Türk Traktör büyüyor9 Ocak 2018, Salı

Meclis toplantısı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Ocak Ayı Olağan Meclis Toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu başkanlığında gerçekleştirildi. Mecliste 4 ilave gündem maddesi ile birlikte 59 madde görüşülerek karara bağlandı. Maddelerinin görüşülmesine başlanmadan önce gündem dışı konuşmalarda söz alan MHP’li Meclis Üyesi İlhan Filiz Ferizli’deki ulaşım sorununu dile getirdi. Saat başı kalkan araçların sorun teşkil ettiğini belirten Filiz konu ile ilgili çözüm bulunmasını talep etti.

 

Ulaşım sorunu

Filiz, “Gölkent araçları da kuzey terminale kadar girebiliyor şehir merkezine giremiyor bu da vatandaşlarımız için zor oluyor. En azından eski Perşembe pazarının arkasına kadar girmesini talep ediyoruz” dedi. Filiz’in taleplerini iletmesinin ardından konuşan Başkan Toçoğlu, Söğütlü kooperatifi ile anlaşma sağlanması durumunda saat başı kalkan araçların sıklaştırılabileceğini söyledi. Toçooğlu anlaşmanın sağlanmaması durumunda kavga çıkacağını belirterek, ‘Orada yeni bir kavga daha olmasını istemiyorum’ dedi.

 

Kudüs Caddesi

Gündem dışı konuşmaların ardından gündem maddelerinin görüşülmesine başlandı. Gündemin imar ve bayındırlık komisyonundan meclise gönderilen ilk 25 maddesi ile hukuk komisyonundan gönderilen 26. Maddesi oy birliği ile kabul edildi. Kabul edilen maddeler arasındaki 7. Madde de Adapazarı Ali Necdet Güven Caddesinin adının yeniden Kudüs Caddesi olması onaylanmış oldu. MHP’li meclis üyelerinin teklifi sonrasında gerçekleştirilen isim değişikliği hakkında kendilerine teşekkür eden Toçoğlu, “Ali Necdet Güven Caddesi’nin ismini de Kudüs Caddesi olarak değiştirdik. Hassasiyetlerinizden dolayı hepinize şükranlarımı sunuyorum” dedi.

 

Kamu yararı kararı

Gündemin 26 ile 44 arasındaki maddeleri imar ve bayındırlık komisyonuna devredilirken, 45. Maddede yer alan Erenler Belediyesi Bekirpaşa Köyiçi Mahallesi’ndeki 126 dönümlük alan hakkında ilgili kurumdan ‘Kamu Yararı Kararı’ alınmasına ilişkin yazı kabul edildi. MHP’li Erkal Etçioğlu’nun alanın neresi olduğunu sorması üzerine konuşan Başkan Toçoğlu, “ Burası Türk Traktör’ün bulunduğu alan. İmara açılacağı için toprak kurulu kamu yararı var mı yok mu diye şart koşabiliyor. Sanayi Bakanlığına yazacağız onlar kamu yararı vardır derse sonra Tarım Bakanlığına yazacağız” dedi.

 

Engelli bireyler

Gündemin 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52 ve 53. maddeleri oy birliğiyle kabul edildi. 49. Madde hakkında bilgi veren Zeki Toçoğlu, “Başkan Toçoğlu, “Eski Yenicamii Bulvarı üzerinde Engelsiz Yaşam Merkezi’ni inşa ettik. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın buranın işletme hususunda bir talebi oldu. İnşallah yeni merkezimiz engelli kardeşlerimizin ve ailelerinin yaşamlarına kolaylık getirecek” ifadelerini kullandı.

 

Denetim komisyonu

Meclis toplantısında MHP’den istifa eden iki meclis üyesinin yerine Tarım Komisyonuna Hacı Rüstem Pirimoğlu, Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonuna İlhan Filiz getirildi. 55. madde kapsamında denetim komisyonu teşekkülüne Turan İmamoğlu, Mahmut Nedim Alkan, Abdurrahim Atmaca, Enver Çelik ve Murat Öz seçildi. 56, 57, 58 ve 59. maddeler oy birliğiyle İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edilirken MHP’li meclis üyesi Sebati Koçsar’ın istifasının ardından Geyve AK Parti Meclis Üyesi Zeki Güneri Büyükşehir Meclis Üyesi oldu.

Bu haber toplam 2891 defa okundu.