Günün Tarihi:22 Ekim 2018

 

 

Liselerin önemi artacak


TEOG’un kaldırılması üzerini yerine getirilen sistemle öğrencilerin oturdukları mahalleye yakın okula gidileceği hakkında konuşan AK Parti Sakarya Milletvekili Mustafa İsen, "Mahalle liselerinin önemi artacak ve her liseye farklı akademik düzeylerde öğre

Toplantı

Sakarya'da AK Parti ilçe başkanları ve belediye başkanlarına yönelik yeni liselere kayıt uygulaması hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı. AK Parti Sakarya Milletvekili Mustafa İsen, Ofis Sanat Merkezi'nde (OSM) düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, ortaöğretim kurumlarına kayıt sürecinin yeni düzenlemeyle basit, sade ve anlaşılır hale getirildiğini söyledi.

Model

Her ortaöğretim kurumunun sınav puanıyla öğrenci aldığı modelin kaldırıldığını vurgulayan İsen, "Sınavsız öğrenci alan liselere yerleştirme için her ilde öğrencilere yakınlık odaklı eğitim bölgeleri oluşturulacaktır. Eğitim bölgeleri oluşturulurken bölgenin genel nüfus verileri, ortaokul öğrenci nüfusu, okulların türleri ve konumları dikkate alınacaktır. Eğitim bölgesindeki her ortaokul, eğitimde süreklilik prensibi çerçevesinde türleri itibariyle ortaöğretim kurumlarıyla ilişkilendirilir" diye konuştu.

Stres azalacak

İsen, veli ve öğrencilerin ortaokula kayıtları esnasında gidebileceği liseyi bileceğini belirterek, "Sınavla öğrenci kabul alan okul sayısı sınırlı ve sınava girmek isteğe bağlı olduğu için öğrenci ve veliler üzerindeki sınav baskısı ve stresi azalacaktır. Tüm öğrencilerin liseye yerleşmek için sınava girdiği modele göre daha eşitlikçi bir uygulamadır. Mahalle liselerinin önemi artacak ve her liseye farklı akademik düzeylerde öğrenci geleceğinden, il veya ilçe düzeyinde bilhassa okul için akademik çeşitlilik sağlanacaktır."

Dikkatli olunmalı

Eğitimin sadece Milli Eğitim Bakanlığı'na bırakılmayacak kadar önemli olduğunu belirten İsen, bu konuda yerel yönetimler, okul aile birlikleri, veliler ve ilgili STK'larla sağlıklı iş birliği gerçekleştirilmesi gerektiğini kaydetti.  İsen, sistemin iyi uygulanması gerektiğini ifade ederek, çocuklar için hep birlikte güzel bir gelecek hazırlayacaklarını dile getirdi.

15 Kasım 2017 , Çarşamba Bu haber toplam 398 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın