Günün Tarihi:26 Haziran 2019

Penceremiz derimiz


Özel Adatıp Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Teoman Erdem, ‘Deri Yaşlanmasıyla’ ilgili bilgiler verdi. Erdem, “Vücudumuzun en büyük organı ve dışa açılan penceresi olarak derimiz, beden sağlığımızın en önemli göstergesidir. Derimizin görünümü aynı z

Deri yaşlanması

Deri yaşlanmasının, zamana bağlı ve önlenemeyen gerçek yaşlanma (İntrensek, kronolojik yaşlanma) ve dış faktörlerin etkisi ile oluşan yaşlanma (ekstrensek yaşlanma) olarak iki kısımda incelenebileceğini söyleyen Prof. Dr. Teoman Erdem, “Kronik yaşlanma insanın önleyemeyeceği genetik doğal fizyolojik yaşlanmadır. Bu yaşlanmada deride incelme, kuruma, solukluk, gevşeklik oluşur. İyi huylu deri tümörleri gelişir. Derinin su tutma fonksiyonu, mikroplara karşı savunma fonksiyonu, yara iyileşmesi, ter ve yağ yapımı gibi derinin pek çok fonksiyonunda yaş artışıyla birlikte azalma meydana gelir. Saçlar incelir, yavaş uzar, dökülür, beyazlaşır. Erkeklerde saç dökülmesi 20’li yaşlarda, kadınlarda ise menopozdan sonra başlar. Yaşla kadınlarda çenede istenmeyen kıllar oluşurken, erkeklerde kaş, burun içi, kulak kılları uzar. Tırnaklar incelir, yavaş uzar, kurur, matlaşır ve kolay kırılırlar. Eller ve yüzde deri altı yağ dokusu azalırken, uyluklar ve karında artar. Bu da kadınlarda kalça, erkeklerde bel bölgesinin genişlemesine neden olur. Derinin ısı regülasyonu bozulur ve yaşlılar daha çok üşür.”

Nedenleri

Prof. Dr. Erdem, dış faktörlerin etkisi ile oluşan yaşlanma nedenleri; % 80 nedeni kronik güneş ışınlarına maruz kalma yani foto yaşlanmadır. Sigara kullanımı, alkol kullanımı, yetersiz beslenme, yetersiz su alımı, sıcak ve rüzgar gibi iklimsel olaylar, elektromanyetik alan, iyonize radyasyon, toksinler, kimyasallar, hava kirliliği, stres, uyku bozukluğu şeklindedir.  Ekstrensek yaşlanma sürecinin gelişiminde serbest radikallerin önemli rol oynadığını belirten Prof. Dr. Teoman Erdem, deride incelme veya kalınlaşma, kabalaşma, kuruluk, düzensiz sarımsı soluk görünüm, kahverengi düzensiz renk oluşumu, siyah ve kahverengi lekelenmeler, deriden kabarık siyah oluşumlar, siyah noktalar, damarların görünür hale gelmesi, deri içine noktasal kanamalara bağlı kırmızılık ve yağ birikimi oluşabileceğini söyledi.

Korunma yolları

Erdem deri yaşlanmasına karşı korunmada yollarını açıkladı. Dış faktörlerden kaçınılmalı, günlük deri temizliği yapılmalı, doğru beslenmeli, güneşten korunmalı, nemlendiriciler kullanılmalı, antioksidanlara ve retinoidler tüketilmelidir dedi.  Derideki kirin, kimyasalların ve aeroallerjenlerin uzaklaştırılması amacıyla yüzün her gün yıkanması gerektiğini ve sadece suyla yıkamanın tam bir temizlik sağlamadığını söyleyen Prof. Dr. Teoman Erdem, “Sadece su ile yıkamak % 65 oranında temizler. Herkes deri tipine uygun temizleyici kullanmalıdır. İdeal bir temizleyici deriyi tahriş etmeyen, kurutmayan ve alerjik olmayan özelliklerde olmalıdır” dedi.

Yeterli beslenme

Yeterli ve dengeli beslenmeyle deri yaşlanmasında oluşan değişikliklerin bir kısmının ertelenebileceğini belirten Prof. Dr. Teoman Erdem, “Yeterli ve dengeli beslenmeden kasıt besin çeşitliliğine önem vermek, gereksinim duyulan tüm besin öğelerini (E, C, A, B6, B1, B2, B12 vitamini, niasin, karnitin, karotenoid, biyoflavonoidler, folik asit, biotin, çinko, selenyum, manganez, demir, bakır) yeterli miktarda almaktır. Diyette daha az yağ, daha az kolesterol tüketmek, diyet  karbonhidratının kompleks karbonhidrat ağırlıklı olmasına dikkat etmek, basit karbonhidrat alımını azaltmak, bol su, sebze, meyve tüketmek, tuzu azaltmak, protein ve esansiyel yağ asitlerini arttırmak yeterli ve dengeli beslenme için yapılması gerekenlerdir. Antioksidanlar da ağızdan destekleyici olarak alınabilir.”

27 Kasım 2017 , Pazartesi Bu haber toplam 530 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama