Günün Tarihi:22 Ekim 2018

 

 

Eğitimin yenilikçilerine ödül


Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 5’incisi düzenlenen ‘Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri’ dün sahiplerin buldu. Sakarya’dan iki okul ödüle layık görüldü.

5ncisi düzenlendi

Eğitim ve öğretim alanında özgün ve modern uygulamaların ödüllendirilerek teşvik edilmesi ve paylaşımının sağlanması amacıyla, 5’incisi düzenlenen ‘Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri’ Doğu Marmara Bölgesi programı ödül törenine Vali İrfan Balkanlıoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Milli Eğitim Bakanlığı Uzmanı Mustafa Seyhan, Bursa Yalova ve Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlükleri yetkilileri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrencilerin katıldı.

 

Yen iyi arama

Best Western Premier Otel’de Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ev sahipliğinde düzenlenen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Tören’de daha sonra Doğu Marmara Bölgesi’nde faaliyet göstermekte olan çeşitli okulların projeleri, hazırlamış oldukları videolar ile tanıtıldı.

 

Meslek dalları

Törende bir konuşma gerçekleştiren Vali İrfan Balkanlıoğlu, “Yenileşme, yeniyi arama hareketi devam ediyor. Çünkü maalesef bizim toplumumuz da birçok meslek dallarında bu mesleği icra eden insanlar okul bilgilerinin üzerine gram ilave yapmadan mesleki yaşamlarını tamamlıyorlar” dedi.

 

Yenileşmek lazım

Balkanloğlu, “ Eğer yenilikleri takip etmezsek, bırakın takibi sizde bu evrende bilinmeyen bir yeniliği yürürlüğe koyamazsanız hep geride kalmaya mahkum olursunuz. Biz birçok açıdan bu dünyanın ortaya koyduğu birçok bilimsel, sosyolojik gelişmeyi bırakın kendimiz yapmayı, takip etmekte bile zorlanıyoruz neredeyse. Devamlı yenileşme, yeniyi arama bu tamamen sistemi yeni baştan sil yeni bir sisteme gir şeklinde değil tabi eğitimde 5 yıllık 10 yıllık hedeflerde olmalı. Bu hedefler içerisinde yenileşmeye de büyük bir yer verilmesi lazım” şeklinde konuştu.

 

Faydalı sonuçlar

Projede başlangıçtan itibaren önemli yol aştıklarını vurgulayan Milli Eğitim Bakanlığı Uzmanı Mustafa Seyhan, “Gelecekçilik ödülleri ile alakalı olarak bu işin başlangıcından beri içeresinde bulundum, törenlerine katıldım. Başlangıç noktamız ile geldiğimiz bu noktanın çok önemli olduğunu gördüm. Çok özgün projeler ortaya çıkmış, geliştirilebilecek çok faydalı ve sonuçları alınabilecek duruma gelmişiz. Bu aşamaya gelmemizden dolayı tüm yönetici, öğrenci ve öğretmen arkadaşlarımı kutluyorum. Ancak bu organizasyon Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı’na ait olan bir organizasyondur” dedi.

 

Gururu yaşadık

Seyhan, “Bugün burada eğitim ve öğretimde yenilikçilik ödülleri kapsamında bölgesel ödül törenini gerçekleştirmek üzere toplanmış bulunmaktayız. 12 ilimizde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen eğitim ve öğretimde yenilikçilik ödülleri bölgesel ödül törenlerinde milli eğitim bakanlığı olarak, birbirinden değerli çalışmalara imza atmış öğretmen, yönetici ve öğrencilerimiz ile kucaklaşmanın gururunu yaşamaktayız” şeklinde konuştu.

 

Yenilikçi düşünce

Seyhan, “Bakanlığımızca yürütülen faaliyetlerden birisi olan eğitim ve öğretimde yenilikçilik ödülleridir. Eğitim ve öğretimde yenilikçilik ödüllerinin amacı eğitim ve öğretim alanında modern ve özgün uygulamaların kalitesinin artırılması, paylaşımının sağlanması ve ödüllendirilerek teşvik edilmesidir. İlk kez 2011-2012 eğitim ve öğretim yılında uygulanan bu projenin 5’incisini gerçekleştirmenin mutluluğunu paylaşıyoruz. Bu süreçte yapılan güncellemeler ile yenilikçilik düşüncesi bir anlamda yenilikçilik ödüllerinde de yaşanıyor” şeklinde konuştu.

 

Sakarya’ya iki ödül

‘Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri’ Doğu Marmara Bölgesi ödül töreninde; ‘Kelime Öğretmeni’ çalışması ile Kaynarca Seyfettin Selim Mesleki Teknik Anadolu Lisesi ve ‘Endüstri 3.0 Eğitim Seti Tasarımı’ ile de Geyve Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi Sakarya’dan ödül alan okullar oldu.

 

Ödül kazandılar

Proje kapsamında diğer ödülleri ise,  Eskişehir Sekiören İlkokulu "Yazmada Bir Keşif: Dijital Hikaye" isimli çalışmasıyla, Yalova İl Milli Eğitim Müdürlüğü ekibi "Tasarrufta Kelebek Etkisi" çalışmasıyla, Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ekibi "Temel Eğitim Sonrası Kariyer Danışmanlık" çalışmasıyla, Bursa Anadolu İmam Hatip Lisesi "Doğaya Atık Değil Canlılara Katık" çalışmasıyla, Bursa Orhangazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ekibi "Kitap Değişim Günleri" çalışmasıyla, Bursa Osmangazi Hüma Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ekibi ise "Altın Kalpli Çocuklar" çalışmasıyla kazandı. Ödül almaya hak kazanan okul ve öğretmenlerine hediyeleri takdim edildi. 

17 Kasım 2017 , Cuma Bu haber toplam 463 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın