Günün Tarihi:20 Ekim 2018

 

 

Cadde 54’e inceleme talebi


Serdivan’da başlayan Cadde 54 projesinde, imara göre konut yapılamayacağını belirten MHP’li Meclis Üyesi Akar, “ Buna rağmen proje üzerinden konut satışı yapılıyor. Zaten imar komisyonu 17,5 metre yükseklik iznini de ticaret alanı olarak vermişti. Bunun

Meclis toplandı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kasım Ayı Meclis Toplantısı dün belediye meclis salonunda gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu başkanlığında toplanan mecliste 76 gündem maddesi karara bağlandı. Gündemin görüşülmesine başlanmadan önce gündem dışı konuşmalarda söz alan Erkal Etçioğlu, belediye meclis üyelerinin protokolde sayılmamasını eleştirerek, “ Vali’nin düzenlediği 29 Ekim resepsiyonuna davet edilmedik. Anlamadığım durum meclis üyelerinin protokol dışı mı sayılıyor?” dedi.

 

Cadde 54 projesi

Davet olmamasının yanlış olduğunu ifade eden Başkan Toçoğlu ise, “Ancak Valilik makamında tebriklerin kabulü yapılıyor. Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri anons edildiğinde kimse gelmiyor. Meclis üyelerimiz orada bulunmuyorlar” dedi.  Daha sonra söz alan MHP’li Ahmet Ziya Akar ise, “Cadde 54 projesi Serdivan Belediyesi’nce ihale edilmiş bir proje. Bununla ilgili grup olarak yaptığımız incelemelerde bazı durumlarla karşılaştık. İlk ihale ilanında 85 bin metrekare inşaat alanı üzerinden 131 milyon bedelle çıkılmış. Daha sonra ikinci ihale 85 bin 350 metrekare inşaat alanı 115 milyon bedelle yapıldı. Şu anda inşaatı yapan firma ihaleyi alarak işine başladı” dedi.

 

Konut yapılamaz şerhi

Akar, “ Bu yerle ilgili iki farklı ihale ilanı verilmiş bunun sebebini öğrenmek istiyoruz. Bu ilanlarda 85 bin 350 metrekareden bahsediliyor. Kat olarak da bodrum, zemin ve bir normal kattan söz ediliyor. Ancak şu anda 6 kata orada müsaade edildiği, yüksekliğin ise 17 buçuk metre olduğu bir vaziyetteyiz. Yapılan bir tadilat projesi ile ilgili taşınmazdaki iş yeri ve ofis alanının 177 bin metrekareye çıkarılıyor. Yani ihale katılımcılarına 85 bin metrekare olarak sunulan bu yer, ihale sonrasında 177 bin metrekareye çıkarılıyor. Serdivan belediyesinden sınırsız olarak gelen yükseklik ise Büyükşehir’de bu 17 buçuk metre olarak sabitlenmiş ve konut alanına açılmayacak diye şerh koyulmuş” dedi.

 

‘Rezidans yapıyorlar’

Ahmet Ziya Akar, “Ancak bu şerhe rağmen forma baktığımızda iş yerlerinin yanı sıra halka açık ikamet yerlerinden bahsediliyor. Bu da muhtemelen rezidans olarak belirlenen bu alanlarda bir artı sıfır yada bir artı bir şeklinde satışa sunulacak. Biz Serdivan ’da 70 metrekare bir artı bir evlere izin vermezken burada böyle bir imalat görülüyor. Konu ile ilgili belediyeden gerekli belgeleri talep ettim” şeklinde konuştu.

 

‘Satışa çıkardılar’

Akar’ın ardından söz alan bir diğer MHP’li Meclis Üyesi Fatih Şentürk ise, “Ben İmar komisyonu üyesi olarak bu konuyu konuşmak istiyorum. Komisyonda bu alan ile ilgili konut yapılamaz ibaresi koyduk. Ancak satış ofisine gittik bodrum artı beş kat binalar karşımıza çıkıyor. 365 adet de pansiyon olarak görünen konutlar var. Biz iyi niyetle davrandık ancak konut yapılmış ve satışa sunuluyor. Başkanım kat konusunda yalnız kaldığınızı ifade ettiniz. Acaba yalnız kaldığını konu bu muydu?” dedi.

 

‘Sonuçlarına katlanırlar’

Başkan Zeki Toçoğlu ise, “Yalnız kaldığım konusu genel bir ifadedir. Özel bir ifade değil. Yusuf Alemdar şu anda mecliste değil bu konularda hepimizi aydınlatacak olan da odur. Yapılan konuşmaları kendisine aktaralım bir sonraki mecliste bize bilgi versin. Bizi ilgilendiren konu burada yüksekliktir. Biz özellikli binalara, ticari, okul hastane gibi binalara yükseklik veriyoruz. Bu yapılarla ilgili de verilen yükseklik tamamen ticaridir. Ve konut yapılamaz şerhi de koyulmuştur. Bizim yaptığımız işlem burada doğrudur. Bizim sınırlamamız konutlarda” dedi. Denetim yapılıp yapılmayacağının sorulması üzerine, “ Şu anda yapılacak bir şey yok. Ticari inşaat yapıyoruz diyebilirler. Ürün ortaya çıkmadan bakamayız. Bizim şartlarımız ve imar planlarımız belli. Herkes bu şartlara uymalıdır. Uymazsalar sonuçlarına katlanırlar” dedi.

 

Maddeler görüşüldü

Gündem dışı konuşmaların ardından maddelerin görüşülmesine başlandı. Gündem kapsamında; 15. Madde hariç 1 ile 39. maddeler İmar ve Bayındırlık Komisyonu’ndan geldiği şekliyle kabul edildi. 41. Madde Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan, 42. Madde Ulaşım ile Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan, 43. Madde Hukuk Komisyonu’ndan geldiği şekliyle kabul edildi. 11. maddeye MHP Grubu ret oyu kullanırken, 15 ve 40. maddeler ise İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na geri iade edildi.

 

20 yeni otobüs

45 ve 54. madde arasındaki 10 madde İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na oy birliğiyle havale edildi. 55, 56, 57, 58, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67 ve 76. maddeler oy birliğiyle kabul edildi. 59. madde Hukuk Komisyonu’na, 68, 69, 70, 71 ve 72. maddeler Plan ve Bütçe Komisyonu’na, 73, 74 ve 75. maddelerin İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havalesi ile Büyükşehir Meclisi oturumunun 17 Kasım Cuma günü saat 15.00’da toplanmasına oy birliğiyle karar verildi. 76. madde de Meclis Toplantısı’nda şehir içi ulaşım filosuna dâhil edilecek 20 yeni otobüs için belediye başkanına yetki verildi. Başka Toçoğlu araçların büyük ihtimalle BMC olacağını ifade etti.

14 Kasım 2017 , Salı Bu haber toplam 603 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın