Günün Tarihi:20 Mart 2019

‘Bu asgari ücretle geçinilmez’


Yeni yıla Sakarya’da işçilerle birlikte giren Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay yaptığı açıklamada, “KİT’ler ile ilgili yaşadığımız sıkıntıyı ülke gündeminden bir an önce çıkarmaları gerekiyor” dedi.

İkramlarda bulundu

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Demiryol İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Cemal Yaman yeni yıla işçilerle birlikte girdi. Başkan Ergün Atalay ilk olarak Arifiye Tren Garı demiryolu işçileriyle bir araya gelerek onlara ikramlarda bulundu. Burada işçilerin yeni yılını kutlayan Atalay daha sonra Beşköprü Mahallesindeki 32 Evler Kavşağında bulunan uygulama noktasındaki polis ekiplerini ziyaret etti.

Özel güvenlikçiler

Tek tek polislerle ilgilenen Başkan Ergün Atalay polis ekiplerinin yeni yılını kutladıktan sonra Sakarya Üniversitesinde görev yapan özel güvenlikçileri ile bir araya geldi. Ziyaret esnasında Sakarya Üniversitesi Rektörü Muzaffer Elmas, Türk-İş Yönetim Kurulu Üyesi Sedat Çokol, İl Temsilcisi Cemal Yaman, ve şube başkanları da, Atalay’a eşlik etti.

Önce madendeydik

Ziyaretler esnasında işçilerin sorunlarını dinleyen ve yeni yılını kutlayan Atalay, “Her sene yılbaşında etkinlik yapıyoruz. Geçen sene Ulaştırma Bakanımız ile Bolu Dağı tünelindeydik, ondan önce madendeydik. Bu akşamda Sakarya’da demiryollarına gittik. Oradan emniyet mensuplarımızı gördük, şuanda da Sakarya Üniversitesi’ndeki güvenlikler ile beraberiz. Özellikle başta ülkemizin dünyada ki tüm insanlığın yılbaşlarını kutluyorum” dedi.  

İslam aleminde

Atalaş, “Özellikle İslam aleminde sıkıntı, problemlerin bitmesini temenni ediyorum. Bu ülke dünyada ki Müslümanlığın medet umduğu, umut ettiği bir umut ülkesi burası. Bu ülkede yaşayan herkes; iktidarı, muhalefeti, kitle örgütleri bu ülkeye sahip çıkması gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti varsa sendikası, partisi, derneği, gazetesi var ama bu ülke yoksa hiçbir şey yok. Suriye’de, Irak’ta, Mısır’da yaşananlar ortada” dedi.

Kadroya geçerken

Kamu İktisadi Teşebbüsü (KİT) sorununun çözülmesini isteyen Başkan Ergün Atalay, “Bizim çalışanlar olarak sıkıntılarımız var mı, var? Özellikle 1 milyona yakın arkadaşımız kadroya geçti. Bu konuda emeği olanlara teşekkür ediyorum. Biz bu mesele için son 10 yıldır iki kelimizden bir tanesi taşeronların kadroya geçmesi ve problemlerin hallolmasıydı. Bir milyon 20 bine yakın arkadaşımız kadroya geçerken, geçmeyen 50 bin Kamu İktisadi Teşebbüsü (KİT) var” dedi.

Kimse görmez

Atalay, “100 kilometre yol yaparsın, 100 metresini bırakırsın yapılan yolu kimse görmez ama bozuk yolu herkes görür. KİT’ler ile ilgili yaşadığımız sıkıntıyı Başbakanımız ve Çalışma Bakanımıza rica ettim, bu konuyu ülke gündeminden bir an önce çıkarmaları gerekiyor. Çünkü bir milyonun olduğu yerde bu geçenler, 50 bin kişinin gölgesinde kalıyor buna bir çözüm bulmak gerekir” diye konuştu.

20 milyon geçiniyor

Yeni asgari ücretle ilgili değerlendirmelerde bulunan Atalay, şunları söyledi: "Ömrüm yeterse seneye de komisyona bin 600 lira asgari ücret alan birisini göndereceğim. Bin 600 lirayla nasıl geçindiğini anlatırsa daha iyi anlaşılır. Biz işçiler olarak diyoruz ki bu parayla geçinmek mümkün değil.  20 milyonun üzerinde insan bu parayla geçiniyor” dedi.  

Geçinmek mümkün değil

Atalay, “Biz Türk-İş olarak bununla ilgili yoğun bir çaba sarf ettik. Bizim açıkladığımız rakam bin 893 liraydı. İşin özü bu parayla geçinmek mümkün değil. İşveren bir denesin bu parayla bir yıl geçiniliyor mu? Bu para geçinebilecek bir ücret değil. İnsanların problemlerini meclis ve ülkeyi yönetenler çözecek, biz kitle örgütleri de buna destek vereceğiz” dedi.  

Meclisteki partiler

Atalay son olarak, “Sorun yaratmadan sorunları halletmemiz gerekiyor. 2018'de herkesin kucaklaştığı, meclisteki partilerin bir araya geldiği toplumun sorunlarıyla ilgili çaba sarf eden bir yıl olmasını temenni ediyorum. Özgürlükten, adaletten ve demokrasiden vazgeçmeden yolumuza devam etmek lazım" diye konuştu.

2 Ocak 2018 , Salı Bu haber toplam 441 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın