Günün Tarihi:18 Aralık 2018

 

 

Vali’den Karasu’ya çıkarma


Karasu ilçesini ziyaret ederek muhtarlarla istişare toplantısı gerçekleştiren Vali İrfan Balkanlıoğlu, şehit aileleri ve gazilerle de akşam yemeğinde bir araya geldi.

Kutsal emanet

Karasu’ya gelişinde ilk olarak Şehit Uzman Çavuş Hasan Keleş’in ailesini ziyaret eden Vali Balkanlıoğlu, Baba Yaşar Keleş ve ailesi ile birlikte tüm Şehitlerimiz için dua ederken, şehit ailelerinin vatan için şehadet şerbeti içen Mehmetçiklerimizin bize en kutsal emanetleri olduğunu ifade etti.

Talep ve görüşler

Ziyaret sonrası Karasu’ya bağlı mahallelerin muhtarlarıyla Şehit Üsteğmen İbrahim Abanoz Anadolu Lisesi Konferans Salonunda bir araya gelen Vali Balkanlıoğlu, ilçedeki sorunları yerinde görmek, muhtarların talep ve görüşlerini dinlemek üzere burada bulunduklarını belirtti.

Karasu olmayacak

Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Cengiz Yiğit, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, İlçe Kaymakamı Aziz Mercan, İlçe Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu, il ve ilçe daire amirlerinin de katıldığı toplantıda Ertuğrul Gazi ve Osman Gazi’nin ‘Milleti yaşat ki, devlet yaşasın’ sözünün önemine vurgu yapan Vali Balkanlıoğlu, "Millet olmazsa devlet olmayacak, yani burada insanlar olmasa Karasu diye bir ilçe olmayacak, bu ilçe olmasa bizler olmayacağız, bizler olmasak Devlet olmayacak, hepimiz bir bütünüz” dedi.

Muhtar temsilcidir

Vali Balkanlıoğlu, “Bir aksilik olmadığı sürece muhtarlarımızla, halkımızla bir araya gelerek onların sorun, istek ve görüşlerini dinliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız bu gibi toplantıların yapılmasını özellikle istiyor. Zaten geçmişten bu yana şükürler olsun her daim halkımızla iç içeyiz. Türkiye’de on binlerce muhtarımız var. Ülkemizin en doğusundan en batısına kadar muhtarlar, Cumhurbaşkanımızın misafiri oluyor. Çünkü muhtar, kendisine oy veren belirli bir kitleyi, mahalleyi, köyü temsil ediyor. Bu milletin ne derdi, şikâyeti, isteği, dileği varsa, en iyi muhtarlar bilir. İnşallah bundan sonraki aşama da muhtarlıklara bütçe imkânı sağlanması olacak” dedi.

Sorun olmaz

Vali Balkanlıoğlu, “Vali hem devletin, hem de hükümetin temsilcisidir. Muhtarlarımız da hem devletin hem de Milletin temsilcisi konumunda bulunmaktadır. Dile getireceğiniz ne olursa olsun, Valinin görev alanına girer mi diye düşünmeyin. Biz bunları not alıyor, ilgili makam ve mercilere iletiyoruz. Çözebildiklerimiz kısmında sorun olmaz zaten, ancak yetki alanımızda olmayanları da ilgili mercilere iletiyoruz, onlar da çözemez ise Cumhurbaşkanlığı makamına yazıyoruz" dedi.

Çözümü için

Muhtarların sıkıntı ve taleplerini dinledikten sonra ilgili birim yöneticilerine de söz vereceklerini, sorunların çözümü için ne gerekiyorsa yapılacağını belirten Vali Balkanlıoğlu, muhtarlarımıza görevlerinde üstün başarılar diledi.

Sorun SEDAŞ

Daha sonra tek tek söz alan muhtarlar mahallelerin ortak sorunu elektrik kesintisi olduğunu belirtti. Karasu Ortaköy Mahalle Muhtarı İsmet Turan, “Muhtarlarımızın genel sorunu Sedaşla ilgili. Mahallemdeki Sedaşı’n hizmetleri bir yamalı boğcaya dönmüştür. Mahallemizdeki direkler arasındaki tellerin ekli ve tehlikeli olduğu için sık sık kopmalar oluyor. Bunları Sedaş’a bildirdiğim halde maalesef bir yatırım programı olmadı.  Mahallemdeki elektrik yetersiz geliyor. 2013 yılında trafo değişecekti programa aldılar fakat o gün bu gün dana bir işlem yapılmadı” dedi.

30 yıldır problem

Karasu Küçük Karasu Mahalle Muhtarı İbrahim İskender ise, mahallesinde 30 yıldır devam eden okul sorununu ileterek, “1986 yılında vatandaşın tapulu yerine yapılmış olan okul sorunu hala devam ediyor. Bu okul sorununu gerekli yerlere iletmemize rahmen bir sonuç alamadık. 18 dönümlük yer üzerine yapılmış olan okul vatandaşın tapulu yeri olduğu için yerimi boşaltın diyor. Yerini istiyor. Yerini bağışlamıyor.  Mahallemizde hazine arazileri var bu hazine arazilerine yeni bir okul yapılarak vatandaşın yerini kendisine iade etmemiz gerekiyor” dedi.

Romanlar için yardım

Yalı Mahallesi Muhtarı Dursun Ali Akbaş Mahallesindeki roman vatandaş için, “Çadırlarda kalan roman vatandaşlar için uzun süreden beri bir yer yapmak için çaba gösterdik ama yapamadık. Önümüz kış çadırlarda kalıyorlar ve çok perişan durumları var. Bu vatandaşlara TOKİ konut yapacaktı ama hala yapılmadı. Vatandaşlarımıza sahip çıkmalıyız.  76 konut yapılacaktı ama hala yapılmadı” dedi. Vali Balkanlıoğlu, “Romen vatandaşlar için konteyner verelim” önerisine Muhtar Dursun Ali Akbaş, “Sayın valim sizlerden Allah razı olsun  bu kış kıyamette bu Romen vatandaşlarımızı sevindireceğiz” dedi.

Kaymakamlıkta toplantı

Vali Balkanlıoğlu Muhtarların sorunları dinleyip, mevcut sorunların çözümü noktasında ilgili kurumlarla birlikte çalışma yapacaklarını kaydetti. Toplantı sonrası Kaymakamlığa geçerek Kaymakam Aziz Mercan’ı ziyaret eden Vali Balkanlıoğlu, ilçenin genel durumu ile devam eden projeler ve çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Terörle mücadele

Vali Balkanlıoğlu son olarak, Karasu Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı ve ASPİM tarafından düzenlenen akşam yemeğinde şehit aileleri ve gazilerle buluştu. Şehit aileleri ve gazilerimizle bir arada olmaktan son derece mutlu olduğunu ifade eden Vali Balkanlıoğlu, "Memleketimiz bütün dünyanın göz diktiği bir konumda. Biz terörle mücadelede sözde 3-5 çapulcuyla çarpışıyoruz, arkasında dünyanın en gelişmiş ülkeleri çıkıyor. Avrupa’da dost ve müttefik bildiğimiz ülkelerin büyük bir bölümü bizimle savaş halinde. Biz sadece teröristle mücadele etmiyoruz, neredeyse yedi düvelle çarpışıyoruz” dedi.  

İslam alemi

Balkanlıoğlu, “Görüyorsunuz son dönemde dost ve müttefik bildiğimiz büyük bir ülke, bizim parasını gönderip de alamadığımız silahları teröristlere bedava tırlarla gönderiyor. Ancak Allah’a çok şükür, milletimizin azim ve kararlılığı, insanımızın, ‘Gerekirse Vatan için canımı veririm’ duygu ve düşüncesi, şehit olma arzusu onların bütün planlarını boşa çıkarıyor. İşte Suriye’de büyük ve hain bir plan vardı gördük, İslam âlemi ile aramıza teröristlerden oluşan bir bariyer oluşturmaya çalıştılar. Allah razı olsun, Sayın Cumhurbaşkanımızın kararlılığı ve hükümetimizin sayesinde kılıç gibi girdik ve orayı kestik, aldık ellerinden, almaya da devam edeceğiz. Oralarda terörist bir devlete asla müsamaha etmeyeceğiz ve kanımızın son damlasına kadar gerekirse bu uğurda mücadele edeceğiz” dedi.

Peygamberimize komşu

Vali Balkanlıoğlu, “Memleketimizde Şehidi ya da Gazisi olmayan aile yok gibidir. Benim öz dedem Çanakkale’de şehit oldu. Babam daha doğmadan 4 kız kardeşle birlikte yetim kalmışlar. 250 bin vatan evladı Çanakkale’de şehit olmuş. İçlerinde 14-15 yaşında gençler, çocuklar var. İstanbul Erkek Lisesi, Haydarpaşa Lisesi gibi okullar o sene mezun verememiş. Çanakkale Savaşıyla ilgili bazı resimler var mesela; çocukların sırtında tüfeklerin dipçiği neredeyse yere değecek, işte o şekilde cepheye inmişler. Rabbim Şehit ailelerine sabırlar versin, biz ne kadar yanarsak yanalım onlar gencecik çocuklarını toprağa veriyor, Peygamberimize komşu gittiğini bildikleri için de gururlular aslında. İşte bu bilinç, bizim en özel değerimizdir” dedi.  

Allah zeval vermesin

Balkanlıoğlu, “Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Bakanlarımız, hükümetimiz, ‘Şehit yakınları ve Gazilerimiz’ konusunda çok hassaslar. Her yerde, herkese sizlere verdikleri önemle ilgili talimatlar da gönderiyorlar. Allah’a çok şükür Devletimiz elindeki imkânlar dâhilinde Şehit aileleri ve Gazilerimize her türlü imkânı da sağlamaya çalışıyor. Allah Devletimize, Milletimize zeval vermesin, düşmanlarımıza da fırsat vermesin" dedi.

24 Aralık 2017 , Pazar Bu haber toplam 387 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın