Günün Tarihi:21 Ocak 2019

 

 

‘Kodla Sakarya’ Projesi tanıtılıyor


Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Öğretim Görevlisi Dr. Metin Çengel’in danışmanlığında Sakarya’daki bilişim öğretmenlerinden oluşan ekibin hazırladığı ‘Kodla Sakarya Projesi’nin tanıtımı bugün düzenlenen program ile yapılacak.

Gönüllü öğretmen

SAÜ Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Öğretim Görevlisi Metin Çengel’in danışmanlığında başlayan, ‘Kodla Sakarya Projesi’ günümüz ve gelecekteki teknolojilerin dilini çocuklarımıza, gençlerimize ve tüm Sakarya’ya  öğretmek için yola çıkan bir avuç gönüllü öğretmenle hayat buldu.

Cihazlar yapıldı

Bu hayat bulan projenin tüm Sakarya’ya öğretilmesi için yola çıkan 20 kişilik ekipten Dr. Metin Çengel, bilişim öğretmenleri Pınar Yıldız Kazancı, Esraf Çangır, Sadık Pehlivan ve Muharrem Ata gazetemiz YENİGÜN’e yaptıkları ziyarette, kodlamanın her geçen gün giderek bir ihtiyaç olacağını belirterek, 10 yaşındaki çocukların akıllarıyla yaptıkları robotların örneklerini de uygulamalı olarak gösterdiler.

10 yaşındaki çocuk

Dr. Çengel, amaçlarının il ve ülke için önemli olan kodlamayı ve buna bağlı milli cihazların yapımına katkı sağlamak olduğunu vurgulayarak, “Aklınız nereye gidiyorsa o kadar robot yapabilirsiniz. 10 yaşındaki çocuklarımıza kodlama eğitimi verilmeye başlandı. Biz havada, karada ve denizde kodlama ile çalışacak cihazlar üretmek istiyoruz. Bunun için ilimizde okul, ilçe ve il genelinde bilişim atölyeleri kurmak istiyoruz. Bunun içinde herkesten çocuklarımız için destek bekliyoruz” dedi.

Tanıtım programı

Kodla Sakarya Projesi’nin tanıtım programı bugün saat 15.00’te Serdivan Şehit Erol Olçok Anadolu Lisesi’nde İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre’nin katılımı ile gerçekleştirilecek.  Açılışta çocukların yaptığı teknoloji harikası robotlar ile cihazlarda katılımcılara sergilenecek.

Bilişim öğretmenlerinin

‘Kodlama’daki amacı ne?

Kodlama demek, etrafımızı saran teknolojinin dilini bilmek ona yön verebilmek demektir. Yazılım devlerine baktığımız zaman bu kişilerin henüz 6 yaşlarında kodlamayla tanıştıklarını kendi oyunlarını yazdıklarını görüyoruz. Kodlama ile erken yaşlarda tanışan insanlar teknoloji konusunda fark yaratabiliyorlar. Neden bizim çocuklarımızda geleceğe yön vermesin, neden bizim çocuklarımız yeni teknolojilerin tasarımcısı olmasın? Bizler inanıyoruz ki, çocuklarımızı kodlamayla tanıştırırsak onları dillerini bilmedikleri bir dünyada kaybolmaktan kurtarabiliriz. Ders müfredatlarına da giren kodlama eğitiminin en üst düzeyde gerçekleşmesi için ‘Kodla Sakarya Projesi’ne ihtiyaç vardır. Gerek eğitmen eğitimleri gerekse teknik alt yapının oluşturulması için bir araya gelmesi gereken tüm paydaşlar sanayiciler, iş adamları medya mensupları, belediyeler, yöneticiler, idareciler, sivil toplum örgütleri bu projenin çatısı altında toplanacaktır. Hedefimiz çocuklarımızla gençlerimizle geleceğin mimarları olmaktır.

Projemizin hedeflerini şöyle sıralayabiliriz.

1-kodlama konusunda farkındalık yaratmak

 2-Temel ve ileri düzey eğitmen eğitimleri düzenlemek

3- Merkez atölye kurmak(Bilgisayarlar, robotik malzemeler, 3 boyutlu tasarım üretim teknolojileri, sanal gerçeklik arttırılmış gerçeklik tasarım ve üretim teknolojileri, nesnelerin interneti,  yapay zeka kodlama ortamları, siber güvenlik teknolojileri)

4-İlçelerde atölye kurmak

5- Okullarda kodlama atölyeleri kurmak

6-Kodlama festivalleri düzenlemek

7- Kodlama yarışmaları düzenlemek

8- Ulusal ve uluslararası yarışmalara katılmak

9- Kodlama ile bilimsel çalışmalar yapmak

 Geleceği kodla yazalım. Gelecek kodla gülecek

5 Ocak 2018 , Cuma Bu haber toplam 563 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın