Günün Tarihi:22 Ekim 2018

 

 

‘2019 Türkiye’nin kaderidir’


Sakarya Düşünce ve Dayanışma Platformu’nun düzenlediği "Yeni Dünya Düzeninde Türkiye'nin Yeri ve Yerli Otomobil Üreticisi Olmak Nedir?" temalı toplantıda konuşan Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, “2019 seçimi Türkiye’nin kaderidir” dedi.

Geniş katılım

Platform Başkanı Hasan Demir’in koordinesinde Adapazarı Ramada Otel’de önceki akşam gerçekleşen toplantıya Vali İrfan Balkanlıoğlu, Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun,  Vali Yardımcısı Bekir Dınkırcı, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Cengiz Yiğit, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya ile platform üyeleri katıldı. Rektör Prof. Dr. Hacısalihoğlu, yeni dünya düzeninde yaşanan olayların Türkiye’ye etkisi ve yerli otomobilin ülkemize katkılarından bahsederken, aynı zamanda yeniden şekillenen Ortadoğu konusunda da görüşlerini bildirdi.

ABD ve Rusya

Rektör Prof. Dr. Hacısalihoğlu, dünyanın 5’ten büyük olduğunun henüz dünyanın bile farkında olmadığını belirtirken, ABD ve Rusya gibi iki büyük devletin güç kavgası arasında diğer ülkelerin kullanıldığını bunun yanında Müslüman ülkelerinde güçlenmelerini önleme adına parçalanmak istendiğini söyledi. Türkiye’nin hiçbir zaman köprü olmadığını belirterek, “Köprü üzerinde uzun süre yaşanmaz. Bu nedenle Türkiye köprü olmaz. Türkiye önemli bir yerde önemli bir devlettir” dedi.

Sabırla büyüyeceğiz

ABD’nin bir duraksama dönemi içinde olduğunu belirten Hacısalihoğlu, “ABD’liler çökmeyi kabul etmiyor, duraksamayı kabul edebiliyor. Bunu nereden anlıyoruz Trump seçimleri ‘ABD’yi yeninde büyük güç yapacağız’ diyerek kazanmadı mı? Bazıları da büyüyor. Mesela Türkiye büyüyor. Biz daha belki yolun başındayız ama bir hedefimiz var. 2023-2017 gibi… Hedefimizi yüksek koyup güce göre büyüyoruz. Sabırla bir dantel gibi işleme yaparak yerli ve milli şekilde kendimiz olacağız. İşte devlet millet işbirliği ile yerli üretim için artık seferber olduk. Milli uçak, milli tren, milli tank, milli yani yerli oto da bunlardan bir projedir. Türkiye mazlumların son kalesi durumunda. Coğrafyası kıymetli bir ülke olduğu için bunu da başarmak zorundayız” dedi.

Darbe girişimi

FETÖ’nün 15 Temmuz’da ülkeyi itibarsızlaştırma adına yaptığı darbe girişimini milletin önlediğini belirten Hacısalihoğlu, “ABD bile bu darbe girişimi el muhatapları kaybettik diyerek bir anlamda bu işte elinin olduğunu gösterdi. Ama Türkiye yerli ve milli hareketiyle, devlet millet işbirliği içinde bunun da üstesinden geldi ve gelmeye devam ediyor.  2019 seçimleri de bu yüzden Türkiye’nin kaderidir. Bizim davamız Türkiye’nin Türkiye’de yönetilme davasıdır. Biz bunu istiyoruz” diye konuştu.

Atatürk düşmanlığı

Gelen bir soru üzerine AK Parti’nin şimdiye kadar Atatürk düşmanlığı yapmadığını savunan Hacısalihoğlu, “Atatürk’ü istismar etmeye kimsenin hakkı yoktur. Tarihi tarihte bırakacaksın, çok önemli bir geçmişe sahibiz, hepsi bizim tarihimiz. Bugünün koşulları ile tarih sorgulanamaz, herşey döneminin koşulları içerisinde değerlendirilmeli” dedi.

Yerli savunma sanayi

Vali İrfan Balkanlıoğlu ise, ülkemizin son yıllarda atağa kalkarak yeni dünya düzeninde istikrarlı bir şekilde büyük yol katettiğini ifade ederek, özellikle yerli ve milli savunma sanayi ile de dünyayı çok şaşırttığını belirterek, “Sakarya’da yerli otonun üretim yeri olabileceği gibi, BMC Karasu’da yerli savunma sanayiyi kurmak için harekete geçti. Bu hem Sakarya, hem ülkemiz için büyük bir gelişme. Sakarya’da her geçen gün daha iyiye gidiyoru ve gitmeye devam edecek” dedi.

16 Kasım 2017 , Perşembe Bu haber toplam 531 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın