Günün Tarihi:22 Şubat 2019

41 okulda tarama yapıldı


Akyazı İlçe Sağlık Müdürlüğü ve bağlı ekipler tarafından Akyazı’nın genelinde 41 okulda eğitim görmekte olan bin 171 1.sınıf öğrencisine yönelik işitme tarama testi yapıldı.

Travma

İşitmenin normal gelişimini engelleyecek risk etmenleri saptamak, işitmesi normal olmayan olguları erken dönemde tanımak olduğunu ifade eden İlçe Sağlık Müdürü Dr. Gülşah Yılmaz, “İşitme kayıpları enfeksiyonlar, travmalar ve progresif işitme kaybı yapan genetik hastalıklara bağlı olarak doğum sonrası dönemde de ortaya çıkabilmektedir. Tarama programı ile çocuklarda bu hastalıkların erken tanısı konabilecek ve gerekli tedavi ve rehabilitasyon yapılabilecektir. Yeni doğan bebeklere “Ulusal Yeni Doğan İşitme Tarama Programı” kapsamında doğdukları hastanelerde bulunan tarama ünitelerinde işitme testi yapılmaktadır. İşitme kaybı şüphesi olan bebekler referans merkezlere ileri tanı ve tedavi amacıyla sevk edilmektedir” dedi.

Teşekkür

Yılmaz, “İlköğretim 1.sınıfa devam eden çocuklara ise Toplum Sağlı Merkezi’nde görev yapan Ebe,  Hemşire, Sağlık Memuru ya da İl’de görev yapan odyometristler tarafından okullarda tarama odyometri cihazı ile test yapılmakta olup, yapılan testte şüpheli sonuç çıkanlara 48 saat- 1 hafta içinde okulda ya da TSM’nin uygun bir odasında aynı sağlık personeli tarafından test tekrarı yapılır. Testte işitme kaybı şüphesi tespit edilen çocuklar o İl’de çalışan KBB Uzmanına sevk edilir. KBB Uzmanı tarafından sorun saptanan ya da klinik tanısı konulamayan çocuklar ileri tanı ve tedavi amacıyla referans merkezlere sevk edilirler. Başarılı bir çalışma dönemi geçirdiğimizi söylemeliyim. Bu çalışmada görev alan bütün mesai arkadaşlarıma ve bize destek veren herkese teşekkür ederim” diye konuştu.

3 Ocak 2018 , Çarşamba Bu haber toplam 361 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın