Günün Tarihi:19 Aralık 2018

 

 

‘Kaynağı kurutmayın’


Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar Hendek Ziraat Odası’na yaptığı ziyarette, süt ve fındık piyasasında tekel değil, birkaç alıcının olması gerektiğini belirterek, “Burada önemli olan üreticinin yani kaynağın kurutulmamasıd

Süt üreticileri

Süt üretiminde sanayici ile üreticinin birbirine sahip çıkması gerektiğini söyleyen Bayraktar, “Sanayiciye hep söylediğimiz şu; kaynağı kurutmayın. Üreten kesim kaynaktır. Bak sen ne yapıyorsun? Bu sütü alıyorsun, işliyorsun. Bu süt olmasa fabrika kurabilir misin? Fabrikanı kuruyorsun, sütü işliyorsun, katma değer katıyorsun. Bir alıcı var. Ben fabrika kurulmasını arzu ederken, o fabrikayı kuranlar da benim alın terimi üreticinin alın terinin karşılığını verecek. Vermedi mi ne olur? Şu olur: sen palazlanırsın ama burada kaynak kurur. Bir zaman gelir Allah korusun kaynağı kuruttuğunuz zaman ham maddeyi bulamazsak ya fabrika atıl çalıştırırız, ya da kapatırız. Kalkıp da sütü yurt dışından getirecek halimiz de şansımız da yok. O zaman ne yapacağız? Bizim bir birimize sahip çıkmaktan başka, korumaktan başka hiçbir şansımız yok” dedi.

Fındıktaki sıkıntı

Fındık’ta oluşan tekel piyasasının üreticiyi olumsuz yönde etkilediğini belirten Bayraktar, “Şimdi fındıkta da böyle. Diyoruz ki kardeşim İtalyan Ferrero gelmiş uluslararası çalışıyor. Adam bir marka. Dünya devi. Asıl problem şu: Bunun dışında alıcı yoksa, yani bir Türk olur, İspanyol olur, İtalyan olur… Kendi arasında serbest piyasa düzeni içerisinde rekabet koşulları oluşsun. Burada ne lazım, rekabet koşulları lazım, bunun içinde o firmanın yanında birilerinin daha olması lazım. Tek değil birkaç alıcı olması lazım” dedi.

TMO piyasada olmalı

TMO’nun başka firma olmadığında muhakkak suretle piyasada olması gerektiğini vurgulayan Bayraktar, “Rekabet koşulları gerçekleşmeli. Adam fabrikayı satmış, bir tek Ziraat Odaları var bu işin önünde. Siz de olmasanız halimiz duman diye söylüyor adam. Bu sene fiyat 12 TL olsaydı, piyasa bunun üzerinde oluşurdu. TMO olmasaydı bugün fiyatlar 7 TL’ye düşerdi. 12 TL olsaydı 10 lira civarında olurdu üretici de şikayet etmezdi” dedi.

 

Et üreticisine destek

 

Et ithalatının et üreticilerini etkilediği ve üreticiler için destek istediklerini ifade eden Bayraktar, “Fiyatların iyi olduğu son döneme kadar üretim fena değildi ve artıyordu. 1 milyon 174 bin tona kadar geldik. En son üçüncü çeyrek TÜİK tarafında açıklandı. 100 bin ton kaybetmişiz. Temmuz, Ağustos, Eylül rakamları 4. çeyreğe bakacağız,  Ekim, Kasım, Aralık’ta küçülmenin daha fazla olacağını göreceğiz. İthalat yapacağız, mecburuz yapmaya. Süt hayvancılığımız çok iyi olmadığı için, besin materyalini oradan bulamıyoruz. O zaman bizim yurt dışından besilik hayvan getirmemiz lazım. Ağılları doldurmamız lazım. Etten ziyade buraya yönelmemiz lazım. Ha et açığımız varsa, fiyatlar yükselmişse ithal et gelebilir. Bu durumda market ve kasaptan önce üretici fiyatları düşecektir. Şimdi 100 bin ton verdiniz açık daha büyüdü. Bu ne demektir, senede günde 200 ton et veriyorsunuz piyasayı düşürme adına, ama beriki tarafta açık yüz bin ton daha büyüyecek. Yani seneye yüz bin ton daha fazla et getirmek zorunda kalacaksınız” dedi.

Bayraktar, üretici maliyetlerine göre devletin üreticiye, “Ben sana bu kadar destek veriyorum. İthalat fiyatları karşısında düşük fiyatı koruyorum. Senin maliyetini verdiğim bu destekle aşağı çekiyorum.” demesi gerektiğini ifade ederken, “ Yani üretici etkilenmeyecek. Besi hayvancılığı yapanlar bilir zahmetli bir iştir. Para kazanamaz hale geldiğinde, üreticiyi siz bu sektörde tutamazsınız. Madem ithalat yapıyorsunuz, üreticiyi de destekleyin. Devletimizden de bu talebimiz var. Buna cevap bekliyoruz. Üreticinin fiyatı artmıyor. Yem için KDV desteği verildi ama bu, fiyatlara yansımadı. Şimdi burada yapmış olduğumuz hesaplarda 1000 TL civarında destek ancak kurtarıyor. Biz besicilerden süt üreticilerinden para almıyoruz. Biz bunların haklarını korumak zorundayız” dedi.

20 Kasım 2017 , Pazartesi Bu haber toplam 348 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın