Günün Tarihi:19 Aralık 2018

 

 

İnsanca yaşamak herkesin hakkıdır


Arifiye’de teşkilat toplantısında konuşan Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şube Başkanı Murat Mengen, İnsanca yaşamak herkesin hakkıdır diyen bir mücadelenin olması gerekir. İşte Eğitim-Bir-Sen bunun için vardır” dedi.

 

Örgütlenme

Mengen, “Kazanımların adresi, mazlum ve mağdurların sesiyiz ve bunu üyelerimize borçluyuz. Eğitimde değişim ve dönüşümün aktörü olmalıyız, geleceğe yön vermeliyiz. Bu, sabır gerektiren zorlu mücadelede doğru adımları doğru zamanda atarak eğitimde kaliteyi artırmaya katkı sağlamalıyız. Bir önerimiz, görüşümüz, çalışmamız varsa bunu gündeme getirmenin, gerçekleştirmenin yolu yetkili sendika olmaktan geçmektedir. Yoksa değerli bir fikir ancak dost ortamlarda söylenmekle kalır. Sendikal örgütlülük bunun için önemlidir. Ancak unutulmamalıdır ki, kızgın ve emeğinin hakkını alamamış insanlar üzerinden siyaset yapmak isteyenler her dönemde olmuştur. Bir zümrenin çalıştığı, başka bir zümrenin onlar üzerinden geçindiği çokça örnek var dünya sendikacılık tarihinde. İnsanca yaşamak herkesin hakkıdır diyen bir mücadelenin olması gerekir. İşte Eğitim-Bir-Sen bunun için vardır, böyle bir zihniyet temelinde inşa olmuş bir yapıdır” şeklinde konuştu.

Özgürlük mücadelesi

Sendikacılığın sadece yöneticiler eliyle yürütülecek bir çalışma olmadığını dile getiren Mengen, “Hak ve özgürlük mücadelesi olan sendikacılık, hep birlikte sürdürmemiz gereken, her bir üyemizin katkısıyla zenginleşerek, dinamikleşerek yapılacak bir iştir. Üyeden genel merkeze kadar herkesin uyumlu, insicamlı bir birlikteliğe ihtiyacı var. İkinci önemli konuysa, insanlık tarihini en önemli gündemlerinden biri olan eğitimdir. Her ülke, her toplum eğitime önem vermek zorundadır. Ancak emsaller arasında hep bir yarış söz konusudur. Emsallerimizle olan mesafemiz nasıldır, eğitimimizi nereye taşıyabildik, başarı öykülerimizi yazabilecek gençleri yetiştirebildik mi, acaba ideallerimiz temennilerden mi ibaret yoksa bunları gerçekleştirebilecek potansiyele ve kitleye sahip miyiz? Teorik olarak tüm toplumlar buna sahiptir. Ama pratikte bunu başarabilen çok az. Eğitimde yapılacaklar bunun için çok önemlidir” dedi.

Keyfi dayatmalar

Eğitim çalışanlarının bu anlamda desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Mengen, “Öğretmenlik bir kariyer mesleği olsun istiyoruz. Bakanlık yetkilileri her defasında öğretmeni ölçmek istiyor. Oysa öğretmen kadar ölçülen başka bir kamu görevlisi yok. Dört şey getireceklerini söylediler. Bunlar öğretmene rotasyon, sözleşmeli öğretmenlik, dört yılda bir sınav, bir de performans. Bunların hiçbiri sorunları çözmez, eğitime katkı sağlamaz. Zorlayıcı tedbirlerle başarı elde edilmez. Özendirici düzenlemelerle hizmet yapılabilir. Biz keyfi ve subjektif değerlendirmelerle öğretmenin ölçülmesine karşıyız” diye konuştu. Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şubesi olarak çalışmaları hakkında ayrıca bilgi veren Mengen, ara tatilde geleneksel hale getirdikleri Umre Organizasyonunu gerçekleştireceklerini , 2. Dönem Kudüs ziyareti planlıklarını söyledi.

13 Ocak 2018 , Cumartesi Bu haber toplam 314 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın