Günün Tarihi:16 Kasım 2018

 

 

Farklılıklara şiirle cevap


Büyükşehir Akademi ‘Edebiyat Söyleşileri’ dersinde öğrencilerle bir araya gelen İdris Ekinci, “İsmet Özel, sınıfsal eşitsizliklere karşı tepkisini şiirleriyle anlatmıştır. Özel, yaşadığı ve hissettiği her durumu sahici kılmaya çalışan birisidir” dedi.

Söyleşi

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen Büyükşehir Akademi’de dersler devam ediyor. Zeynep Arkan’ın moderatörlüğünde düzenlenen ve İdris Ekinci’nin ‘İsmet Özel şiiri’ üzerine konuştuğu ‘Edebiyat Söyleşileri’ dersi Ofis Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Sığınağımız

Büyükşehir Akademi’nin nazik davetinden dolayı memnuniyetini dile getiren İdris Ekinci, “İsmet Özel’in şiirleriyle üniversite yıllarında tanıştım. Oldukça ilginç bir tanışmaydı bu. O yıllarda dergiler ve edebiyat yayıncılığı çok etkiliydi. Birileri bir dergide yazdığı zaman çok konuşulur fazlasıyla ses getirirdi.  Dergiler bizim sığınağımızdı. Etkileyici gücü fazlaydı. Bizim benimsediğimiz büyük şairlerin bu dergilerde yazması bizler için büyük bir değerdi” şeklinde konuştu.

Tanışma

İsmet Özel şiiriyle tanışma hikayesini anlatan Ekinci, “İsmet Özel ile tanışmam bir şiirinin iki dizesini okuduktan sonra gelişti. Özel’in yazı dünyasını merak ettim. Gidip kitapçıdan ‘Erbain’ isimli kitabını satın aldım. Özel’in şiirlerini okumaya başlamıştım fakat Özel’in dünyasına düz yazılarını okumaya başladıktan sonra girdiğimi söyleyebilirim. Bende bir fark ediş yarattı. Kişiliğimi kişiliğiyle yakın hissettim.  O dakikadan sonra İsmet Özel’in tüm eserlerini nokta nokta takip etmeye çalıştım” ifadelerini kullandı.

Duyarlılık

Ekinci, “Özel, çocukluğundan beri çevresine çok duyarlı bir insan. Sınıfsal eşitsizliklere karşı tepkisini şiirleriyle anlatmış bir şahsiyet. Özel, şiirlerini öyle ustaca kaleme alır ki onunla aynı fikirde olmayan insanlara bile şiiri vasat gelmez. On sekiz yaşında ilk şiiri Yorgun’u kaleme alan Özel, şiirin ilk dizesinde ‘Ölüler beni serinliğe yakıştıramaz’ der. Benim fikrime göre İsmet Özel, ailesinden ve bulunduğu ortamdan fazlasıyla etkilenen biridir” dedi.

Öneri

Özel’in şiirlerinin dilinin sert olduğunu belirten Ekinci,  “İsmet Özel der ki; ‘Şiir üzerine genelleme yapılmış her açıklama noksandır.’ Özel, üzerine konuşulacaksa her genel sözün gözden geçirilmesi gerekmektedir. İsmet Özel’in şiirlerinde çok sert ifadeler vardır ve kendisini sık sık tanımlar. Kendi hakkında yorumlar yapar ve bu yorumların önemli bir kısmı menfidir. Bu menfilik kendisini konumlandırma sancısından ileri gelir. Özel, yaşadığı ve hissettiği her durumu sahici kılmaya çalışan birisidir. Eve gittiğiniz vakit mutlaka bu anlatılanlar doğrultusunda İsmet Özel’in şiirlerini tekrar incelemenizi önenirim” dedi.

7 Aralık 2017 , Perşembe Bu haber toplam 355 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın