Günün Tarihi:18 Ağustos 2019

Alo 147 eğitimi bozuyor


Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şube Yönetimi Arifiye ve Karapürçek Kaymakamları ile Karapürçek İlçe Milli Eğitim Müdürünü ziyaret ettiler. Ziyarette konuşan Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şube Başkanı Murat Mengen, Alo 147 hattının okullarda eğitimi bozduğunu ve öğretmen

Ziyaret

Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şube yönetim kurulu üyeleri Murat Mengen başkanlığında Arifiye Kaymakamı Adem Yazıcı ile Karapürçek Kaymakamı Elifnur Yaman’a ve Karapürçek İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Hakkı Doğramacı’ya ziyarette bulundular. Sakarya görev yapan eğitim çalışanlarının yarıdan fazlasının üyeleri olduğunu vurgulayan Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şube Başkanı Murat Mengen, “Okullarda disiplinin bozulma sebeplerinden biri haline gelen Alo 147 hattına yapılan her ihbarın, şikâyetin soruşturma konusu edilip öğretmeni yıldırma, cezalandırma aracı haline getirilmesinin önüne geçilmelidir” diye konuştu.

Öğretmene değer

Yetkili sendika unvanı ile üyelerinin her türlü probleminde yanlarında olduklarını söyleyen Mengen, “Eğitimin, yöneticisi, öğretmeni, şefi, memuru, hizmetlisi; müfredatı, öğrencisi, velisi, sınav sistemiyle bir bütündür. Herkesi ve geleceğimizi yakından ilgilendiren eğitim gibi bir alana ilişkin çalışmalar yapılırken, bu bütünlük göz önünde bulundurulmalı, farklı kesimlerin eleştirileri, paydaşların görüş ve önerileri dikkate alınmalıdır. Aksi takdirde hiçbir sistem ve uygulama beklenen faydayı vermez, kalıcı olmaz. İstişareye yaslanmayan adımlar atmak, eğitim çalışanlarının beklentilerini karşılamaktan uzak uygulamalarda ısrar etmek, gerilime, huzursuzluğa, strese davetiye çıkarmak, moral ve motivasyonu bozmaktır. Eğitim çalışanlarını tedirgin eden uygulamalar, öğretmeni değerli kılmayan yaklaşımlar başarı getirmez” dedi.

Hakkaniyet

Ziyaretlerde gündemi değerlendiren Mengen, “Eğitime ilişkin reformların kalıcı hale gelmesi, derslerin boş geçmemesine, sınıflarda sadece kadrolu öğretmenlerin bulunmasına bağlıdır. Sözleşmeli öğretmenlik, uzun vadede sürdürülebilir olmadığı gibi, soruna da çare değildir.  Bakanlık, yeni personel alımında, mülakat uygulaması yerine liyakat ölçülerine göre bir istihdamı gündemine almalıdır. Hakkaniyet kıstasları tartışmaya açık olan sözleşmeli öğretmenlik istihdamından da, bunun yolu olan mülakatla öğretmen alımından da vazgeçilmelidir” şeklinde konuştu.

19 Kasım 2017 , Pazar Bu haber toplam 544 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama