Günün Tarihi:23 Nisan 2019

Diyabetlilerin Macera heyecanı


İl Sağlık Müdürlüğü personeli gerçekleştirdiği etkinlikte diyabetli bireylerle bir araya geldi.

 

Sağlıklı gelecek

14 Kasım Dünya Diyabet Günü etkinlikleri çerçevesinde İlimizde bulunan tüm diyabetli bireyler Karaman Mahallesinde bulunan Macera Parkında hoşça vakit geçirdi. Konunun önemine dikkat çekmek amacıyla "Sağlıklı Bir Gelecek Hakkımızdır" sloganıyla gerçekleştirilen eğlenceye sağlık personeli de eşlik etti.

 

Kontrol amaçıyla

İl Sağlık Müdürü Doç.Dr.Aziz Öğütlü, Dünya Diyabet Günüyle ilgili yaptığı açıklamada;" dünyada olduğu gibi ülkemizde de bir halk sağlığı sorunu haline gelen diyabetin (şeker hastalığı) önlenmesi ve kontrolü amacıyla Türkiye Diyabet Programı kapsamında pek çok hizmet yürütülmektedir. Toplumuzda diyabeti önlemek ana hedef iken, diyabetli bireylerin de durumlarıyla ilgili bilinç kazanarak sağlıklı ve kaliteli bir hayat sürmeleri için sağlık kuruluşlarımızda gerekli destek verilmektedir” dedi.

 

Sağlıklı hissetseniz

Öğütlü, “Sağlıklı hissetseniz bile kan şekeriniz normal düzeyin üzerinde olabilir  ve hastalığa yakalanma riski taşıyabilirsiniz. Bu yüzden, sağlıklı beslenmek, kiloluysanız kilo vermek ve fiziksel olarak daha aktif olmak gibi gerekli yaşam tarzı değişiklikleri ile önlemler almak diyabetten korunmak için çok önemlidir. Diyabet eğer önlenmezse böbrek yetmezliğine, görme kaybına ve sinir hasarına yol açmaktadır” dedi.

 

Her iki kişiden biri

Öğütlü, “Tip 2 Diyabet toplumumuzda en çok yaygın olan diyabet türüdür ve belli başlı belirtiler, çok su içme, sık idrara çıkma, fazla yeme isteği, halsizlik- yorgunluk, görme bulanıklığıdır. Bu belirtiler sizde varsa eğer lütfen hemen doktorunuza başvurun. Stresle beraber sigara ve alkolden uzak durarak, yeterli ve düzenli uyku ile beraber sağlık kontrollerini ihmal etmeyerek diyabetin önüne geçebiliriz. Diyabet hastası olan her iki kişiden biri bunun farkında değildir;  lütfen unutmayalım" dedi. 

18 Kasım 2017 , Cumartesi Bu haber toplam 572 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama