Günün Tarihi:19 Aralık 2018

 

 

‘Türk mucizesi oluşturalım’


Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Hep başkalarının başarı hikayelerini tekrarlıyoruz. Şimdi biz de teknoparklarda, Türk mucizesi oluşturalım” dedi.

Açılış yapıldı

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü Sakarya Üniversitesi (SAÜ) bünyesinde yer alan Sakarya Teknokent'in yeni kuluçka merkezi binası açılış törenine katıldı. Törene Bakan Özlü’nün yanı sıraVali İrfan Balkanlıoğlu, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, Rektör Muzaffer Elmas, SATSO Başkanı Mahmut Kösemusul, TÜVASAŞ Genel Müdürü İlhan Kocaarslan, Teknokent Genel Müdürü Tahsin Engin, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

 

Yenilik kültürü

Saygı duruşu bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından programın açılış konuşmasını Teknokent Genel Müdürü Tahsin Engin gerçekleştirerek, “Sakarya Teknokent ülkemiz Ar-Ge ve eko yenilik sistemlerinden en güçlü paydaşlarından birisi haline gelmiştir. Teknokent ayrıca ilimiz ve bölgemizdeki yenilik kültürünü geliştirme görevini de üstlenmiştir. Ülkemiz savunma sanayinin ihtiyacı olan yerli ve milli motor teknolojileri geliştirme hususunda kollarımızı sıvamış bulunuyoruz. İki önemli TÜBİTAK projemizi hayata geçirdik” dedi.

 

Eşik aşaması

SAÜ Rektörü Muzaffer Elmas ise, “Üniversitemiz eğitim öğretime ağırlık veren bir kurum oldu son yıllarda. Bu eğitim ve öğretimi de dönüştürmek gerekiyor. Gelişen teknolojik gelişmelere yatkın mezunlar yetiştirmek temel hedeflerimizden bir tanesi. Üniversitemize araştırma konusunda büyük yatırımlar yapıldı. Bu bölgenin ve ülkemizin ihtiyacı olan bilginin üretime dönüşmesi noktasında bir eşik aşamasına geldik. Her şeyimiz var, bundan sonra somut sonuçlar almalıyız. Üniversite olarak hızlı yükselen bir trendimiz var. Bunu ürüne dönüştürme zamanı geldi” şeklinde konuştu.

 

Ar-ge ve inovasyon

Ülkemizin geçmişten bu yana en büyük yakınmalarından bir tanesinin sanayi ürünü üretememek olduğunu dile getiren Vali İrfan Balkanlıoğlu ise, “Ama son dönemde ihracattaki sanayi ürünlerinin payı gittikçe artıyor. Ve ihraç ettiğimiz ürünlerin kıymeti de artıyor. Ar-ge ve İnovasyon çok sık dile getirilen terimler. Ar-Ge parayı bilime çevirir, inovasyon ise bilimi paraya çevirir. Sakarya Teknokent’te hem Ar-Ge hem de inovasyon var anladığım kadarı ile. Bilimi sanayi ile birleştirmemiz gerekiyor” dedi.

 

Teknokent’in başarısı

Vali Balkanlıoğlu’nun ardından ise kürsüye Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü çıktı. Özlü, geçen ay Ankara'da düzenlenen "5. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi"nde 55 faal teknokenti ağırladıklarını söyledi. Değişik kriterler doğrultusunda teknokentleri değerlendirdiklerini belirten Özlü, performans endeksleri sıralamasında 3 yıl içinde 24 basamak yükselerek 11. sırada yer alan Sakarya Teknokent'in başarısından büyük memnuniyet duyduklarını söyledi.

 

Mutluluk verici

Özlü, 7 yıldır faaliyet gösteren Sakarya Teknokent'te, 83 firma ve bu firmalarda 350 personelin bulunduğunu aktararak, "Kuluçka merkezimizde ise daha şimdiden doluluk oranının yüzde 80'e ulaşmış olduğunu görüyoruz. Henüz işin başında olan kuluçka merkezine böylesine yoğun bir talebin olması, hepimiz adına mutluluk vericidir" şeklinde konuştu.

 

Fikir sermayesi

Kuluçka merkezlerinin girişimci ile yatırımcı arasında köprü vazifesi üstlendiğini vurgulayan Özlü, “ "Yani, fikrin elinden tutan ilk kurum burasıdır. Fikirler buralarda somutlaşmakta, anlam kazanmakta, girişimler hızlanmaktadır. Haklı bir fikrin, meyve vermemesi söz konusu olamaz. Fikir sahibi olan, fikirlerine güvenen herkese bu merkezlerde yer vardır. Kalkınmak, gelişmek, büyümek ve zenginleşmek, statik kalarak mümkün olamaz. Dinamik olmamız, fikir üretmemiz gerekiyor. Çağımızda, özellikle Sanayi 4.0 sürecinde en büyük ve en değerli sermaye, fikir sermayesidir. Şükürler olsun ki, fikir zengini bir ülkeyiz “ dedi.

 

İşe yaramayacak

Teknoloji çağında her şeyin çok çabuk değiştiğini, bugünün parlak fikirlerinin, geliştirilmediği takdirde dünde kaldığına dikkati çeken Özlü, "Girişilen işin büyümesi, güçlenmesi ve rekabet koşullarında öne geçebilmesi için inovasyon, girişimciliğin ayrılmaz bir parçası haline gelmiş durumda. İşinizi, üretiminizi, Ar-Ge ve inovasyonla geliştirmezseniz, girişiminiz maalesef işe yaramayacaktır. O yüzden girişimcilerimize verdiğimiz destekler kadar, onların Ar-Ge ve inovasyon becerilerini de teşvik ediyoruz. Kendine güvenen, hayallerine sınır koymayan girişimcilerimiz sayesinde gelişeceğiz,

büyüyeceğiz, kalkınacağız" ifadelerini kullandı.

 

‘Akıllarına tavuk gelir’

Bakan Özlü, salı günü Bakanlığının TBMM'deki bütçe görüşmelerinde bazı muhalefet milletvekillerinin, "Ar-Ge yapıyorsunuz, Ar-Ge harcamaları yapıyorsunuz da ne işe yarıyor, bunlar memlekete ne katıyor?" şeklinde tuhaf değerlendirmeler yaptığını, sorular sorduğunu belirterek," Şimdi böyle sorulara, bu tür değerlendirmelere nasıl cevap verilir, doğrusu anlamak zor. Şimdi ben, Ar-Ge ve inovasyona, tasarıma böyle bir gözle, böyle bir vizyonla bakan kişilere, 'kuluçka merkezi' desem, herhalde bu arkadaşlarımızın aklına tavuklar gelecek, tavukların kuluçkaya yatması gelecek” dedi.

 

‘Fikir üretiyoruz’

Özlü, “Özellikle bizim Ar-Ge ve tasarım harcamalarımızı anlamak istemeyenler açısından bir kez daha tekrar etmek istiyorum; teknokentlerdeki kuluçka merkezlerinde yumurta değil, fikir üretiyoruz. Kuluçka merkezlerinde bilgi, bilim, teknoloji ve katma değer üretiyoruz. Kuluçka merkezlerini, fikirlerin geliştiği ve ticarileştiği çok önemli bir katman olarak görüyoruz. Türkiye'nin fikir, girişim, Ar-Ge, inovasyon ve tasarımla daha da büyüyeceğini biliyoruz" ifadelerini kullandı.

 

Başarı hikayesi

Bugünlerde yurt dışına giden iş adamları ve sanayicilerin "Çin'e gittik, Çin'de çok değişik şeyler gördük, bir Çin mucizesi var." dediklerine dikkati çeken Özlü, "Japon, Kore, Çin mucizesi... Bakın hep başkalarının başarı hikayelerini tekrarlıyoruz. Bunları dinliyoruz ve söylüyoruz. Şimdi teknoparklarda, Ar-Ge merkezlerimizde, üniversitelerimizde, sanayimizde artık bir Türk mucizesi oluşturalım, bizim de bir başarı hikayemiz olsun, Türkiye'nin de bir mucizesi olsun" diye konuştu.

 

Kurdele kesildi

Bakan Özlü, o nedenle Ar-Ge ve tasarım merkezleri ile teknoparkları çok önemsediğini dile getirerek, "Türkiye'de bir Türk mucizesi olacaksa emin olun bunun tek adresi, teknoparklardır, Ar-Ge merkezleridir, üniversitelerimizdir, sanayidir. Bu hedefe hep birlikte kenetlenmeliyiz ve hep birlikte Türkiye'nin bilim merkezi, teknoloji üssü ve ileri sanayi ülkesi olması için çalışmalıyız." dedi. Bakan Özlü’nün konuşmasının ardından SAÜ Rektörü Muzaffer Elmas ve Teknokent Genel Müdürü Tahsin Engin tarafından kendisine hediye takdim edildi. Hediyenin takdim edilmesinin ardından da kuluçka merkezinin kurdelesi kesilerek açılışı yapıldı. Protokol üyeleriyle yeni kuluçka merkezi binasının açılışını gerçekleştiren Özlü, daha sonra firmaların standını gezdi.

22 Aralık 2017 , Cuma Bu haber toplam 1574 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın