Günün Tarihi:13 Aralık 2018

 

 

Üreticin ürünü değerleniyor


Geyve Kaymakamlığı’nca üreticinin ürününün geliştirmesi- değer kazanması, iç- dış pazarda rekabetin arttırılması ve üreticinin bilinçlendirilmesi için İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Sulama Birliği birlikte İznik Ziraat Odasına fikir alışveri

Çalışmalar

Kaymakamlık tarafından, bölgenin meyve ve sebze ambarı ilçede başlatılan üreticinin örgütlenmesi ve ürününün değerlendirilmesi çalışmaları devam ediyor. Geyve’de üreticinin 12 ay boyunca ürettiği ürünlerin değerlendirilememesi, zirai mücadele sorunları, üreticilerin dolandırılması, yeni teknolojik tarımın uygulanamaması gibi sorunları yıllardır devam eden sorunlardandı.

Sorunlara çözüm

Sorunların aşılması konusunda Geyve Kaymakamlığınca başlatılan çalışmalar kapsamında üreticileri bir araya getirmek suretiyle ürün kalitesini iyileştirmek, üreticilerin iç ve dış pazarlarda rekabet gücünü artırmak, üreticileri  eğitim ve yayım yolu ile bilinçlendirmek, tarım politikalarının belirlenmesinde ve üreticilerin çıkarlarını korumak için kısacası üretici birlikleri ile kooperatiflerin kuruluş aşamaları konularında bilgi alışverişinde bulunmak üzere Geyve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hüseyin Saban ve Geyve Sulama Birliği Müdürü Şuayip Demir’le birlikte Bursa İznik’i ziyaret ettiler.

Geyve’yi tanıttılar

Zeytin üretimiyle meşhur İznik’in yerel ve ulusal çalışan Marmara Birlik İznik Zeytin yetiştiricileri Kooperatifi Başkanı Yunus Kaya, İznik İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Levent Kurtanerer, İznik Merkez Sulama Birliği Başkanı İsmail Şen,  İznik Ziraat Odası Meclis Başkanı Ayhan Yıldırım ve Ziraat Odası tarım Danışmanı Türker Şahin ziyaret edilerek üretici birlikleri ile kooperatiflerin üretici üstündeki etkileri, önemi, kuruluş aşamaları gibi konularda fikir istişaresinde bulunuldu. Zaman zaman vatandaşlarda yapılan sohbetlerde Geyve tanıtılırken aynı zamanda Geyve ayvası ikramı yapıldı.

Numunelere bakıldı

Ziyaret sonunda İznik’li çiftçilerin büyük faydasını gördükleri hatta Geyve ve Pamukova’dan bir çok üreticinin tahlil için toprak numunesi götürdüğü İznik Ziraat Odasına ait Toprak Tahlil Laboratuvar’ı da gezilerek işleyişi hakkında bilgi edinildi. 

28 Kasım 2017 , Salı Bu haber toplam 455 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın