Günün Tarihi:16 Aralık 2018

 

 

Öğrenciye ‘Özel’ birim


Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, 14 bin 500 öğrenciden 4 bin 500 öğrencinin gireceği sınav ve sınavsız geçiş sisteminin detaylarını gazetemize değerlendirdi.

3 bölgeye ayrıldı

TEOG yerine gelen yeni sistem için konuşan Müdür Töre, “Bilindiği gibi bakanlığımız 8’inci sınıflar için adrese dayalı kayıt sistemi getirdi. Bu sistem için ilimizi 3 bölgeye ayırdık. Sınavla öğrenci alacak nitelikli okulları belirlerdik ve Milli Eğitim Bakanlığına bildirdik. Gelecek onaya göre sınavla öğrenci alacak okulları kamuoyuna açıklayacağız. Bu okulların bazıları Sosyal Bilimler Lisesi, Tematik Lise, Fen Lisesi ve İmam Hatip Liseleri olacak” şeklinde konuştu.

9 okuldan 5 tercih

8’nci sınıf öğrencilerinin liseler için 9 okuldan 5’ini tercih edebileceklerini belirten Müdür Töre, “Tüm okullarımızı en iyi eğitim veren kurum haline getirmek için çalışıyoruz. Sakarya’da 14 bin 500 öğrenci var. Sınava girecek öğrenci sayısı ise 4 bin 500. Bin 350 öğrenci ise sınava girmeden adresine en yakın okula yerleştirilecek. Yani ilimizde 4 öğrenciden biri sınavda başarılı olacak” dedi.

Danışmanlık birimi

Veliler ve öğrenciler için yeni bir çalışma yaptıklarını söyleyen Töre, “Türkiye’de ilk olarak Sakarya’da uyguladığımız bir sistem var. İlçe Milli Eğitim Müdürlerimizle kararlaştırdık. Bu sistemle okullara yerleşecek öğrenciler için özel olarak danışmanlık ve rehberlik birimleri kuruyoruz. Çocukların isteklerini dinleyeceğiz. Öğrenciler ellerindeki karneyle rehber öğretmene gelecek ve yönlendirme yapacağız” dedi.

14 Ocak 2018 , Pazar Bu haber toplam 405 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın