Günün Tarihi:15 Aralık 2019

Akyazı’da festival konuşuldu!


Akyazı HEM ve Kız Meslek Lisesi eski Müdürü Saliha Şimşir’in önderliğinde oluşan bir heyeti kabul eden Kaymakam Ömer Kalaylı, heyetin “Akyazı’da festival düzenlemek istiyoruz” talebini dikkate alan Kaymakam Kalaylı, toplantı düzenleyerek talebi değerlendi

Destek

Toplantının açılış konuşmasını İlçe Kaymakam Ömer Kalaylı yaptı. Kalaylı, daha önce görev yaptığı ilçelerde bu tür faaliyetleri başlattıklarını ve verimde aldıklarını söyleyerek “Akyazı’nın da bir festivali neden olmasın.  Bu tür etkinliklerin bir buluşma, bir araya gelme adına önemli bir adım. İlçenin tanıtımı bakımından önemsediği bu projenin hayata geçmesi için sadece Kaymakamlığı ve Belediyenin vereceği katkı yetmeyebilir. Bu projeye tüm Akyazılının katkı vermesi ve taşın altına elini koyması lazımdır” dedi. Akyazı’nın festival ismi konusunda birçok alternatiflerinin olduğunu belirten Belediye Başkanı Hasan Akcan, “Adını ne koyarsak koyalım yeter ki, bu konuda birliğimizi ve beraberliğimizi sağlayalım. Yapılacak olan her etkinliğe belediye olarak her türlü desteği vermeye hazırız” diye konuştu.

Tanıtım

Ziraat Odası Başkanı Şener Bayraktar’da, festivallerin önemlerinin büyük olduğuna işaret ederek, “Tek bir aktivite ile yola çıkarsak güçlük çekeriz. Burada önemli olan Akyazı’mızın adının yurt içinde ve dışında tanıtımını sağlamaktır. O zaman ilçemizdeki bütün dinamizmleri değerlendirmeli ve festivalin içine dahil etmeliyiz.  Yöresel yemeklerimiz, kültürel etkinlerimiz, el sanatlarımız, halk oyunlarımız gibi. Ayrıca yurt içinde ve dışında isim yapmış Akyazılıları da bu etkinliklere katmalıyız” şeklinde konuştu.

Yarışma

Kürsüye festivalle ilgili talepte bulunan HEM ve Kız Meslek Lisesi eski Müdürü Saliha Şimşir Akyazı’nın festival konusunda önemli alternatifleri olduğunu belirterek, “Mesela yapacağımız festivalin adını kabak festivali koyabiliriz. Yazlık kabak (sakız, Girit su ve asma kabak) kışlık kabak (bal ve kestane kabağı) süs kabağı (mis ve parmak kabağı) gibi kabak çeşitleri İlçemizde yetiştirilmektedir dedi ve eğer düzenlenecek olan festivalin ismi kabak olursa kabakla ilgili tatlı ve yiyecek çeşitleriyle ilgili yarışma,  en büyük kabak yetiştirme yarışması, kabak ürünü simgeli hediyelik eşya yarışması, okullar arası kabak konulu şiir ve resim yarışmasının yapılabilir” dedi.

Coğrafi işaret

İlçe Tarım Müdürü Veysel Meydan’da coğrafi işaret bakımından kabağa sahiplenenlerin ve müracaat edenlerin olduğuna dikkat çekti ve bazı il ve ilçelerin yaptığı gibi tanıtım günleri düzenleyerek Akyazı’nın yurt içinde ve dışında tanıtılabileceğini bunun da festivali daha tanınabilir noktaya taşıyabileceğine inandığını söyledi. İlçe Sağlık Müdürü Dr. Gülşah Yılmaz’da yapılması düşünülen festivalin Akyazı’ya önemli ölçüde katkı sağlayacağına inandığını söyledi ve “Bu festivale Akyazı’nın tüm dinamizmleri dahil edilmeli ve geniş kapsamlı bir festival olması düşünülmelidir” dedi. 

21 Aralık 2017 , Perşembe Bu haber toplam 539 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU