nin tüm yatırımlarına cevap verecek büyüklükte. Yapılan toplantıda edindiğimiz bilgiler doğrultusunda 2020 yılının ilk aylarına kadar asıl hedef tamamen yerli savunma sanayisi olacak şekilde planlanıyor. 2020 ile 2025 yılları arası tam kapasiteye ulaşacak olan fabrika, Savunma sanayisinde kendini kanıtlamış, Raylı sistem, Güç Grupları ve Ticari kamyon üretiminin de başarılı çalışmalara imza atan bir yatırımı hedeflemektedir” dedi.

 

Hedef 10 bin istihdam

Başkan İspiroğlu, “Hedeflenen bu çalışmalar da istihdamı kesinlikle olumlu yönde etkileyecektir. Ulaştığımız veriler sonucunda, Kasım 2017 itibari ile şantiyede toplamda 1715 kişi istihdam ediliyor. 2025 yılında fabrika tam kapasiteye ulaştığında ise 2 bin 500’ü mühendis olmak üzere toplamda 10 bin kişinin istihdamı hedeflendiğine ulaşıyoruz” dedi.

İspiroğlu açıklamalarının sonunda, BMC ‘nin Karasu’ya yaptığı yatırımın Sakarya’ya, Bölgemize, Devletimize ve Milletimize hayırlı olmasını temenni etti.

Bu haber toplam 459 defa okundu.