Günün Tarihi:20 Mart 2019

‘Sigaranın yerine bir şey koymayın’


Sakarya Üniversitesi Çevre Mühendisliği Topluluğu’nun, ‘Dumansız Hava’ konferansında göğüs hastalıkları ve tüberküloz uzmanı Dr. Uğur Boysan yaptığı konuşmasında, “Sigarının yerine bir şey koymayın” dedi.

Sigarasız bölüm

SAÜ Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu’ndaki konferansına, SAÜ yönetimine binaların önünde sigarasız bölümler oluşturduğu için teşekkür ederek başlayan Uzman Dr. Uğur Boysan “Bu konuşmayı sigara bırakma terapisi olarak değil geleceğimizi zehirleyenlere, hem sosyal olarak hem ekonomik olarak bizleri sıkıntıya sokanlara karşı birliktelik projesi olarak düşündüm“ dedi.

Akciğer kanseri

Akciğer kanserinin yüzde 90’ının sigara ile ilintili olduğunu söyleyen Boysan, “Sigara tiryakiliği en öldürücü toplumsal zehirlenme olayıdır. Ülkemizde sigara içme oranı erkeklerde yüzde 35 kadınlarda yüzde 15 istatiksel verilere sahiptir. Anlamı şu; kadınlar erkeklerden az sigara içmektedir. Ama artık kadınların da sigara içme oranları artmaktadır“ diye konuştu.

İsterseniz içmezsiniz

Sigara bağımlılığını nikotin bağımlılığı ve psikolojik bağımlılık olarak ikiye ayıran Boysan “İstiyorsanız sigara içersiniz, istemiyorsanız içmezsiniz. Kimse size sigara içiremez, kimse size sigara bıraktıramaz. Sigarayı bir şeylere yapıştırmayın. Yemekten sonra sigara içeyim, kahveyle sigara içeyim demeyin. Önce sigarayı bir şeylerden ayırıp yalnız bırakın. Çevrenizde sigara içenlerle birlikte olmayın. Belli bir süre sonra yanınızda sigara içilmesi sizi rahatsız etmeyecekse yine o ortamlarda bulunabilirsiniz“  dedi.

Ciddi bir irade

Sigara bırakma ile ilgili ipuçları veren Boysan “Sigara bırakmak araya sıkıştırılacak bir şey değildir. Ciddi bir irade gerektirir. İkinci bir iş olarak sigara bırakmaya çalışmayın yaşamınızın merkezine koyun. Etrafınızda size sigarayı hatırlatacak şeyler olmamasına dikkat edin. Sigaranın yerine bir şeyler koymayın. Sigara tümden silinmeli. Sigarayı bıraktıktan sonra iştahınız bir miktar artar ve metabolizma yavaşlar. Uzun süre hareketsiz kalmayın egzersizler yapın” şeklinde konuştu.

 

2 Aralık 2017 , Cumartesi Bu haber toplam 422 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın