Günün Tarihi:23 Ekim 2018

 

 

MHP’den rant iddiası


Serdivan Belediyesi tarafından ihale edilen Cadde 54 projesi ile kamunun zarara uğratıldığını iddia eden MHP İl Başkanı Levent Bülbül, “ Burada ciddi bir rant var. Birilerine rant temin edileceği açık, buna bizim set çekmemiz lazım” dedi.

Basın toplantısı

Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Levent Bülbül, haftalık olarak düzenlediği basın toplantısını dün gerçekleştirdi. İl binasında düzenlenen basın toplantısına Bülbül’ün yanı sıra Adapazarı İlçe Başkanı İsmail Küçük, Serdivan İlçe Başkanı Mükremin Turan, Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Ahmet Ziya Akar, partililer ve basın mensupları katıldı. Levent Bülbül toplantıda Ahmet Ziya Akar’ın Büyükşehir Belediye Meclisine de taşıdığı Cadde 54 projesi hakkında açıklamalarda bulundu. Bülbül, 20 Ekim 2017 tarihinde tanıtımı yapılan Cadde 54 projesi ile ilgili araştırma yaptıklarını belirterek, “ Araştırmalar neticesinde ihale öncesinde, ihale sürecinde ve ihale sonrasında ciddi derecede hukuka aykırılık olduğu yönünde kuvvetli şüphe oluşmuştur” dedi.

Yazılı başvuru

Bülbül, “2015 yılından itibaren gündemde olan bu projede büyük miktarda kamu zararının olduğu şüphesiyle MHP Serdivan meclis üyelerimizin yazılı bilgi almak için yapmış olduğu başvurular hâlihazırda cevaplanmamıştır. İnşaat sürecinin hızla devam ettiği ve büyük bir talep yoğunluğu ile satışların yapıldığı böyle bir dönemde yazılı başvurularımızın cevaplanmasını daha fazla bekleme imkânı kalmamıştır. Hukuka aykırılıların tespiti halinde ortaya çıkacak tablo, telafisi mümkün olmayan zararları beraberinde getirecektir” dedi.

Tek parsel

Cadde 54’ün ilk ihalesinin tek firma girmesi sebebi ile iptal edildiğini hatırlatan Bülbül, “ 85 bin 350 metrekare inşaat alanında 131 milyon TL muhammen bedel üzerinden yapılan ve iptal edilen ilk ihaleden sonra projeye 5 bin 668 metrekare büyüklüğünde bir parsel dahil edilmiş ve bütün proje alanı tek parsele dönüştürülmüştür. Bu işlemler yapıldıktan sonra, Serdivan belediyesi yeniden ihale sürecine girmiş,14 Temmuz 2016 tarihinde Cadde 54 projesi ikinci defa ihaleye çıkmıştır” dedi.

‘Bedel azalmış’

Bülbül, “Birinci ihale rekabet koşulları oluşmadığından iptal edilmişken; ikinci ihalede rekabet koşulları yine oluşmamasına rağmen bu defa ihale geçerli kabul edilmiştir. Bunu kabul etmek mümkün değildir. İhaleye her ne kadar 2 katılımcı girmiş gibi kamuoyunda ifade edilse de aslında ihaleye sadece 1 katılımcı teklif sunabilmiştir. Kat karşılığı inşaat yapım işlerinde ilk ihalede 131 milyon olan muhammen bedelden 20 milyon TL daha az bir muhammen bedelle 111 milyon TL’ye çıkılan ikinci muhammen bedeldeki bu azalışın neden kaynaklandığının izahı önem arz etmektedir” ifadelerini kullandı.

Kamu zararı

İhalede Serdivan Belediyesi’ne bırakılan mülkiyet payının az olduğunu da söyleyen Bülbül, “Yine bu ihalede Serdivan belediyesine en az mülkiyet payı olarak yüzde 35 oran dip oran olarak belirlenmişken ihaleye yapılan teklif yüzde 35,5 olmuş ve bu teklif kabul görmüştür. Serdivan gibi inşaat yapım işlerinde mülk sahiplerinin en az yüzde 50 ile mülkiyet payı aldığı, ticari alanlarda bunun yüzde 60’lara vardığı bir ilçede yüzde 35 gibi bir oranın yarım puan üstünde yapılan teklifin kabul edilmesi kanaatimizce kamunun ciddi ölçüde zararına sebep olmuştur” dedi.

Beş kat yüksekliği

Bülbül, “İhale yapıldıktan sonra Cadde 54’ün bulunduğu proje alanında imar tadilatı yapılması teklif edilmiştir. Baştan beri bodrum,zemin kat,1.kat olarak projelendirilen ve ilk tanıtım fotoğraflarında bu şekilde görülen ve bu haliyle ihaleye çıkılan yapıların köşe noktalarındaki kuleciklerin estetik açıdan yüksek olması düşünüldüğünden,yükseklik sınırının emsal 2 olarak tarif edilen ‘en çok 17,5 metre olarak değiştirilmesine karar verilmiştir. Burada kesinlikle konut kullanımı içermemek koşuluyla sadece köşedeki kulecikler için verilen bu izin sonrasında bambaşka bir proje ortaya çıkmıştır. Bu projenin ihaleye çıkılan Cadde 54 projesinin inşaat alanının 2 katından fazla inşaat alanına sahip olduğu,5 kat yüksekliğe sahip 177 bin m2 inşaat alanında belediyenin mülkiyet payında değişiklik olmamış olması dikkat çekicidir” dedi.

‘Konut yapılacak’

Cadde 54 projesinin 1 Milyar liraya varan bir değerde olacağının ifade edildiğini söyleyen Bülbül, “ Bu proje için yüzde 35 değil Serdivan’da rayiç oran olan yüzde 50 mülkiyet payı söz konusu olsa ortaya 150 milyon TL tutarında bir kamu zararı ortaya çıkmaktadır.Kabaca yapılan bu hesapta dahi durumun vahametinin ne derecede olduğu görülmektedir. Yine ticaret alanı olarak öngörülen projede konut alanı olmayacağı imar mevzuatında açıktır.Buna rağmen yapılan tanıtımda ve satış işlemlerinde rezidans adıyla yani konut olarak tarif edilen yerlerin böyle bir projede yer alması mümkün değildir.Hukuken mümkün olmayan konut satışlarının yapıldığı yerlerin Serdivan Belediye Başkanı tarafından yurt ve pansiyon alanı olarak tarif edilmesi ise ayrı bir garabettir” dedi.

‘Hukuka aykırı’

Bülbül,“ Bu şartlar altında birçok yönüyle hukuka aykırı olarak değerlendirilecek bu projedeki uygunsuzluklar projenin tanıtım sürecinde anlaşılmıştır. MHP Serdivan belediye meclis üyelerimizde işte bu anda olaya müdahil olarak belediyeden tanıtımı yapılan projenin imar ve ihale durumunu içeren ayrıntılı belgeleri talep etmiştir. Ancak belgeler tarafımıza sunulmamıştır. Eldeki belgeler ile değerlendirme yapıldığında dahi Cadde 54 projesinde ciddi bir suiistimal ve hukuka aykırılık olabileceği açık bir şekilde karşımıza çıkmaktadır” şeklinde konuştu.

‘Proje durdurulmalı’

Bülbül, “Kamu ihale kanununda 62/c bendinde açık bir şekilde anahtar teslim yapı işlerine ilişkin ihalelerde imar işlemleri tamamlanmadan ve uygulama projeleri yapılmadan ihaleye çıkılmayacağı belirtilmiştir. Cadde 54 projesinde ise ihaleden sonra yapılan imar değişiklikleri ile inşaat alanı 92.000 m2 artmıştır. Bu artışta müteahhit lehine kazanç artışının çok büyük miktarda olduğu ortada iken mülkiyet payında acilen giderilmesi ve kamu zararının ortadan kaldırılması temin edilmeli aksi takdirde bu proje durdurulmalıdır” dedi. 

23 Kasım 2017 , Perşembe Bu haber toplam 643 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın