Günün Tarihi:18 Aralık 2018

 

 

‘Çocukları fıtratlarına göre yetiştirin’


Hendek Cumhuriyet İlkokulu’nun velilere yönelik hazırlamış olduğu ‘Veli Akademisi Eğitim Programı’ Yazar Hatice Kübra Tongar’ın semineriyle başladı. Seminer Hendek Ticaret Merkezinde gerçekleşti.

Seminer

Hendek Cumhuriyet İlkokulu koordinatörlüğünde yürütülen “Happy Kids For A Better Europe With Peer Coaching” isimli Erasmus+ projesi kapsamında velilere yönelik ilk eğitim çalışması çocukla etkili iletişim, eğitimde ailenin rolü ve fıtrata uygun çocuk yetiştirme konu başlıkları üzerine gerçekleştirildi. Seminer öncesinde Okul Psikolojik Danışmanı Ali İpek okulda yapılan çalışmalarla ilgili bildi verdi. Ali İpek okulda yürütülen yerel projelerin ‘Cumhuriyet İlkokulu Değerlerini Öğreniyor Projesi’ ve ‘Çocuğum İçin Okuyorum Projesi’ olduğunu söyledi.

Projeler

Cumhuriyet İlkokulu Değerlerini Öğreniyor projesi kapsamında unutulmaya yüz tutmuş toplumsal ve ahlaki değerlerin öğrencilere kazandırılmaya çalışıldığını söyleyen İpek, “Çocuğum İçin Okuyorum projesi kapsamında velilere yönelik 13 Ocak Cumartesi günü kitap okuma yarışması yapılacağını ve yarışmada Hatice Kübra Tongar’ın Bağırmayan Anneler ve Fıtrat Pedagojisi 2 isimli kitaplarından velilere sorular sorulacağını belirtti. Okulda ulusal/uluslararası projelerinde yürütüldüğünü ifade eden İpek, “Bu projelerin “Teachers Are the First Step to Prevent Violence and Child Abuse (TPV)” ve “Happy Kids For A Better Europe With Peer Coaching” isimli projeler olduğunu söyledi.

Yetiştirme

Yazar Hatice Kübra Tongar’ın fıtrata uygun çocuk eğitimi, çocukla iletişim konulu konferansı yaklaşık 1 saat 20 dakika sürdü. Konuşmasında özellikle annelere hitap eden Tongar, çocuğumuzu bilmemizin önündeki engellerin; beklentilerimiz, güven eksikliğimiz ve egomuz olduğunu söyledi. Tongar, “Fıtrat ruhsal DNA ve çocukların fıtrata uygun olarak yetiştirilmesi gerek. Fıtrat kapısını açan 5 anahtar teslimiyet, muhabbet, merhamet, itaat ve teslimiyet. Ağaç nasılsa gölgesinin de aynen ağaç gibi olur. Aileler çocuk yetiştirirken kendi tutum ve davranışlarına dikkat etmeliler” dedi. Okul Müdürü Dursun Kaplan tarafından Hatice Kübra Tongar’a teşekkür plaketi takdim edildi.

Akran koçluğu

Proje kapsamında velilere ve öğrencilere yönelik aktivitelerin devam edeceğini belirten Müdür Kaplan, “Projemiz 4 ortaklı bir proje olduğundan dolayı tüm faaliyetler Polonya, İtalya ve Portekiz’de ki okullarda eş zamanlı olarak yürütülmektedir. Okulumuzda Ocak ayı itibariyle ‘Akran Koçluğu’ uygulaması başlamış bulunmaktadır. Uygulamayla öğrencilerimiz birere bir eşleştirilerek birbirlerine yardımcı olmaları sağlanmıştır. Bu sayede öğrencilerim kişisel, akademik ve sosyal yönlerden ilkokul seviyesinden daha donanımlı yetişmiş olacaklardır. Erasmus+ projemiz kapsamında yapılan çalışmaların detaylarına ve Veli Akademisi eğitim çalışmalarımızın devamına http://hendekcumhuriyet.meb.k12.tr/ isimli web adresimizden ulaşılabilir” diye konuştu. 

8 Ocak 2018 , Pazartesi Bu haber toplam 436 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın